Ürolojide PRP Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

0
901
ürolojide prp tedavisi

Son yıllarda üroloji tedavi yöntemleri arasında sık sık duyduğunuz PRP “platelet rich plasma” yani “trombositten zengin plazma” ifadesinin kısaltılmış halidir. P-shot olarak da karşınıza çıkabilecek PRP tedavisi, doku hasarının onarımında inovatif ve gelecek vaat eden bir yöntemdir.

PRP, ilk olarak 1987’de açık kalp ameliyatlarında kullanılmıştır. Ürolojide PRP tedavisi, kişiden alınan az miktardaki kanın özel işlemlerden geçirilerek yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

PRP hangi hastalıklarda kullanılır derseniz karşımıza zengin bir liste çıkmaktadır: Ortopedi, dental, travmatik cerrahi, plastik cerrahi, dermatoloji, estetik cerrahi vb.

PRP uygulaması, geniş kullanım alanı sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılsa da uzman hekim tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

PRP Nasıl Etki Gösterir?

PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir, fakat kök hücrelerini aktive eden bir tedavidir. PRP tedavisi nasıl yapılır sorunuza cevap verecek olursak; kişiden alınan kanın santrifüj işlemi sonrası kişiye geri verildiği ve aktive olduktan sonra etkisini gösterdiğini söyleyebiliriz.

PRP tedavisi cerrahiye alternatif güvenli ve doğal bir tedavi yöntemidir. Amaç; kana göre 5 kat yoğun şekilde verilen trombositler (platelet) ve içeriği ile hasarlı dokunun kısa sürede iyileşmesini sağlamaktır. FDA onaylı doğal ve güvenilirdir.

Trombositler kandaki en büyük hücrelerdir. Kanın pıhtılaşmasında ve dokuların iyileşmesinde aktif rol alırlar. Vücutta meydana gelen travma sonrası hasarın olduğu yerde aktive olarak parçalanırlar. İçlerinden çıkan büyüme faktörleri ve sitokinler yaranın iyileşmesini sağlamak için makrofajları, mezenkimal kök hücrelerini ortama çağırırlar. Hasar görmüş dokuları uzaklaştırır ve dokuyu yenilerler. PRP uygulaması da tam olarak bu şekilde dokuları iyileştirme amaçlı yapılmaktadır.

PRP Nasıl Uygulanır?

“PRP nasıl yapılır?” sorunuza gelecek olursak ilk olarak hastadan kan alınarak işleme başlanır. Özel bir yöntem kullanılarak kanın trombositten zengin kısmı (PRP) izole edilir. Elde edilen bu PRP solüsyonu ozon ile reaksiyona sokularak trombositler aktive edilir. Böylece içeriği daha çok ortama salınarak tedavi etkinliği arttırılmaktadır.

Ürolojide PRP tedavisi sırasında elde edilen son ürün hastalıklı dokuya, organa inoküle edilir. İşlem sırasında sadece hastanın kanı kullanıldığı için allerjen hiç bir içeriği yoktur.

PRP Kaç Seans Sürer?

PRP tedavisi yaptırmak isteyenlerin aklındaki bir diğer soru da; “PRP kaç seans sürer?” sorusudur. PRP tedavisi, kan alınması dahil 20-30 dakika sürmektedir. PRP seans sayısı hastanın tıbbi özelliklerine ve tedavinin uygulanacağı hastalığın türüne göre değişmektedir. Genellikle 1-4 seans uygulama yapmak yeterli olmaktadır.

Ürolojide PRP tedavisi, hastaneye yatış olmadan yapılmaktadır. Aynı zamanda hastanın kendi kanından elde edildiği için vücutta alerjiye sebebiyet vermeyen, yan etkisi olmayan, kısa sürede ve kolay uygulanabilen bir yöntemdir. PRP tedavisi aynı zamanda kalıcı sonuç vermektedir. Tedavi sonrasında da hastaya herhangi bir kısıtlama yapmamakta, kişi günlük hayatına PRP uygulaması sonrası hızlı bir şekilde dönmektedir.

