Stres Tipi İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

0
947
stres tipi idrar kaçırma nasıl önlenir

Stres tipi idrar kaçırma, toplumumuzda en çok görülen idrar kaçırma türüdür. Gündelik hayatta aniden ortaya çıkan ve gülme, öksürme, ağır kaldırma gibi durumlarda görülen istemsiz şekilde idrarın tutulamaması problemidir. Stres inkontinans (idrar kaçırma) çeşitleri arasında olan bu sorun, kas ve sinirlerin olması gereken güce ve kontrole sahip olmamasından kaynaklanmaktadır.

Stres tipi idrar kaçırma genel olarak yapısal bozukluklar, doğumlar, yaşlılık, estrojen hormonunun azalması ya da eksikliği ile pelvis tabanında meydana gelen deformasyon, obezite, sigara kullanımı ve kabızlık gibi nedenlerle görülür. Stres inkontinans ya da halk arasında stres tipi idrar kaçırma olarak bilinen bu sorun, tedavi edilmediği taktirde kişinin hem sağlığını hem de psikolojisini derinden etkilemektedir.

İdrar kaçırma sorunu özellikle kadınlarda görülmektedir. Stres tipi idrar kaçırma rahatsızlığı olanların 2/3’ü bu problemi göz ardı etmektedir. Dolayısıyla tedavi edilmemekte ve ciddi hale gelmektedir.

İdrar kaçırma çeşitleri şunlardır:

  • Stress inkontinans (idrar kaçırma): Kas ve sinirlerinin güçsüzlüğü ile alakalı olarak idrar kaçırma
  • Acil idrar yapma ihtiyacı: İdrar kesesinde kontrol dışı olarak otomatik kasılmasına bağ
  • Karışık tip: Her iki durumun da varlığı ile idrar kaçırma

Stres Tip İdrar Kaçırmanın Tipleri Var Mıdır?

Strese bağlı idrar kaçırma problemini hafif, orta ve şiddetli olarak 3 grupta incelemek mümkündür. Tedavi uygulamalarında da idrar kaçırmanın şiddetinin bilinmesi önemlidir. Stres tipi idrar kaçırma tek başına görülebildiği gibi aşırı aktif mesane problemiyle birlikte de görülebilmektedir. Aşırı aktif mesane rahatsızlığı olanlara farklı tedaviler de uygulanması söz konusu olacaktır.

Stres Tipi İdrar Kaçırma Tedavisi

Stres tipi idrar kaçırma tedavisi yapılırken cerrahi yöntemlerin yanında cerrahi olmayan uygulamalar da yapılmaktadır. İleri derece idrar kaçırma vakalarında öncelikli tedavi seçeneği olarak cerrahi uygulamalar düşünülmektedir. Hafif ve orta şiddetli olan olgularda ise cerrahi dışı pelvik taban kaslarını güçlendirici fizik tedavi ve egzersiz yöntemi uygulanmaktadır.

Kadınlarda ve erkeklerde idrar kaçırma değişik tipleri ve etkenleri dolayısıyla farklı tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılır. Genel olarak uygulanacak stres tipi idrar kaçırma tedavileri:

  • Cerrahi olmayan tedavi yöntemi

Stres inkontinans tedavisi yapılırken cerrahi dışı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemde hastanın pelvik taban kaslarının çalıştırılması hedeflenmektedir. Leğen kemiklerinin arasında kalan pelvis bölgede bulunan kaslar, idrar yaparken kasıldığı için bölgeyi güçlendirmek idrar kaçırmayı engelleyecektir. Strese bağlı idrar kaçırma tedavisi yapılırken durumu kötüleştiren kabızlık, şişmanlık, sigara tüketimi gibi durumlar da önlenmeye çalışılmaktadır. Kegel egzersizleri yapılırken idrar çıkışı sırasında çalışan kasların gün içerisinde 200 kere kasılması ve gevşetilmesi gerekmektedir. 5 yavaş, 5 hızlı hareket ile günde minimum 5 kere yapılmalıdır. Hamilelik döneminde nasıl yapılacağı da doktor tarafından belirtilmelidir.

  • İlaç ile tedavi yöntemi

Stres tipi idrar kaçırma tedavisi sırasında doktor önerisiyle ilaç kullanımı da söz konusu olmaktadır. Doktorun tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Hastanın mesane kaslarını çalıştıracak ilaçlar tedavi planına uygun şekilde kullanılabilir.

  • Cerrahi tedavi yöntemi

Stres tipi idrar kaçırma şikayeti olanlarda cerrahi uygulama olarak lazer tedavisi önerilmektedir. Kadınlar için vajinal olarak lazer tedavisi uygulanarak kas ve liflerde taze kolajen yapımını dokuların eski özelliklerini kazanması sağlanmaktadır.

Herhangi bir cerrahi kesi ya da anestezi gereksinimi olmadan uygulanan ve etkisi kısa süre içinde görülmeye başlayan lazer tedavisi sayesinde hastalar hızlı şekilde iyileşmektedir. 20 – 30 dakikalık bir seans sonunda evlerine dönebilmektedirler. Stres tipi idrar kaçırma tedavisi sırasında lazer operasyonu; pelvik kaslardaki sorunun boyutu, menapoz etkileri ve kişinin şikayetlerine göre 1-3 seans arasında uygulanabilmektedir.

Genel olarak stres tipi idrar kaçırma tedavisinde destek kaybı olan bölgenin yerine kaldırılması işlemi uygulanmaktadır. İdrar kaçırma tedavisi için hem karından (Burch) hem de vajinal operasyonlar (TVT,TOT) yapılmaktadır. Ayrıca idrar kaçırma tedavisi için son zamanlarda yeni yöntemler de geliştirilmektedir. Stres inkontinans ameliyatı ve tedaviler kesinin olmadığı, acısız ve ağrısız şekilde uygulanmaktadır.

“Stres tipi idrar kaçırma nasıl önlenir?” sorunuza, stres inkontinans tedavisi için kullanılan yöntemlerden bahsederek cevap vermeye çalıştık. Daha doğru bilgi ve tıbbi açıklamalar için hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here