Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0
597
testis kanseri belirtileri

Erkeğin üreme sisteminin bir parçası olan testisler, sperm ve testosteron üretirler. Testis kanseri ya da testiküler kanser, testis içindeki sağlıklı hücreler kontrol dışı büyüdüklerinde başlar. Çoğu testis kanseri, “germ hücreleri” olarak bilinen sperm üreten hücrelerde gelişir ve “germ hücreli tümörler” olarak adlandırılır. Testis kanseri belirtileri genellikle kişinin tesadüfi ya da testis kontrolü sırasında fark edilir. Elle muayenede ağrısız ve sert bir kitle hissedilmesi ilk belirti olarak adlandırılabilir.

Testis kanseri belirtisi olarak halk arasında bilinenin aksine ağrılı kitleler bir bulgu değildir. Ağrılı kitleler daha çok iltihaba işaret ederken fark edilen yuvarlak kitleler testis tümörünün tek belirtisidir.

Testis Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Testis kanserinin belirtileri açısından baktığımızda testiste bulunabilecek kitlesel veya sert bir oluşum, aksi kanıtlanmadıkça tümör ihtimali olarak değerlendirilmelidir. Testis kanseri teşhisi konan erkeklerin yaklaşık %50’si testislerinde ağrısız şişme ya da genişleme tarif etmektedir. %25-50 arasındaki, bazı hastalar da ağrı veya hassasiyet şikayeti olmaktadır.

Testis tümörü belirtileri hastalar tarafından göz ardı edildiği için hastalığın teşhisi gecikmektedir. Bu da tedavi şansını düşürmektedir. Testis kanseri teşhisi için en ufak bir semptom görülmesi halinde hemen üroloğa gitmek gerekmektedir.

Testis kanseri olan erkekler belli işaretleri görebilirler. Bazen de belirtilerin hiçbirine rastlanmayabilir. Aynı zamanda belirtileri görmek testis kanseri olunduğunun kesin göstergesi değildir.

Testis kanseri belirtileri arasında en sık görülenler:

  • Her iki testis üzerinde ağrısız yumru veya şişlik

Testis kanseri belirtileri arasında en sık görülen durumdur. Erken fark edilirse, testis tümörü bezelye büyüklüğünde olabilir. tedavinin en hızlı çözüme kavuştuğu ilk evrede görülebilir.

  • Testis veya skrotumda ağrı veya rahatsızlık

Testiste ya da skrotumda ağrı hissetmek farklı biçimlerde olabilir. Bir testis diğer testisten daha sıkı hale gelebilir.

  • Alt karında veya kasıkta donuk ağrı

Testis kanserinin belirtisi olarak alt karında ya da kasıkta ağrı hissetmek de gösterilebilir. Sürekli devam etmesi halinde üroloğa görünmek şarttır.

  • Skrotum içinde aniden sıvı birikmesi

Testis torbası olarak da bilinen skrotum içinde sıvı birikmesi testis kanseri belirtisi olarak karşınıza çıkabilir.

  • Meme hassasiyeti veya büyüme

Göğüslerde büyüme ya da hassasiyet durumu testis kanseri belirtisi olabilir. Jinekomasti olarak adlandırılan bu sorunun incelenmesi önemlidir.

  • Bir veya iki bacağın şişmesi

Testis kanseri belirtileri arasında bir ya da iki bacağın şişmesi de yer alır. Devam eden durumlarda mutlaka doktora gitmek gereklidir.

  • Kan pıhtısından kaynaklı nefes darlığı

Bir veya iki bacağın şişmesi veya kan pıhtısından nefes darlığı testis kanseri semptomları olabilir. Bazı genç veya orta yaşlı erkekler için, kan pıhtısı olması, testis kanserinin ilk habercisi olabilir.

Ayrıca; bel ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam ya da balgam, ileri evre testis kanseri semptomları olabilir.

Testis kanserinin birçok belirtisi, kanserli olmayan hastalıkların neden olduğu bulgulara benzerdir. Bunlar:

  • Bir testisin boyutunda değişiklik veya yumru olması

Epididimde gelişen spermatosel adı verilen bir kist, varikosel oluşması, testis çevresinde hidrosel oluşması, herni adı verilen karın kasında açıklık testis tümörü belirtisi olabilir.

  • Ağrı

Enfeksiyon kaynaklı ya da yaralanma ve kıvrılma kaynaklı ağrılar testis kanseri belirtisi olarak görülmemektedir. Enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, hastaya antibiyotik reçetesi verilebilir. Antibiyotikler sorunu çözmezse, testiküler kanser testleri yapılabilir.

Testis kanseri teşhisi konulduğunda semptom yönetimi, palyatif bakım ya da destekleyici bakım ile semptomları gidermek gerekir. Hastanın yaşına, tümörün yayılıp yayılmadığına ve boyutuna göre uygun tedavi şekli tercih edilmelidir.

Ancak yine de bahsettiğimiz belirtiler, testis kanseri ya da başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle hastaların doktora başvurması varsa testis kanserinin ya da diğer hastalıkların tanı ve tedavisini kolaylaştıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here