Ürolojide Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

0
822
ürolojide kök hücre tedavisi nasıl yapılır

Son 10-15 yılda kök hücre tedavisi ve uygulamaları büyük gelişme gösterdi. Kök hücre tedavisinin hedef dokuda arzu edilen hücre dönüşümünü sağlaması, fonksiyonu bozuk hücreleri yenileyebilmesi farklı tıp dallarında kullanımını arttırdı. Ürolojide kök hücre tedavisi de bazı kronik ve enfeksiyon kaynaklı hastalıkları gidermede tercih edilir hale geldi. Özellikle sertleşme sorununu kökten çözebilecek gelişme kaydetti.

Sertleşme sorunu için pek çok ilaç seçeneği, penis enjeksiyonları, hormon tedavileri, penis damar ve sinirlerini yenileyen şok dalga tedavileri ve protez ameliyatları bulunsa da alternatif tedavi olarak kök hücre yöntemi de önerilmektedir. Kronikleşen sistit için de kök hücre tedavisi sayesinde olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Çalışır?

Ürolojide kök hücre tedavisinin kullanımı yeni olsa da kök hücre yöntemleri yıllardır tıp dünyasında yer almaktadır. Kök hücreler, bölünme ve farklılaşma özellikleriyle dokuları yenileyen ve onarabilen farklılaşmamış hücrelerdir. Kök hücreler, hasar görmüş hücrelerin yerini almaları ya da bu hücreleri tedavi edebilmeleri nedeniyle farklı hastalıkların tedavisinde sık sık kullanılmaktadır. Hasta hücrelerin onarımı ve yenilenmesi kök hücre tedavisindeki temel mantıktır.

Günümüzde kanser ve nörolojik hastalıklarda hücre onarımı için kök hücre tedavileri uygulanmaktadır. Dirençli yaralar ve omurilik yaralanmalarında da kök hücre tedavi seçeneği değerlendirilmektedir.

Sertleşme Bozukluğunda Kök Hücre Tedavisi

“Ürolojide kök hücre tedavisi nasıl yapılır?” sorunuz için son yıllarda sertleşme bozukluğunda bu yöntemin sık kullanıldığından bahsedebiliriz. 40-70 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık % 50’sinde görülen sertleşme bozukluğu cinsel ilişki için tatmin edici bir sertleşmenin elde edilememesi veya sürdürülememesi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde ilaçlar, iğne ve vakum cihazları ile protezler sertleşme sorunu tedavisi için kullanılmaktadır. Başarı oranları yüksek olan bu tedavilerin yanında daha kesin sonuç sunan kök hücre tedavisi de uygulanmaktadır.

Penise şok dalga tedavisi ve PRP gibi başarılı yöntemlere ek olarak ciddi sertleşme bozukluğu olan hastalarda kök hücre tedavisi önerilmektedir. İleri derece sertleşme bozukluğu için hücre yenilemesine dayalı kök hücre yöntemi denenmektedir.

Kök Hücre Tedavisinin Sertleşme Bozukluğu Üzerindeki Etkisi

Ürolojide kök hücre tedavisi kullanılmadan önce yapılan klinik öncesi araştırmalarda yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerin penis içine enjekte edilmesinin sertleşme fonksiyonlarını düzelttiği tespit edilmiştir. Çalışmaların hemen hemen tümende kök hücre uygulamaları penis sinir hasarı, vasküler yetmezlik, şeker hastalığı ve yaşlanmaya bağlı sertleşme sorununu düzelttiği belirlenmiştir.

Kök hücre tedavisi Kore’de de üzerinde durulan bir konu olmuş ve yapılan araştırmalarda şeker hastalığına bağlı olarak hiçbir tedaviye yanıt vermeyen sertleşme problemlerinde etkili olduğu görülmüştür.

2015 yılında ABD’de yapılan çalışmalarda sertleşme bozukluğu olan ve yaşları 40-70 arasında olan 8 hastaya göbek kordonundan elde edilen kök hücreleri penise enjekte edilerek tedavi uygulanmıştır. 6.ayın sonunda 8 hastanın 3’ü hiçbir ilaca gereksinim duymadan, 4’ü düşük doz ağızdan ilaç alarak, 1 hasta ise penise iğne tedavisi ile cinsel ilişki yaşadıklarını belirtmiştir.

2016 yılında Fransa ve Danimarka’da yapılan araştırmalarda da hastaların penisine kök hücre enjeksiyonu yapılarak tedaviye yanıt verip vermedikleri gözlemlenmiştir. Hastaların yarısından fazlasında olumlu sonuçlar alınmıştır.

Ürolojide kök hücre tedavisi özellikse diğer tedavilere yanıt vermeyen sertleşme bozukluğu olan hastalar için alternatif olarak uygulanmaktadır. Türkiye’de de hem doktorlar hem de hastalar bu ileri teknoloji tedaviyi benimsemeye başlamıştır.

Sertleşme sorunu kök hücre tedavisi, Şok dalga ve PRP tedavileri ile giderilmektedir. Bu 3 tedavinin de yan etkisinin bulunmaması ve sonuçlarının yüz güldürücü olması tercih edilmelerinin en önemli nedenlerindendir. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar da bu tedavi yöntemlerinin faydalarını bizlere göstermektedir.

Kök Hücre Tedavisi Fiyatları

Kök hücre tedavisi fiyatları; kişinin sağlık durumuna, uygulanacak tedavi kapsamına, diğer tedavi yöntemlerinin kullanılıp kullanılmamasına göre değişmektedir. Kök hücre tedavisi fiyatları hakkında en sağlıklı bilgiyi doktorunuz verecektir.

Ürolojide kök hücre tedavisi nasıl yapılır, bana uygun mudur gibi sorularınıza yanıt almak istiyorsanız mutlaka doktorunuzu arayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here