Ürolojide Botoks Enjeksiyonu Nasıl Yapılır? Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

0
1152
ürolojide botoks enjeksiyonu

Botoks, “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, ilk başlarda göz ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı. 2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verildi.

Yıllardır estetik cerrahi sektöründe kullanılan botoks uygulaması sağlık amaçlı olarak farklı tıp dallarında da kullanılmaya başlanmıştır. Ürolojide botoks enjeksiyonu da son yılların gözde tedavi yöntemlerinden biridir.

Botoksun işlevini yitirmiş kasları harekete geçirme özelliğinden yararlanan ürologlar, özellikle mesane hastalıklarında botoks tedavi yöntemini kullanmaktadır.

Ürolojide Botoks Neden Kullanılır?

Ürolojide botoks enjeksiyonu ve tedavisi, cerrahi müdahale gerektirmeyen bazı hastalıkların tedavisi için hastaya önerilmektedir. Hastanın ilaç kullanmak istemediği durumlarda, tedaviden korktuğunda ya da vücudun uygulanan tedavilere yanıt vermemesi halinde botoks uygulaması yapılır.

Ürolojide Botoks Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Ürolojide botoks enjeksiyonu;

 • İlaç tedavileri ile iyileşmeyen sık idrara gitme
 • Ani önlenemeyen idrar sıkışması
 • İdrar kaçırma
 • Kronik pelvik ağrı
 • Interstisyel sistit
 • Çocuk işeme bozuklukları
 • İyi huylu prostat büyümesi (BPH)
 • Erken boşalma gibi problemlerin çözümü olarak kullanılabilir.

Botoksun hangi durumlarda gerekli olduğunu ya da sizin için uygun bir tedavi yöntemi olup olmayacağını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Mesane Botoksu Nasıl Yapılır?

Botoks hangi hastalıklarda kullanılır sorunuza ilk olarak mesane hastalıklarını örnek verebiliriz. Özellikle aşırı aktif mesane ve idrar kaçırma durumlarında botoks kullanılmakta. Mesane aşırı aktivitesi ya da mesanenin depolama işlevini tam olarak yerine getiremediği durumlarda, mesane kapasitesini artırabilen bu uygulama sayesinde idrar kaçırma ve mesanenin istemsiz kasılma problemleri ortadan kaldırılmaktadır.

Mesane botoksu yaş sınırlaması olmadan herkese uygulanmaktadır. Ancak uzmanlar 2 yaşından küçük çocuklara uygulanmasını önermemektedir. Ürolojide botoks enjeksiyonu mesane için sistoskopi (lens yardımı ile mesanenin görülmesi) ile ve çoğunlukla bölgesel ya da genel anestezi altında uygulanmaktadır. Hastanın yaşına ve hastalığın durumuna göre doz farklılıkları olmaktadır.

Mesane botoksu son derece basit bir uygulamadır ve yaklaşık yarım saat sürer. Hastalarda herhangi bir ağrı yaratmayan mesane botoksu 9 ay ya da 12 ay süre ile etkili olmaktadır. Yan etkisi yoktur ve hasta aynı gün evine dönebilir.

Prostat Büyümesi Tedavisinde Botoks

Botoks hangi hastalıklarda kullanılır sorunuza bir diğer yanıtımız da iyi huylu prostat büyümesidir. Genellikle 40-50 yaşının üzerindeki erkeklerde görülen sağlık problemi olan prostat büyümesi, sık idrara çıkma, idrar yapmada güçlük, kesik kesik idrar yapma, gece sık idrara kalkma gibi belirtilerine bağlı olarak kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

BPH için son yıllarda botoks tedavisi kullanılmaya başlanmıştır. Hem aşırı aktif hem de nörojen mesane sorunlarını ortadan kaldıran botoks, prostata bağlı işeme zorluğu bulunan hastalarda da başarılı sonuçlar vermektedir. Ürolojide botoks, doku içine uygulandığında kas tonusunu azaltmakta ve bu durum da hücrelerde kontrollü hücre ölümüne (apoptozis) neden olmaktadır. Böylece idrar yolundaki baskı da azaltılmaktadır. Prostat botoks tedavisi, prostat boyutlarında %30-50’ye varan oranlarda küçülmeyi de sağlamaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi olan ve standart ilaç tedavisine rağmen şikayetleri geçmeyen hastalar için prostatın tıkanmaya yol açan kısmının içerisine ince bir iğne vasıtası ile botoks maddesi enjekte edilmektedir. Bu sayede tıkanıklığa yol açan prostat dokusu gevşemekte, küçülmekte ve yol açtığı problemler kaybolmaktadır.

İdrar Kaçırmaya Botoks Tedavisi

Ürolojide botoks enjeksiyonu kullanılan bir diğer hastalık da idrar kaçırmadır. İdrar kaçırma, idrar çıkışının kontrolünü sağlayan kasların gevşemesi nedeniyle oluşan bir problemdir. İstemsiz idrar kaçırma durumu hemen her yaşta görülmektedir.

İdrar kaçırma botoks uygulaması sırasında mesane veya üretral sfinktere çoğunlukla genel anestezi altında ve sistoskopi eşliğinde enjeksiyon şeklinde işlem yapılmaktadır. Hastaneye yatış gerektirmeyen ve hastanın kısa sürede günlük hayatına devam etmesini sağlayan botoks enjeksiyonu, mesanenin işlev bozukluklarında başarılı sonuçlar vermektedir.

Çocuklarda doğumsal gelişim anomalisi kaynaklı nörojenik mesane işlev bozuklukları ve disfonksiyonel işeme, erişkinlerde ise omurilik yaralanmaları ve aşırı aktif mesane sendromu mesaneye botoksun en sık uygulandığı sağlık sorunları arasında bulunmaktadır.

Kimlere Uygulanamaz?

Botoks hangi hastalıklarda kullanılır sorunuza yanıt verebildiysek botoksun kimlere uygun olmadığından da bahsedebiliriz. Botoks yapılamayacak hastalar ve problemler:

 • BİR tür kas hastalığı olan myastenia gravis, nörolojik kas –sinir hastalığı olanlar
 • Amyotrofik lateral skleroz kullananlar
 • Aminoglikozidler gibi nöromusküler iletimde etkili olan ilaçları kullananlar
 • Hamileler
 • Emzirme döneminde olanlar

Ürolojide botoks enjeksiyonu doktorun önerisi olmadan asla yapılmamalıdır. Aksi taktirde kalıcı ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verilebilir.

Mesane Botoksu 6-9 Ay Arasında Tekrarlanmalı!

Ürolojide botoks enjeksiyonu mesane hastalıkları için tekrar edilmesi gereken bir uygulamadır. Botoks etkisi uygulandığı kas tipine bağlı olarak 6 – 9 ay arasında kaybolduğu için bu tedaviden yarar gören hastalarda enjeksiyonun bir süre sonra tekrarlanması lazımdır. Hastanın şikayetleri tekrar ettikçe botoksun yeniden uygulanması önerilmelidir.

Botoks, ürolojide kolay tedavi edilebilen hastalıklarda kolaylıkla yapılabilmektedir. Hastanın durumu, doktorun tedavi planı ve özel faktörler botoks uygulanıp uygulanmayacağını belirlemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here