Üreter Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0
936
üreter kanseri belirtileri

Üreter kanseri, üreter hücrelerinin kötü huylu tümör üretmeye başladığı bir hastalıktır. Genel olarak 60 yaş üstü bireylerde görülen üreter kanseri, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Üreter kanseri şikayetleri mesaneyi ilgilendiren diğer tümörlerin şikayetleriyle benzerdir. Bu nedenle erken teşhis edilecek belirtiler diğer kanser türleriyle de mücadele etmeyi kolaylaştıracaktır.

Üreter kanseri belirtileri nelerdir diye düşünenler için kişiden kişiye kendini farklı şekillerde belli ettiğini söyleyebiliriz. Çok nadir olarak karşılaşılan üreter tümörleri son yıllarda artış gösterse de bu artışın gelişen tanı metotlarına bağlı olduğu görüşü yüksektir. Üreter tümörlerinde mesane tümörüne benzer gross hematürü sık sık görülmektedir. Tanıda intravenöz pyelografi ve retrograd pyelografi çok yardımcıdır. Üreter kanserinin belirtileri için tanı sırasında eksfolyatif idrar silolojisi değerli bir yardımcıdır.

Üreter Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Üreter kanseri belirtisi, ilk evrelerde farklı tümör belirtileri olarak görülebileceği için hasta ultrasona girdiğinde net sonuçlar alınabilir. Tümör büyüdüğünde ve yakındaki organları etkilemeye başladığında fark edilmesi kolaylaşsa da bu durum tedaviyi zorlaştıracak bir etkendir.

Üreter kanseri; kırmızı idrar, ağrı ve iştah kaybı gibi şikayetlerle kendini gösterebilir. Bu bulguların doktor tarafından tarama ve test yöntemleri ile araştırılması gerekir.

Üreter kanseri belirtileri arasında en sık görülenler:

  • Hematüri

Üreter tümörlerinde en sıklıkla karşılaşılan semptom gros hematüridir. Olguların yaklaşık % 73’ünde gross hematüri, % 11’inde ise mikroskopik hematüri görülmektedir. İdrar testi ile tümör olup olmadığı anlaşılabilir.

  • İdrarda kan görülmesi

Üreter kanseri belirtileri arasında en sık karşımıza çıkan durum idrarda kan görülmesidir. Hemen hemen tüm üreter kanserlerinde görülür. İdrarın koyu renkte ya da tamamen kırmızı renkte olması durumudur.

İdrarda kan görülmesi gözle görülebildiği gibi idrar tahlillerinde de ortaya çıkmaktadır. Üreter kanseri belirtisi olarak adlandırılan idrarda kan görülmesi her zaman kanser anlamına gelmese de dikkatli araştırılması gereken bir konudur.

  • Ağrı

Üreter kanserinin belirtileri olarak ağrı durumundan da bahsedilebilir. Özellikle idrar yaparken fark edilen ağrıların diğer semptomlarla birlikte incelenmesi gerekmektedir.

  • Hipertermi

Özellikle akşamları 39 dereceye çıkan ateşli şikayetleriniz üreter kanseri belirtisi olabilir. Doktorunuzun yapacağı incelemeler sonucu ateş yükselmesinin nedenleri anlaşılabilir.

  • İdrar atılımı bozukluğu

Üreter tümörü belirtileri olarak idrar atılımının zorlaşması gösterilebilir. Çünkü tümör boyut büyüdükçe üreterlerin lümenini düşürür.

  • Ayak bilekleri ve bacaklarda şişme

Ayak bilekleri ve bacaklarda şişme başka hastalıkların da göstergesi olabileceği gibi üreter kanseri belirtileri arasında da yer almaktadır. Devam eden şişkinlik durumunda mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

  • İştahsızlık

Üreter kanseri belirtisi olarak incelenebilecek bir diğer durum da iştahsızlıktır. Diğer problemlerle birlikte açığa çıkması neticesinde tümör riski olarak değerlendirilmelidir.

  • Paraneoplastik sendrom

Tümörün varlığına bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun farklı bölümlerindeki tümörler de üreter kanseri belirtisi olabilir. Tümörün çıkarılmasından sonra gerileyebilen belirti ve bulgularıdır.

Bahsettiğimiz belirtiler, üreter kanseri ya da başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle hastaların doktora başvurması varsa üreter kanserinin ya da diğer hastalıkların tanı ve tedavisini kolaylaştıracaktır. İhmal edilmemesi gereken üreter kanseri belirtileri uygun yöntemlerle diğer dokulara sıçramadan tedavi edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here