Türkiye’de Kanser İstatistiği

0
1418
türkiyede kanser istatistiği

Dünyada her yıl 8.2 milyon kişi kanser yüzünden hayatını kaybediyor. Türkiye’de kanser istatistiği de pek iç açıcı değil maalesef. Kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilediği için uzmanların öngörüsüne göre 2030 yılında 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması bekleniyor.

Yapılan incelemelere ve Sağlık Bakanlığı verilerine göre erkeklerde en yaygın akciğer, prostat, kolon ve mide kanserine rastlanırken kadınlarda meme, tiroid, kolon, rahim ve akciğer kanserleri daha sık görülüyor.

Avrupa’da her 4 ölümden 1’i kanser olduğu için kanserle savaş oldukça büyük önem taşıyor. Ülkemizde de gelişen tedavi yöntemleri yakından takip ediliyor, halkın bilinçlenmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Türkiye Kanser İstatistiği Genel Durumu

Türkiye kanser istatistikleri incelendiğinde ülkemizde son resmi rakamlara göre bir yıl içerisinde yaklaşık 96.200 erkek ve 67.200 kadının kanser teşhisi aldığı tahmin edilmektedir. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir.

Ayrıca Türkiye’de yılda 163.500 civarında yeni kanser vakası teşhis edilmektedir. Ülkemizde bir günde yaklaşık 450 kişiye kanser teşhisi konulduğu söylenebilir. Bu veriler Avrupa ülkeleri ve Amerika’dan daha düşüktür.

turkiyede kanser istatistikleri

Erkeklerde Kanser İstatistikleri

Türkiye kanser istatistikleri 2017 verileri incelendiğinde erkeklerde en sık görülen kanser tipi akciğer ve prostat kanseridir. Bu durumun nedeni tütün mamulleri kullanımına bağlıdır. Ancak son 5 yıl verilerine bakıldığında tütün mamulleri kullanımına bağlı kanserin azaldığı görülmektedir. Türkiye’de kanser istatistikleri erkeklerde şöyledir:

erkekler kanser istatistikleri

Erkeklerde tütün ve tütün ürünlerine bağlı olarak gelişen 27.700 civarında vaka olduğu tahmin edilmektedir. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde özellikle erkeklerde bu ürünlere bağlı olarak gelişen kanserlerin sıklığında azalan bir seyir görülmektedir.

erkekler kanser istatistiği

Kadınlarda Kanser İstatistikleri

Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Her 4 kadından birinde meme kanseri görülmektedir. Bir yıl içinde yaklaşık 17.000 kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır.

Türkiye kanser haritası incelendiğinde kadınlarda kanser istatistikleri:

kadınlar kanser istatistikleri

Türkiye’de kanser istatistiği incelendiğinde hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri üçüncü en sık görülen kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda ise lösemi daha sık görülmektedir.

TÜİK Kanser İstatistikleri (Kanser Ölümleri)

Türkiye’de kanser istatistiği verilerine bakıldığında tüm ölümlerin %20’si kanser kaynaklıdır. 2015 yılındaki son verilere bakıldığında 49.946 erkek, 27.022 kadın kanser nedeniyle ölmüştür. Erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanseri yüksek sayıda ölümlere neden olmuştur.

TÜİK kanser ölümleri oranı:

türkiye kanser istatistikleri

Şekil 5. Ölüm nedeni istatistikleri (2011-2015)

Kanser Taramalarının Önemi

Türkiye kanser istatistikleri açısından Avrupa ve Amerika’ya oranla daha iç açıcı sonuçlara sahip olsa da Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi ile ülkemizde de ilk sıralarda yer alan meme, rahim ağzı (serviks), bağırsak (kolorektal) kanserleri için tarama programları yürütülmektedir. Yapılan kanser taramalarında Türkiye kanser istatistikleri çıkarılarak bu duruma yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

81 ilde en az bir tane olmak üzere toplamda 28 adet mobil olmak üzere toplam 208 KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) bulunmaktadır. Ek olarak son yıllarda TSM –AÇSAP ve Aile Hekimleri taramaları destek vermektedirler. 2016 yılında; 2.017.128 kişi meme kanseri, 2.898.424 kişiye rahim ağzı kanseri, 1.708.025 kişi ise bağırsak kanseri tarama programlarına dâhil olmuştur.

Türkiye kanser istatistiği, en büyük sağlık sorunlarından biri olan kanserin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Taramalar ve erken tanı yöntemleri ile ülkemizdeki kanser oranları düşürülmeye çalışılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here