Uluslararası Prostat Semptom Skoru – IPSS

0
1491
uluslararası prostat semptom skoru

IPSS ya da bir diğer adıyla Prostat Semptom Skoru, tüm dünyada üroloji uzmanlarının kullandığı bir prostat testidir. Kişinin prostat büyümesine bağlı şikayetlerinden ve belirtilerden yola çıkarak prostat tıkanıklığının derecesini bulmaya yardımcı olmaktadır. IPSS, prostat semptomunun düzeyini ve elde edilen skora göre yapılması gerekenleri belirtmektedir. Üroloji uzmanına yol gösteren IPSS, bilimsel çalışmalarda özellikle orta ve ileri derecede tıkanıklıklarda sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Eğer prostat sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa online prostat testi sayesinde şüphelerinizin doğru olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Prostat durumunuzu kontrol etmenizi sağlayan IPSS (uluslararası prostat semptom skoru) sonucunu aldıktan sonra üroloji uzmanına başvurabilirsiniz.

Prostat Testi – IPSS

IPSS Nedir?

IPSS Testi (AUA) “Amerikan Üroloji Birliği” tarafından geliştirilmiş olup tüm dünyadaki üroloji uzmanlarının kullandığı prostat testidir. Prostat tanısı için doktora ve hastaya yol gösterici özelliği bulunmaktadır. Hastaya idrar yaparken ya da sonrasında karşısına çıkan belli problemlerin olup olmadığını sorarak prostat riskini belirlemektedir.

İdrarını tutmakta zorlanan, idrarı yaparken ağrı hisseden, idrar akımında zayıflama olan ve geceleri sık sık idrara çıkan hastaların prostat problemleri hakkında bilgi vermektedir.

Prostat Testi Nasıl Yapılır?

“Prostat testi nasıl yapılır?” sorunuza gelecek olursak; ilk olarak tüm sorulara doğru cevap vermeniz gerektiğini belirtelim. Cevabını kesin olarak bilmediğiniz bir soru varsa belirtileri birkaç gün gözlemleyerek sorulara yanıt vermenizde yarar var. Online prostat testini uygularken sorulara 0’dan 5’e kadar puan verin. Elde ettiğiniz puan aralıkları şu şekilde olacak:

  • 0-7 —> hafif derece tıkanıklık
  • 8-19 —> orta derece tıkanıklık
  • 20-35 —> ileri derece tıkanıklık

Aldığınız puana göre sayfanın altındaki “Ne Yapmalı?” bölümüne gelin. Puanınızı seçerek size önerilen tedavi alternatiflerini değerlendirin. Orta ve ileri derece tıkanıklık için mutlaka üroloji uzmanına görünün.

IPSS Ne Kadar Güvenilirdir?

Uluslararası Prostat Semptom Skoru ya da IPSS, tüm dünyada üroloji uzmanları tarafından kullanıldığı için güvenilir bir testtir. Ancak unutmamak gerekir ki IPSS testi de diğer prostat testleri gibi kesin tanı niteliği taşımamaktadır. Prostat belirtilerini değerlendirme testi olarak düşünülebilir.

BPH’yi düşündüren alt üriner sistem semptomları (LUTS) için güvenilir bir tanı aracı değildir, ancak bir teşhis yapıldıktan sonra AÜSS ölçümünü kantitatif olarak ölçmek için kullanılabilir. Test sonuçlarının mutlaka üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, diğer tanı testleriyle birlikte hastanın prostat olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here