Üreter Kanseri Ölümcül Müdür?

0
424
üreter kanseri ölümcül müdür?

Üreter tümörleri çok nadir olarak karşılaşılan tümörlerdir ve genitoüriner sistem malign lezyonlarının % 1’den daha azını oluştururlar. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülen üreter kanseri, sigara içen kişilerde de daha fazla görülmektedir.

Üreter kanseri ölümcül müdür sorusuna gelecek olur isek, genel itibari ile üreter kanserinin ölüm oranlarının düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak son evresine ilerlemiş olan üreter kanserlerinin ölüm riski elbette diğer evrelerden daha yüksek olmaktadır.

Üreter Kanserinden Ölüm Oranı Kaçtır?

Üreter kanserine yakalananların %70’ten fazlası 60 yaş üzerindedir. Ayrıca istatistiklere göre üreter kanserine yakalanan hastaların 5 yıl hayatta kalma oranı %90 civarındadır. Yani tedaviyi başarıyla tamamlayan hastalarda tamamen iyileşme ihtimali yüksek, kanserin tekrar görülme oranı düşüktür.

Üreter kanseri tipi ve evresi, kişinin genel sağlık durumu, tedavi şekli ve kullandığı ilaçlar hayatta kalma oranını etkilemektedir. Eğer kanser çevre dokulara ulaştıysa 5 yıllık sağ kalım oranı düşmektedir. Vücudun daha uzak bölümlerine ulaşan üreter kanseri hastası için yaşama oranı hastalığın seyrine ve doktorun öngörüsüne bağlıdır.

Üreter Kanseri Yaşam Süresi Kaç Yıldır?

Üreter kanseri ölüme yol açar mı endişenizi gidermek için üreter kanseri teşhisi konulan her hastanın ölmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtelim. Üreter kanseri ölüm oranı gelişen teknoloji ve cerrahi yöntemler sayesinde her geçen gün düşmektedir. Üreter kanserinin görülme oranın düşük olması da ölüm riskinin az olmasını sağlamaktadır.

Üreter kanseri yaşam süresi ne kadar diye bir soruya cevap vermek istatistiklere göre az çok mümkündür. Kanserin diğer doku ve organlara sıçramamış olması hastanın yaşam süresini arttırmaktadır. Teşhis edildikten sonra 5 yıl hayatta kalma süresi %90’lardadır.

Üreter Kanseri Evrelerine Göre Hayatta Kalma Oranı

Üreter kanseri yaşam süresi ve kurtulma şansı kanserin evresine göre değişmektedir. Üreter kanseri ölüm oranlarını da etkileyen evreler:

  • Skuamöz hücreli karsinom (SCC)

Farklı organlardan köken alarak gelişen Skuamöz hücreli karsinom (SCC); agresif bir tümördür ve hızla yayılır. Bu nedenle erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir.  Radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi seçenekleri kişiye göre değerlendirilerek uygulanır. Erken tanı konulduğunda 5 yıllık yaşama oranı artmaktadır.

  • Adenokarsinom

Üreter kanseri evreleri olarak değerlendirebileceğimiz Adenokarsinom bezsel dokularda ortaya çıkan bir karsinom türüdür. Kanserin Adenokarsinom olarak sınıflandırılabilmesi için hücrelerin salgılayıcı özelliklere sahip olabilmeleri yeterlidir. İlk başta iyi huylu tümör olarak oluşabildiği için tanı koyulduğunda hemen tedavi edilerek hastanın hayatta kalma şansı arttırılabilir.

Üreter Kanseri İle Mücadele İçin

“Üreter kanseri ölümcül müdür?” endişenizi aşmanızı sağlayacak tek yol erken teşhistir. Belirtilerini fark edebileceğiniz üreter kanserinin hayatta kalma oranı yüksektir. Üreter kanserini erkenden teşhis etmek için:

  • Kanlı idrar yapma
  • Ağrı
  • Hipertermi
  • İdrar atılım bozukluğu
  • Ayak bilekleri ve bacaklarda şişme
  • İştahsızlık durumlarının takibi gerekmektedir.

Üreter kanseri ölüm oranı, ilk evrede teşhis edildiğinde oldukça düşüktür. Fark edilmeyen, sonraki evrelere ilerleyen üreter kanserleri ise ölüm tehlikesinin ciddi şekilde artmasına neden olacaktır. Bu nedenle vücudunuzdaki her türlü anormallikler için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here