Üretra Nedir? Ne İşe Yarar?

0
2647
üretra nedir ne işe yarar

“Üretra nedir?” sorunuza kısaca yanıt verecek olursak; mesane ile idrar çıkış kanalı arasındaki idrar kanalıdır diyebiliriz. İki taraflı açık tüp şeklinde bir sisteme sahip olan üretra, kadınlarda 4 cm uzunluğunda iken, erkeklerde 18-20 cm uzunluğundadır.

Üretra, idrarın mesaneden vücut dışına çıkmasında görevli olan kanal olarak da tanımlanabilir. İdrar kesesinde biriken idrarın dışarı atılmasını sağlayan üretra, kadınlarda yalnızca boşaltımı sağlarken erkeklerde boşaltım haricinde üremeyle alakalı olarak bazı fonksiyonları da gerçekleştirmektedir. Erkeğin spermasını taşıyan sistem üretra içinde bulunmaktadır. Üretra içerisindeki düz kaslar sayesinde tuvalet kontrolü sağlanırken idrarı kontrol etmek ve istenildiği zaman yapmak da bu kaslar sayesinde olmaktadır.

Üretra; idrar yolları ile birlikte incelenen bir sistemdir.  Ürertra hastalıklarına bakan tıp dalı ise ürolojidir. Üretradaki taş oluşumları, enfeksiyonlar ya da herhangi bir anormali ile ürologlar ilgilenmektedir.

Üretranın Bölümleri Nelerdir?

Üretranın bölümleri olarak vücut dışına açık olan deliğine dış meatus, mesaneye açılan deliğine iç meatus isimleri verilmektedir. Erkeklerde üretra üç kısma ayrılmaktadır. En geniş kısım prostatik üretradır ve 2-3 cm uzunluğundadır. Orta kısmın hemen arkasında ‘Kollikulusseminalis’ adı verilen bölüm yer alır. Bu noktaya iki delik biçiminde ‘Duktus ejakulatorius’ açılmaktadır. Membranöz üretra ise üretranın en dar bölümüdür ve 1,5-2 cm uzunluğundadır.

Üretranın ikinci bölümü olan Sponjiöz üretra ise penisin ‘Korpus sponjioza’ adı verilen yapısının içinde ilerlemektedir ve uzunluğu 15 cm, genişliği 6 cm’dir.

Üretra penisin ‘Glans’ bölümünde genişlemektedir. Bu genişlemeye ‘Fossa navikularis’ adı verilir. Üretran mikroskobik açıdan incelendiğinde ‘Mukoza’ ve ‘Submukoza’ tabakalarıyla da karşılaşılmaktadır. Üretranın mesaneye açılan bölümüne de iç meatus, vücut dışına açılan deliğine de iç metaus denmektedir.

Kadın üretrası:

Kadınlarda üretra 4 cm uzunluğunda ve vajinanın ön duvarından klitorisin 2, 5 cm gerisinden vücut dışına açılmaktadır. Bu bölgeden boşaltım sağlanırken kadınlarda üretra vajinanın ön duvarının içerisine doğru gömük bir konumdadır.

Erkek üretrası:

Erkek üretrası, kadınların üretrasından daha detaylı olmakla birlikte 15 cm uzunluğundadır. Üretra, mesaneden penisin uç kısmına kadar uzanmaktadır. Üretranın içinde spiral oyuklar bulunmaktadır. oyuklar idrarın daha düzgün bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktadır. Erkeklerde üretra, yaş ilerledikçe en çok rastlanan sağlık sorunlarının yaşandığı bölgedir. Prostat büyümesi de üretral nedenlerle ortaya çıktığı için üretral sağlığın özellikle 40 yaş üstü erkekler için önemi büyüktür.

Üretranın Görevleri Nelerdir?

Üretranın görevi, idrarın vücuttan dışarıya atılmasını ve idrar kontrolünü sağlamaktır. Üretra; boşaltım sisteminin süreklik kazanmasını sağlaması açısından önemlidir.

Üretranın kadınlarda ve erkeklerde farklı bölümleri bulunmaktadır. Bahsettiğimiz bu bölümlerin her birinin görevi genel olarak idrarın mesaneden dışarı çıkarılması olarak özetlenmektedir. Erkeklerde üretra sistemine dahil olarak prostat bezleri yer almaktadır. Prostat bezlerinin büyümesi ile idrar akışının kesilmesi söz konusu olmaktadır. Bu durumda prostat bezinin küçültülmesi ya da üretra genişliği arttırılması gerekebilir.

Üretrada karşılaşılan tıbbi sorunlar

Üretranın görevleri konusuna açıklık getirdikten sonra üretra hastalıkları ve üretral problemlerden bahsedebiliriz. Üretra hastalıkları:

  • Üretra darlığı: Üretra darlığı, mesaneden idrar çıkış deliğine kadar uzanan idrar çıkış borusunun daralmasıdır. İdrar yolu darlığı olarak da bilinen bu hastalık, tedavi edilmediğinde daha şiddetli hal almakta ve kişinin günlük yaşamını büyük ölçüde etkilemektedir. Doğuştan gelen hastalıklar ya da travmatik durumlar üretrada darlığa neden olmaktadır.
  • Hipospadidas: Erkeklerde üretranın anormal bir şekilde genişlemesi tıbbi olarak “Hipospadias” olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlıkta üretral penis deliğinin en uç kısmında olmak yerine daha yukarıdadır. Bu durum da idrarın çıkış yönünü değiştirmektedir.
  • Enfeksiyonlar: Üretra hastalıkları arasında en sık görülenlerden biri de enfeksiyonlardır. Çok şiddetli ağrılara neden olan üretral enfeksiyonlar, farklı nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülmektedir.

İdrar yollarının önemli sistemlerinden biri olan üretranın sağlıklı olmasına dikkat etmeniz oldukça önemli. Ciddi problemlerle karşılaşmamak için herhangi bir terslikte ya da rahatsız edici durumda doktorunuza başvurmanız gerekli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here