Üreter Kanseri Evreleri Nelerdir?

0
726
üreter kanseri evreleri

Üreter kanseri tedavisi için en hızlı sonuç verecek yöntemin ve tedavinin belirlenmesi için ilk olarak üreter kanseri evreleri belirlenmelidir. Kanserin hangi evrede olduğunun tespit edilmesinden sonra; hastanın yaşına, tümörün boyutuna, diğer doku ve organlara yayılıp yayılmadığına göre evreleme yapılır. Erken evrelerde kanserli hücrelerin yok edilmesi kolayken ileri evrelerde iyileşme oranı düşmektedir.

Malign üreter hasarı birincil ve ikincil olabilir. Ayrıca, kanser tümörleri birkaç organda aynı anda teşhis edildiğinde multifokal form ayrı olarak izole edilir. Bu durumda primer tümörü belirlemek zor olabilir. Yine de teşhis için kan tahlili ve ultrasyon ya da doktorun gerekli göreceği yöntemlere başvurulabilir.

Üreter kanseri evrerleri:

  • Vakaların% 95’inde ortaya çıkan geçici hücre (Evre 0)
  • Skuamoz hücre
  • Adenokarsinom olarak teşhis edilebilir.

Üreter Kanseri Evreleme Riskleri ve Sonuçları

  • Skuamöz hücreli karsinom (SCC)

Skuamöz hücreli karsinom (SCC)  ya da yassı hücreli karsinom bir kanser çeşidi olan karsinomun alt tiplerinden olup birçok organdan köken alabilir. Bu organlardan birkaçı; cilt, akciğer, dudak, ağız, mesane, vajina, serviks (rahim ağzı) olabilir. Primer skuamöz hücreli karsinom, agresif bir tümördür.  Üreter kanseri de skuamöz hücrelerden köken alabilir ve yayılım gösterebilir. Erken tanı koyulduğunda cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi seçenekleri kişiye göre değerlendirilerek uygulanır.

  • Adenokarsinom

Üreter kanseri evreleri olarak değerlendirebileceğimiz Adenokarsinom bezsel dokularda ortaya çıkan bir karsinom türüdür. Kanserin Adenokarsinom olarak sınıflandırılabilmesi için hücrelerin bir beze ait olması gerekmez, salgılayıcı özelliklere sahip olabilmeleri yeterlidir. İlk başta iyi huylu tümör olarak oluşabilir ancak ilerleyen zamanlarda kötücül hal alabilir.

Üreter kanseri evreleri incelenerek hastalığın gidişatı ve tedavi planı oluşturulabilir. Her evre için uygulanacak tedavi farklı olacaktır.

Üreter Kanseri Evrelerinin Tehlikesi Nedir?

Üreter kanseri evreleri diğer kanser türlerinde olduğu gibi farklı özelliklere sahiptir. Yayılma riski olan kanser çeşitlerinden üreter kanseri hastaların yarısından fazlası, özellikle tümör alt kısımda yer alıyorsa, malign mesane hasarına sahiptir.

Ayrıca lenflere ve kan damarlarına yayılmış olan kanser hücreleri, uzak doku ve organlara yerleşerek tehlike oluşturabilir. Vakaların% 80’inde hastalığa hematüri eşlik eder ve hasta idrarında kan görebilir. İlk aşamada az miktarda olan bu kan daha sonra belirgin hale gelebilir, koyu sarı renkte ve konsantre olabilir. Bu duruma bağlı olarak da hastada anemi görülebilir. Sonuç olarak cildin solukluğu, baş dönmesi, ciddi güçsüzlük ve bayılma durumu tespit edilebilir.

Üreter kanseri ilk evre dikkat çekici şekilde anlaşılmasa da hastaya ağrı ve idrarda kan gibi belirtiler verdiği için değerlendirilmesi gereken evredir. Erken tanı her kanser türünde olduğu gibi üreter kanseri için de önemlidir. Hastanın idrar yollarında herhangi bir terslik fark etmesi durumunda doktora vakit kaybetmeden gitmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here