Ürolojide Şok Dalga Tedavisi Nasıl ve Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

0
901
ürolojide şok dalga tedavisi

Ürolojide şok dalga tedavisi genel olarak sertleşme sorunu için kullanılmaktadır. Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) 40 yaşın üzerindeki erkeklerin %69’unda görülen toplumsal bir sağlık sorunudur. Sigara ve alkol kullanımı, şeker ve yüksek tansiyon hastalıkları, kalp hastalığı, depresyon ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, kan yağlarının yüksek olması sertleşme sorununun oluşmasını tetiklemektedir. Özellikle stres altındayken veya ciddi bir hastalık varlığında sertleşmeyle ilgili sorunlar görülmektedir.

Lineer şok dalga tedavisi ya da LSWT gibi tanımlarla da duyabileceğiniz bu tedavi yöntemi, erkeklerin en büyük düşmanı olan sertleşme sorununu ortadan kaldırmak için ideal tedavi yöntemlerinden biridir. Peki bu yöntem nasıl uygulanır ve avantajları nelerdir? Birlikte inceleyelim…

Lineer Şok Dalga Tedavisi (LSWT) Nedir?

Doğrusal şok dalga tedavisi olarak da bilinen lineer şok dalga tedavisi, ilk olarak 2000’li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. İskemik kalp hastalığı için kullanılan şok dalga tedavisi, sonraları sertleşme sorunu olan kişiler için kullanılmıştır.

Günümüzde halen kullanılan ameliyatsız sertleşme tedavisi yöntemi LSWT, daha önceki noktasal şok dalga tedavisine (ESWT) göre 4 kat daha etkili 2. jenerasyon bir yöntemdir. Daha geniş alanda yüksek etki gösteren şok dalga tedavisi, dokunun her tarafına ulaşabilme özellikleriyle çok başarılı bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

LSWT Yönteminin Etki Mekanizması Nasıldır?

LSWT ya da ürolojide şok dalga tedavisi, penisin yapısında bulunan erektil dokuda düşük yoğunluklu şok dalgalarının etkisiyle yeni damar oluşumunu (anjiyogenez) uyarır ve arttırır. Yeni oluşan damarlarla penisin yapısında bulunan sağlıklı doku yenilenir ve sertleşme sorununu ortadan kaldırır.

Şok Dalga Tedavisi/LSWT Uygulamasından Kimler Yararlanabilir?

Lineer şok dalga tedavisi öncesinde sertleşme sorunu olan hastalar, ağızdan alınan ilaçlar ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilmekteydi. Bazı durumlarda hastalar bu ilaçları kullanmakta zorlanıyor ve yan etkileri nedeniyle kullanmak istemeyebiliyorlardı. İlaç kullanmak istemeyenlere penise ilaç enjeksiyonları ve vakum cihazı kullanımı önerilmekteydi. Bu durum da yan etkileri ve kullanım zorlukları nedeniyle hastayı tedaviye küstürüyordu. Son basamak tedavi olan cerrahi yöntemle penise protez konulmasını kabul ediyorlardı.

Ancak LSWT yönteminin geliştirilmesi tüm bu zorlukları ortadan kaldırdı. Ürolojide şok dalgası tedavisi sayesinde sertleşme sorunu daha rahat çözülmeye başlandı. LSWT sayesinde hastalar sertleşme sorunlarını çekinmeden söyleyebilir ve hızlı şekilde tedavi edilebilir hale geldi.

Şok dalga tedavisi kullanmaya engel olmayan hastalıklar:

 • Şeker hastalığı (diyabet mellitus)
 • Hipertansiyon
 • Kalp-damar hastalıkları, damar sertliği (ateroskleroz)
 • Sigara ve uyuşturucu ilaç kullanımı
 • Cerrahi ve radyoterapi sonrası ortaya çıkan sertleşme sorunu

Ürolojide şok dalga tedavisi için yukarıdaki hastalıklara sahip olan kişiler rahatlıkla doktorlarına başvurabilirler. Bu problemlere bağlı sertleşme sorunu LSWT ile tedavi edilebilir düzeydedir.

Ürolojide Şok Dalga Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lineer şok dalga tedavisi için ilk uygulanan yöntem ED-1000’dir. ED1000 şok dalga tedavisi 12 seans olarak uygulanmaktaydı. Bu yöntemin yerini ise daha gelişmiş bir uygulama olan LSWT aldı. ED-1000’e göre 4 kat daha etkili bir yöntem olan LSWT tedavisi, penisin karın içine uzanan tüm dokusu üzerinde şok dalga uygulanabilmesini sağladı.

Günümüzde en çok tercih edilen uygulamalardan olan ürolojide şok dalga tedavisi LSWT sayesinde penis dokusunda oluşturulan etki ile büyüme faktörleri açığa çıkarılarak yeni damar oluşumu gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde penis dokusunun canlılığı arttırılarak (renovasyon) kalıcı tedavi sağlanır. Yeni nesil şok dalga tedavisi, herhangi bir genel veya lokal anestezi gerektirmeden uygulanabilir.

LSWT’nin Avantajları Nelerdir?

Sertleşme sorunu tedavisi için kullanılan LSWT, son yıllarda doktorların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Hiçbir yan etkisinin olmaması ve her yaşta uygulanabilmesi dışında LSWT avantajları şunlardır:

 • Ürolojide şok dalga tedavisi uygulama öncesi ve sonrasında herhangi bir özel hazırlık gerektirmez.
 • Şok dalga tedavisinin uygulaması basittir ve hastaya herhangi bir rahatsızlık vermez.
 • Anestezi veya ağrı kesici kullanmaya ihtiyaç duyulmaz.
 • Lineer şok dalga tedavisi kısa sürmektedir. Haftada 1 seans (20 dakika) olmak üzere toplam 4 seanslık uygulama ile hasta normal hayatına dönebilir.
 • Şok dalga tedavisi uygulanırken seans sonrasında hiç bir aktivite kısıtlaması olmadan, hemen günlük yaşantıya devam edilebilir.
 • LSWT sayesinde penisin tüm bölgelerine ulaşılabilir.

Hızlı sonuç vermesi ve kesin bir tedavi yöntemi olması nedeniyle LSWT güvenle tercih edilebilir. Ürolojide şok dalga tedavisi erkeklerin en büyük sorunlarından birine kısa sürede çözüm sunabilmektedir.

Şok Dalga Tedavisi Ücreti

Şok dalga tedavi fiyatları; hastanın genel sağlık durumuna, uygulanacak seans sayısına, bulunulan şehre göre değişmektedir. Şok dalga tedavisi ücretleri için doktorunuza danışmanız sağlıklı olacaktır.

Son yılların en gelişmiş tedavi yöntemlerinden biri olan LSWT sayesinde sertleşme sorunu bir problem olmaktan çıkmaktadır. Şok dalga tedavisi sayesinde hem hızlı hem de güvenilir uygulamalar yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here