Üreter Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

0
606
üreter kanseri teşhisi

Üreter tümörü çok seyrek görülen bir kanser türüdür. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen üreter kanseri, %70 oranında üreterin alt ucunda bulunur.

Erken tanının çok önemli olduğu üreter kanserinde hastanın üroloğa ya da doktoruna başvurmasının sebepleri arasında:

 • İdrarda kan
 • Ağrı
 • Ayak bilekleri ve bacaklarda şişme
 • Yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Akşamları yüksek ateş gibi durumlar yer alır.

Hasta yukarıdaki şikayetlerden bir ya da birkaçına sahipse üreter kanseri teşhisi koyulması için tarama ve testlere tabi tutulabilir. Üreter kanseri teşhisi için kullanılan testler yardımıyla belirtilerin ne anlama geldiği anlaşılır. Hasta, her belirtinin kanser göstergesi olmadığını bilmelidir.

Üreter Kanseri Teşhis Yöntemleri

Üreter kanseri tanı aşamasının çoğunda elle tutulur fiziki bulgular yoktur. Enfeksiyon durumunda ise böbreklerde duyarlılık görülebilir. İdrarda kanama devam ediyorsa anemi bulunabilir. Gözle görülen Hematüri olmadığı dönemde de mikroskopik hematüri teşhis edilebilir.

Üreter kanseri teşhisi sırasında ilk olarak hastanın şikayetleri dinlenir ve sağlık öyküsü alınır. Tanı sırasında kan ve idrar tetkikleri yapılabilir. İdrarda rastlanan kan hücrelerinden hareketle tümörün komşu dokulara ya da organlara yayılıp yayılmadığını belirlemek için ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT), sistoskopi gibi testler ve uygulamalar yapılabilir.

Görüntüleme bulgularında direkt üriner sistem radyografisinde tümör görülebilir. Hidronefroz ve özellikle üreterin alt parçasında intramural dolma defekti fark edilebilir.

Üreter kanseri teşhisi için kullanılan testler:

 • İdrar tahlili (idrar sitolojisi)

Üreter kanseri nasıl anlaşılır diyen hastalar için ilk olarak idrar tahlili yapılarak idrarda kan olup olmadığı ve kanser hücrelerinin varlığı kontrol edilir. İdrar sitolojisi olarak da bilinen tahlil yönteminde gözle görülemeyen hematüri durumu da ortaya çıkarılır.

İdrar sitolojisi üriner sistem kanserlerini teşhis etmek için, diğer testler ve işlemlerle birlikte kullanılır. İdrar sitolojisi böbrek kanseri, prostat kanseri, üreter kanseri ve mesane kanseri teşhisinde en sık başvurulan yöntemlerdendir. Üreter kanseri teşhisi için kullanılan idrar tahlili sonuçları:

 1. Negatif: İdrar örneğinizde kanser hücreleri tespit edilemediği anlamına gelir.
 2. Atipik: İdrar örneğinizdeki hücrelerde bazı değişikliklerin bulunduğunu gösterir. Kanser teşhisi konulacak anormallikte değildir.
 3. Şüpheli: . İdrar hücrelerinin anormal olduğunu ve kanserden şüphe edilebileceğini gösterir.
 4. Olumlu: İdrar örneğinde kanser hücrelerinin bulunduğunu gösterir.

İdrar tahlili sonucuna göre hastaya uygun tedavi yöntemi belirlenerek kanser hücrelerinin varlığına son vermek amaçlanır.

 • Sistoskopi

Üreter kanseri teşhis yöntemi olarak sistoskopi de kullanılabilir. Optik kamera yardımıyla yapılan sistoskopi, lokal anestezi altında uygulanır ve idrar yolunun tamamını görmeyi sağlar. Bu yöntemin bir diğer avantajı da mesane ve diğer idrar yolu sisteminde herhangi bir terslik olup olmadığını gözlemeyi sağlamasıdır.

 • Biyopsi

Biyopsi yöntemi üreter kanseri teşhisi için doku örneği alınmasıdır. Patolojik incelemeye dayanan biyopsi yöntemiyle tümör tanısı koymak daha kolay olur. Ayrıca var olan tümörün tamamı tek seferde çıkartılabilir.

Batın ya da Üriner Sistem Ultrasonografisi ile çoğu zaman üreterde kanserli kitle teşhisi konabilir. Damardan ilaç verilerek yapılan Üst ve Alt Batın BT (Bilgisayarlı Tomografi) ile de tanıya gidilebilir.

Üreter kanseri nasıl anlaşılır sorusu olanlar için tanıda klasik olarak bilinen idrarda gözle görülür kanama ya da sistoskopi kesin sonuç olarak önerilebilir. Hastaların bu konuda bilinçlenmesi, düzenli sağlık kontrollerinin yapılması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here