PRP’nin Etkinliği Ne Zaman Ortaya Çıkar?

P-shot adıyla da bilinen PRP tedavisi, kısa sürede etkisini gösteren bir uygulamadır. İlk uygulamayı takiben 1 hafta içinde PRP’nin etkinliği ortaya çıkmaktadır. Maksimum etkinliğe ulaştığı süre ise 3 ayı bulmaktadır. PRP tedavisi zamanla etkinliğini gösterse de sonuçları kalıcı olduğu için güvenilirdir. Hastaların sık sık tercih ettiği PRP tedavisi 1 hafta içinde fark edilir gelişmelerle kendini göstermektedir.

PRP Hangi Ürolojik Hastalıkların Tedavisinde Kullanılmaktadır?

Peki PRP hangi hastalıklarda kullanılır? Ürolojide PRP tedavisi nasıl kullanılıyor?

Ürolojide PRP uygulaması genel olarak sertleşme sorunu olan hastalar tarafından tercih ediliyor. Penis bölgesine lokal anestesi yapılarak kişiden kan alınıyor. Ardından bu kana uygulanan santrifüj işlemi sonrası elde edilen PRP, penisin bazı bölgelerine küçük iğnelerle enjekte ediliyor. Hastanın günlük hayatına hemen dönebilmesi ve başka bir işleme gerek olmaması PRP’nin tercih edilmesinin en büyük nedeni oluyor.

Ürolojide PRP tedavisi:

  • Sertleşme sorunu
  • Kronik prostatit
  • İnterstisyel sistit
  • Kronik sistit hastalıkları için kullanılıyor.

P-shot uygulaması hastanın sağlık sorunun çeşidine ve doktorun tedavi planına göre şekilleniyor. Kısa süren seanslarla hastalar evlerine gönderilebiliyor.

PRP Tedavisi Hangi Hastalarda Uygulanamaz?

PRP hangi hastalıklarda kullanılır sorunuza yanıt verdikten sonra bir de PRP yönteminin kullanılamadığı hastalıklardan bahsedelim. İlk olarak hastanın kan sayımında trombosit (platelet) sayısı düşük ise ön bir hazırlığı takiben tedavinin yapılması önerilmektedir. Diğer risk grubu ise kan sulandırıcı ilaçları kullanan hastalardır. Bu hastalarda gerekli ön hazırlık yapılmadan tedaviye geçilmez.

Aynı zamanda PRP tedavisi, vücudunda enfeksiyon bulunan hastalarda kullanılmamaktadır. Enfeksiyon iyileştikten sonra uygulanabilir.

PRP Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

PRP tedavisi, doğal biyolojik bir tedavi olduğu için tanımlanmış bir yan etkisi yoktur. Ancak nadiren uygulandığı bölgede 1 günde kendiliğinden geçen lokal ödem görülebilir. Ayrıca ağrısız bir işlem olan PRP uygulaması için herhangi bir ağrı kesici kullanılmamaktadır. PRP’nin etkinliğini azaltmaması açısından da hastanın 12 saat içinde anti-inflamatuvar ve ağrı kesici nitelikte ilaçlar almaması önemlidir.

PRP Fiyatları

PRP tedavisi üroloji dışında estetik, ortopedik, dental ve cerrahi amaçlarla kullanıldığı için PRP fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ürolojide PRP fiyatları genel olarak; hastanın genel sağlık durumuna, uygulanacak tedavi kapsamına, bulunulan şehre ve diğer tedavi uygulamalarının olup olmamasına göre değişmektedir.

PRP tedavisi nedir, nasıl uygulanır, fiyatları ve yan etkileri hakkında doktorunuzdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu alanda uzman olan hekimlerden hizmet sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here