Üretra Taşı Neden Oluşur? Belirtileri ve Tedavisi

0
635
üretra taşı neden oluşur

Üretra, mesane ile idrar çıkış kanalı arasındaki idrar kanalına verilen isimdir. İki taraflı açık tüp şeklinde bir sisteme sahiptir. Kadınlardaki üretra uzunluğu 4 cm iken, erkeklerde 18-20 cm uzunluğundadır. Üretranın görevi; mesanede biriken idrarı dışarı atmak ve idrar kontrolü sağlamaktır.

Üretra taşı ise mesane ile idrar çıkış kanalı arasındaki bu bölümde kristalize oluşmasıdır. Bu durum da üretranın görevini yerine getirememesi şeklinde kendini gösterir. Üretra taşı tanısı, hastanın belli başlı şikayetlerle doktoruna gitmesi sonucunda konur. Bulguların tespiti ile tedaviye başlanması, aksi halde idrar yollarında kalıcı hasarlar meydana gelebileceği unutulmamalıdır.

Üretra Taşı Nedenleri Nelerdir?

“Üretra taşı neden oluşur?” sorunuza kadın ve erkeklerde görülme durumlarına göre cevap verebiliriz. Üretranın kadın ve erkeklerde farklı bölümleri vardır. Erkeklerde prostat bezleri bu kanal etrafında olur. Prostat büyümesinde idrar akışının kesilme sebebi budur. Kadınlarda bu kanalın daha kısa olması üretra taşı görülme riskini düşürmektedir. Bu nedenle üretra taşının erkeklerde daha çok görülen bir rahatsızlık olduğu söylenebilir.

İdrar kanalı içinde taş oluşması durumu üretrada taş görülmesine neden olmaktadır. Nadir görülen üretra taşları böbrek, üreter ve mesane taşları oluşumundan da etkilenebilmektedir.

Üretra taşı nedenleri arasında en sık görülen durum mesane ya da böbrek taşlarının üretrada takılmasıdır. Aynı zamanda kişinin sahip olduğu anatomik anomaliler de üretra taşı oluşmasına neden olmaktadır.

Üretrada taş oluşmasının genel ve en yaygın nedenleri:

  • Üretra darlıkları
  • Prostat ameliyatları
  • Yabancı cisimler sonucu anatomik bozukluk
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı hasar

Üretra taşı nedenleri arasında üretra darlıkları da yer almaktadır. Anatomik ya da travmalara bağlı olarak gelişen üretra darlığı nedeniyle vücuttan atılabilecek taş oluşumlarının atılamaması neticesinde üretrada taş meydana gelmektedir.

Böbrek taşı çeşitleri düşünüldüğünde üretra taşları tüm taşların %2 sinden daha az oranda görülürler. Ancak idrar yollarında rahatsız edici durumlara neden olmaması için mutlaka dikkate alınması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Üretra Taşı Belirtileri Nelerdir?

Üretra taşı belirtileri diğer tüm taş oluşumlarına göre daha dikkat çekici ve şiddetlidir. İdrar akımını kısmen ya da tamamen durdurabilen üretra taşları aynı zamanda;

  • İdrar akım hızının normale göre daha yavaş olması,
  • İdrar akımının hiç olmaması,
  • İdrar yaparken yanma,
  • İdrarın damla damla olması,
  • İdrar yaparken ağrı ya da sancı,
  • İdrarda kan görme gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Üretra taşı belirtileri arasında idrar akımının tamamen durması en tehlikeli olandır ve acil müdahale gerektirebilir. Bazı durumlarda hasta hiçbir acı ya da tıkanıklık hissetmese de üretra taşı idrar kanalını tahriş eder ve kanamalara neden olabilir. İdrarda fark edilen ya da mikroskobik durumdaki kan hücrelerine rastlanabilir. Fark edilmesi halinde vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi hastanın idrar yolları ve genel sağlık durumu için önemlidir.

Üretra Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üretra taşı belirtileri görüldüğünde hastanın ilk olarak şikayetleri ve sağlık geçmişi dinlenir. Ardından elle muayene, idrar tahlili ya da ultrason gibi yöntemlerde üretrada taş olup olmadığı belirlenir. Üretra taşı tanısı konduktan sonra taşın büyüklüğüne, taşın yerine ve üretra durumuna göre üretra taşı tedavisi için yöntem belirlenir.

Üretra taşı tedavisi sırasında üretrada daralma varsa taşın kendiliğinden düşmesi beklenmeden müdahale edilir. Taşın boyutu küçük ise anestezik jeller yardımı ile dışarı alınması söz konusu olabilir. Ancak üretra taşı bu yöntemle alınamıyorsa endoskopik yöntemler kullanılarak çıkarılır.

Üretra taşı tedavisi sırasında bir diğer yöntem de taşın mesaneye yakın kısımda olması nedeniyle uygulanır. Sonda yardımıyla taş mesaneye geri itilerek mesane içerisinde kırılıp dışarı alınabilir. Bu işlem sırasında üretrada zedelenmeye neden olmamak için dikkatli olunması önemlidir.

Üretra taşı farklı nedenlerle ve belirtilerle görülür. Kişiden kişiye tedavi yöntemi değişeceği için bulguların görülmesiyle birlikte vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekir. Doktorunuz tedavi süreciyle ilgili sizlere gerekli bilgiyi verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here