Testis Kanseri Ameliyatı Sonrası Hangi Sorunlarla Karşılaşılır?

0
819
testis kanseri ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlar

Testis kanseri ameliyatı, testiste ve çevre dokularda meydana gelen tümörün cerrahi yöntemlerle iyileştirilmesi için yapılan operasyondur. Her ameliyatta olduğu gibi testis ameliyatı sonrası da çeşitli şikayetler görülebilir. Testis kanseri ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlar, her kişide farklı gözlemlense de genel olarak benzerdir.

Testis Ameliyatı Sonrası Problemler

Testis kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süreci tercih edilen ameliyat yöntemine göre değişse de bu dönemde bazı komplikasyonlar görülebilir. Genel olarak ağrı, hafif kanamalar gibi hasta şikayetleri olabilir. Uzun süren ve rahatsız edici boyutlardaki problemlerde kişinin doktoruna başvurması gerekmektedir.

Testis Kanseri Ameliyatı Sonrası Ağrı

Testis ameliyatı sonrası ağrı genel olarak görülen problemlerden biri ağrıdır. Aşırı ve sürekli ağrılarda doktor tarafından hastaya ağrı kesici verilebilir. Doktor tavsiyesi dışında hastanın kendi kararıyla ağrı kesici almaması gerekir.

Testis Kanseri Ameliyatı Sonrası Kanama

Testis kanseri ameliyatı sonrasında karşılaşılan sorunlar arasında kanama da yer alır. Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinde kanama görülmemektedir. Hastada herhangi bir dikiş varsa bölgesel olarak kanama görülebilmektedir.

Testis Kanseri Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon

Testis ameliyatı sonrası enfeksiyon hastanın bakımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun tespit edilmesi durumunda uygun tedavi uygulanır.

Testis Kanseri Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Testis ameliyatı sonrası cinsel yaşam hastaların en çok merak ettiği konulardan biridir. Hastaların sandığının aksine testislerden birinin alınması cinsel potansiyelini azaltmaz veya genelde çoğalma fonksiyonunu da etkilemez. Testis kanseri ameliyatı sonrası sperm üretiminde geçici bir azalma olsa da yeterli testosteron üretilmektedir.

Testis ameliyatı sırasında lenf nodülleri alındığında bazı hastalarda meni boşalma etkinliğinde azalma olabilir. Günümüzde sinirlerin korunması için uygulanan tekniklerle bu sorunun azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca hastaların çoğunda, ameliyattan sonra normal ereksiyon elde edilebilmektedir.

Kemoterapi Sonrası Süreç

Testis kanseri kemoterapi kullanılarak tedavi edildiyse ilk iki sene 3 er aylık daha sonra 6 aylık aralıklarla 5-10 yıl takiplere alınır. Karın içi büyük damarların etrafındaki büyük lenf kitleleri kaybolmamışsa ya da önce küçülmüş fakat daha sonra gene büyümüşse yeni bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle hasta takibi çok önemlidir.

Testis Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler ve Öneriler

Testis ameliyatı sonrası hastanın daha hızlı iyileşmesi ve kanserin tekrar nüksetmemesi için yaşam şeklini değiştirmesi gerekebilir. Hem sağlıksız alışkanlıklarını bırakması hem de düzenli kontrollerle olası kanser oluşumunu engellemek için dikkatli olması önemlidir.

Takip sırasında düzenli kontrollere ek olarak hastada kanserin tekrar etmesini önlemek için yaşam ve beslenme önerileri vermek önemli olacaktır. Bu önerilerden bazıları şunlardır:

  • Testis kanseri ameliyatı sonrası kilo kaybına mani olmak ve diyetisyen kontrolünde beslenmek gerekir.
  • Böbrek fonksiyonlarının tedaviden olumsuz etkilenmemesi için bol sıvı almak gerekir.
  • Haşlanmış yumurta tüketmek vücudun ihtiyacı olan proteini karşılayacaktır.
  • Enginar, yulaf kepeği, kuru meyveler, kabak çekirdeği, trança balığı, esmer pirinç, arpa gibi magnezyumdan zengin gıdalarla beslenmek hastanın kendini toparlamasını sağlayacaktır.
  • Kemoterapi sırasında haftada 1-2 kez yağsız kırmızı et yemek kan değerlerinin düşmesini engelleyecektir.
  • İdrar söktürücü özellikleri nedeniyle maydanoz ve tarhun tüketmek avantajlı olacaktır.
  • İmmün sistemini güçlendirmek için omega 3, likopen (domates tableti), selenyum, E vitamini, boswellia bitkisi hapı, burdock (dulavrat otu tableti), turmeric (zerdeçal tableti) gibi destekler alınabilir.
  • Kemoterapi sırasında zencefil, papatya, rezene, yeşil çay, kuşburnu, civanperçemi, mercanköşk gibi çaylardan içilebilir.
  • Seminom tümörlerde en önemli tümör belirteci olan LDL testinin yaptırılması gerekir.
  • Kemoterapi sırasında kullanılan ilaçları doktor önerisi dışında kullanmamak gerekir.

Testis ameliyatı sonrasında hastanın beslenmesine dikkat etmesinin yanında psikolojik olarak da desteklenmesi çok önemlidir. Erkeklerin testis kanseri ameliyatına bakış açıları olumsuz olduğu için ailenin ve doktorun desteğini alması rahatlatıcı olacaktır. Ameliyat sonrası tüm süreçlerde hastanın doktoruna ulaşabilmesi psikolojik destek açısından avantaj sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here