Üretrit Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

0
1393
üretrit nedir

Üretrit, üretranın (mesaneyi, dışarıya bağlayan boru) iltihabi durumuna verilen addır. NSÜ (non-spesifik üretrit) veya NGÜ (non-gonokoksik üretrit) adıyla da bilinmektedir. Genellikle cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktır. Bel soğukluğu ve chlamidiasis rahatsızlıkları oluşumuna sebep olabilmektedir.

Nedeni belli olmayan şekilde de ortaya çıkabilen üretrit, genellikle erkeklerde daha zor geçen ve ağrılı olabilen can sıkıcı bir hastalıktır. Sık ve uzun süreli idrara çıkma isteği, idrar yaparken acı hissi en çok duyulan şikâyetlerdir. Kimi zaman akıntıyla birlikte fark edilen üretrit, bazen de Reiter sendromu denilen bir rahatsızlıkla birlikte ortaya çıkmaktadır.

Tedavisi kolay olan ve eşlerin birlikte tedavi edildiği üretra iltihabı, dikkat edilmediğinde idrar yollarında ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle belirtilerin görülmesiyle birlikte doktora gidilmesi önemlidir.

Üretrit Nedenleri – Üretra İltihabı Nasıl Olur?

Üretrit, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Üretra iltihabına neden olan etmenler, kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Ortaya çıkan risklerin kaldırılması, sağlıklı bir üretrit için herkesin dikkat etmesi gereken konulardandır.

Üretrit nedenleri arasında ilk olarak Chlamydia adı verilen bir mikroorganizma gösterilmektedir. Bunun dışında Ureoplasma adı verilen başka bir mikroorganizma tarafından da ortaya çıkabilmektedir. Bakteriler dışında üretra iltihabı nedenleri:

 • Genetik ya da ailevi faktörler: Kalıtımsal olarak ailede üretrit görülmesi kişinin bu hastalığa yakalanma riskini arttıracaktır.
 • Korunmasız ilişki: Üretrit nedenleri arasında cinsel ilişki sırasında korunmama durumu da yer almaktadır. Üretra iltihabına neden olan bakterilerin ilişki sırasında bulaşması muhtemeldir.
 • Çevresel faktörler: Sağlıksız yaşam koşulları ve kişisel temizliğe dikkat etmemek de üretrit nedenleri arasında gösterilmektedir.
 • Kişinin sağlık durumu: Kişinin herhangi bir hastalık nedeniyle bağışıklık sisteminin düşük olması, bünyesinin kuvvetli olmaması üretrit riskinin artmasına neden olabilir.
 • Böbrek taşları ve mesanenin tam olarak boşalmaması da iltihap durumlarına neden olmaktadır.

NSÜ ya da üretrit, birçok organizmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir sendrom olduğundan tek bir neden gösterilmemektedir. Doktorun yapacağı muayene sonrasında üretra iltihabına neden olan durum ortaya çıkarılarak daha net ve sağlıklı bir tedavi uygulanabilir.

Üretrit Belirtileri

Üretrit belirtileri, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak farklı şekilde kendini gösterebilir. Hasta genellikle idrara çıktığında sancı duyması şikayetiyle doktora gelir. Bunun dışında:

 • Sık, sık tuvalete çıkma durumu
 • Acil idrar isteği
 • Devamlı idrar yapma hissiyatı
 • İdrar sırasında bölgede yanma ve acı hissi
 • Alt karın bölgesinde ara, ara oluşan ağrı
 • Penis ucundan akıntı olması
 • İdrar da kan görünmesi
 • Kötü bir koku oluşumu
 • Testislerde ağrı ya da ilişki sırasında ağrı
 • Bazı durumlarda ateş ve bulantı şeklinde kendini gösterebilir.

Üretra iltihabı belirtileri aynı anda ya da her hastada aynı derecede görülmeyebilir. Farklı belirtiler ve bulgularla da karşılaşılabilir. Yukarıdaki belirtilerin bir ya da birkaçının görülmesi halinde doktora başvurulması önemlidir.

Üretrit Tanısı Nasıl Konur?

Üretrit belirtileri ile karşılaşan hastanın doktoruna başvurması neticesinde yapılan fiziksel muayene iltihap olup olmadığının tespit edilmesini sağlayacaktır. Fiziksel muayene dışında bazı testlerin de uygulanması gerekecektir.

Hastada görülen akıntının rengi, kokusu, miktarı gibi verilere bakmak ve kültür yapılması da önemli tanı yöntemleri arasındadır. İdrar tahlili sayesinde akıntı ve ağrı Bazı hastalarda ve özellikle çocuklarda üretrit tanısı koymak zordur. Sistoskopi yapılarak iltihap şüphesi kesinleştirilmektedir.

Üretrit tanısı konulduğunda hastaya uygun tedavinin yapılmasıyla birlikte üretrit kaybolur. Bazen tedaviyi tekrarlamak gerekebilir. Tedaviye yanıt vermeyen hastalarda üretra daralması, epididimit, prostatit veya başka komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Üretrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Key: üretrit nedir, üretrit nedenleri, üretrit belirtileri, üretrit tedavisi, üretra iltihabı nedenleri, üretra iltihabı tedavisi, kronik üretrit nedir, üretrit nasıl bulaşır, üretrit bitkisel tedavi

Üretrit tedavisi olarak hastanın şikayetlerine göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Tetrasiklin veya doksisikklin ve eritromisin gibi ilaçlar doktor önerisiyle kullanılmaktadır. Kişinin partneri de aynı sorunu yaşayacağından birlikte tedavi edilmeleri önemlidir.

Üretra iltihabı nedenleri farklı olsa da antibiyotik kullanımı bakterilerin yok edilmesini sağlayacaktır. Ağız yoluyla alınan antibiyotikler işe yaramazsa kanalların açılması için cerrahi müdahale gerekebilir. Eğer üretrit ameliyatı yapılacak ise, tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır. Üretrit ameliyatlarında gerek hekime bağlı olarak gerek ise hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebileceği için uzman hekim harici müdahale zararlı olacaktır.

Üretrit, çok sık görülebilen ve aynı zamanda kendini tekrar edebilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde de ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle kişinin hem bakterilerden korunması için sağlığına hem de yaşam şekline dikkat etmesi önemlidir. Üretra iltihabı belirtileri görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here