Testis Kanseri Ölümcül Müdür?

0
1397
testis kanseri ölümcül müdür

Testis kanseri, kolay fark edilen bir kanser türü olduğu için ölüm oranı düşüktür. Ancak kanserin hangi evrede teşhis edildiği, kişinin genel sağlık durumu, hastalığın tedaviye verdiği cevap testis kanserinin ölüm riskini belirlemektedir.

Testis kanseri ölümcül müdür sorunuza bu nedenle, her kanser türünde olduğu gibi testis kanserinin de ölümcül etkileri olduğuna dair bir cevap verebiliriz. Ancak son evresine ilerlemiş olan testis kanserlerinin ölüm riskinin diğer evrelerdeki riskten fazla olduğunu bilmenizde yarar var.

Testis Kanserinden Ölüm Oranı Kaçtır?

Testis kanseri ölüm oranı son yıllarda azalsa da 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biri olarak bilinmektedir. Her yıl 100.000 kişiden 3 ünde testis tümörü saptanırken 20-40 yaşları arasında ise bu oran 100.000’de 6’ya yükselmektedir.

Testis kanseri ölüm oranı;

  • Erken teşhis edildiği taktirde %100 başarı ölüm riski ise 0’a çok yakındır.
  • İleri evrelerde teşhis edilir ise %85 başarı oranı vardır.
  • Başka organlara yayılmış olsa dahi yapılan tedavilerin başarı oranı : %70’dir.
  • Genel ölüm oranı (riski) %1-5 arasındadır.

Gripten ölme riski bile %1-5 aralığında iken testis kanserinde bu oranın yakalanması oldukça olumludur.  Dolayısıyla testis kanseri ölüm oranı diğer kanser türlerine göre düşüktür.

Testis Kanseri Yaşam Süresi Kaç Yıldır?

Geçmiş yıllarda tedavisi zor olan testis kanserinde günümüzdeki teknoloji ve cerrahi yöntemler sayesinde ölüm oranı her geçen gün düşmektedir. Testis kanseri yaşam oranı % 95’lere kadar çıkmaktadır. 1. evre ve 2. evre düzeylerini aşmayanlar ile doğru tedavinin uygulandığı hastalar için ölüm oranları çok azdır.

İstatistiklere göre testis kanserine yakalanan hastaların 5 yıl hayatta kalma oranı %95 civarındadır. Yani her 100 hastadan %95’i en az 5 yıl süreyle hayatta kalmaktadır. Testis kanseri yaşam süresi tümörün büyüklüğüne, yerine, tipine, kaçıncı evrede teşhis konulup tedaviye başlandığına göre değişmektedir.

Testis Kanseri Tiplerine Göre Hayatta Kalma Oranı

Testis kanseri hayatta kalma oranı kanserin hangi evrede teşhis edildiğine ve tümörün türüne göre değişkenlik göstermektedir. “Testis kanseri ölüme yol açar mı?” sorunuza en net yanıtı kanserin tipi vermektedir.

  1. Yerel (lokalize) testis kanseri

1.evre testis kanserinde tümör, bulunduğu yerden başka bir yere yayılmamıştır. Tüm testis kanseri hastalarının yaklaşık %68’ine bu evrede teşhis konur. Testis kanseri ölüm riski en az 1.evrede karşımıza çıkar.

Yerel testis kanseri olarak da adlandırılan 1.evre testis kanseri hayatta kalma oranı 5 yıl için %99’dur.

  1. Bölgesel testis kanseri

2.evre testis kanserinde tümör, etrafındaki lenf bezleri ve dokulara yayılmıştır. Tüm testis kanseri hastalarının yaklaşık %21’ine bu evrede teşhis konmaktadır.

Bölgesel testis kanseri olarak adlandırılan 2.evre testis kanseri hayatta kalma oranı 5 yıl için %96’dır.

  1. İlerlemiş (metastatik) testis kanseri

3.evre testis kanserinde tümör, uzakta bulunan organlara yayılmıştır. Tüm testis kanseri hastalarının yaklaşık %11’ine bu evrede teşhis konmaktadır. Testis kanseri ölüm oranı en yüksek bu evrededir.

İlerlemiş testis kanseri olarak adlandırılan 3.evre testis kanseri hayatta kalma oranı %73’tür.

“Testis kanseri ölümcül müdür?” endişenizi aşmanızı sağlayacak tek yol erken teşhistir. Erken teşhis sayesinde testis kanseri geliştirilmiş tedavi yöntemleriyle kısa sürede sonuca ulaştırılmaktadır. Ancak son evreye ilerleyen testis kanseri ölüm oranı ciddi boyutlarda artmaktadır. Bu nedenle düzenli kontrollerinizi aksatmamalı ve herhangi bir kanser belirtisi ile karşılaştığınızda doktorunuza başvurmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here