Üreter Kanseri Ameliyatı Sonrası Hangi Sorunlarla Karşılaşılır?

0
413
üreter kanseri ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlar

Üreter kanseri ameliyatı, idrarı böbreklerden idrar torbasına taşıyan üreterde ve çevre dokularında meydana gelen tümörün iyileştirilmesi için yapılan çalışmalardır. Her cerrahi ameliyatta olduğu gibi üreter kanseri ameliyatı sonrasında da bazı semptomlarla karşılaşılabilmektedir.

Üreter kanseri ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak yine de bazı ortak özellikler taşıdığı söylenebilir. Uzun süreli ve rahatsız edici problemlerde hastanın mutlaka doktoruna başvurması gerekir.

Üreter Kanseri Ameliyatı Sonrası Problemler

Üreter kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süreci tamamlanana kadar ağrı, hafif kanama gibi komplikasyonlar görülmeye devam edebilir. Bunlardan en sık görülenleri şunlardır:

Üreter Kanseri Ameliyatı Sonrası Ağrı

Her ameliyat sürecinde olduğu gibi üreter ameliyatı sonrası ağrı genel olarak görülen problemdir. Ağrı durumunda doktor tarafından hastaya ağrı kesici verilebilir. Doktor tavsiyesi dışında ağrı kesici kullanmak sağlığınızı riske atabilir.

Üreter Kanseri Ameliyatı Sonrası Kanama

Üreter kanseri ameliyatı sonrası, idrardan kan gelmesi normal karşılanabilir. Ancak birkaç hafta sonra idrarın tamamen temiz olması gerekmektedir. Aksi durum doktor tarafından incelenmelidir.

Üreter Kanseri Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Riski

Üreter ameliyatı sonrası enfeksiyon hastanın bakımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun tespit edilmesi durumunda uygun tedavi tercih edilir.

Üreter Kanseri Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Üreter ameliyatı sonrası cinsel yaşam en çok merak edilen konulardan biridir. Üreter ameliyatı cinsel yaşamı olumsuz şekilde etkilemese de yayılım göstermiş olan üreter kanserleri cinsel fonksiyonların bir süre sekteye uğramasına neden olabilir. Konu hakkında doktorunuz, detaylı bilgiyi verecektir.

Üreter Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler ve Öneriler

Üreter kanseri ameliyatı sonrası hastanın iyileşme sürecinin genelinde ve sonrasında sağlıksız yaşamı terk etmesi gerekiyor. Üreter ameliyatı sonrası mesane, böbrek ve idrar yolu kanallarının kötü huylu tümörler tarafından tehdit edilmemesi için kişinin doktor tavsiyelerine harfiyen uyması önem taşıyor.

Bu önerilerden bazıları:

  • Üreter ameliyatı sonrasında ilk 2-3 hafta yumuşak gıdalar alınmalıdır, daha sonra normal gıdaya geçilebilir.
  • Günde 6 öğün az ve sık yemek yenmelidir.
  • İyileşme döneminde kuru meyve, çiğ sebze ve meyve, baharatlı gıdalar, mısır, mantar, kuruyemiş, karbonatlı içeceklerden sakınmak gerekir.
  • Üreter ameliyatı sonrası günde en az 1.5 litre su içilmelidir.
  • Ameliyat sonrası bir problem yoksa 4-6. gün banyo yapılabilir.
  • Kişisel hijyen için sabun ya da irritan maddeler ameliyattan sonra 5.günün ardından kullanılabilir.
  • Üreter ameliyatı sonrası yavaş ve basit egzersizler yapılabilir.
  • Ameliyattan sonra 3 ay süreyle ağırlık kaldırmamak gerekir.
  • Üreter ameliyatından sonra 1-2 hafta araba kullanılmamalıdır.

Üreter kanseri ameliyatı sonrasında hızla iyileşmek için bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz ve doktorunuzun önerilerine kulak vermeniz gerekiyor. Aksi taktirde iyileşme sürecinizi uzatabilirsiniz. Ailenizin ve doktorunuzun desteğiyle bu tatsız süreci hızla aşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here