Sertleşmeme Sorunu Nedir? Sebepleri Nelerdir?

0
1051
sertleşme sorunu nedir

Sertleşme sorunu ya da sertleşmeme sorunu, sürekli ve devam eden bir süreçte, cinsel birliktelik için yeterli sertliği sağlayamama ya da sertliği devam ettirememesi durumudur. Erkeğin cinsel birlikteliği başlatma ve sürdürme konusunda yeterli olmaması halidir.

Sertleşmeme sorunu; yaşam boyu devam eden, sonradan edinilmiş ve durumsal olmak üzere üç şekilde kendini göstermektedir. Yaşam boyu olan sertleşmeme sorununda kişi cinsel ilişki için yeterli sertleşmeyi hiçbir koşulda gösterememektedir. Sonradan edinilende ise herhangi bir nedenden dolayı sertleşme sorunu ortaya çıkmıştır. Durumsal tipte ise partnere ya da duruma göre değişen sertleşme sorunu meydana gelmektedir.

Sertleşme sorunun başlama biçimi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı erkeklerde travma sonucu sertleşmeme görülürken bazılarında yavaş yavaş başlayabilir. Bazılarında ise mastürbasyon sırasında ereksiyon olurken eşle birleşmede görülmeyebilir. Sertleşme sorununun kaynağının araştırılması için kişinin bu konuda uzman bir üroloğa başvurması gerekmektedir.

Sertleşme Bozukluğu Kaç Yaşında Başlar?

Sertleşme sorunu her yaşta görülebilir bir problem olsa da ileri yaşlarda daha sık karşılaşılmaktadır. Özellikle yaş üstü erkeklerde daha çok görülmektedir.  Gençlerde daha çok psikolojik, erişkinlerde ise fiziksel sebeplere dayanmaktadır. Kalp damar hastalığı, diabeti (şeker hastalığı) olan kişilerde görülme riski daha fazladır. Cinsel deneyimi az olan genç kişilerde de heyecana bağlı olarak meydana gelmektedir.

Sertleşmeme Sorunu Görülme Sıklığı

Sertleşme sorunu, erkeklerde karşılaşılan cinsel fonksiyon bozuklukları arasında görülme sıklığı olarak ikinci sırada yer almaktadır. Aynı zamanda doktora başvurma nedenleri arasında ilk sıradadır. Tüm erişkin erkek toplumunun %10-20’sinde görülmektedir. Yaşla birlikte bu oran artmaktadır. 40-70 yaşları arasında %50’lere çıkmaktadır.

Sertleşmeme Nedenleri Nelerdir?

İktidarsızlık olarak da adlandırılan sertleşme sorunu, halk arasında daha çok psikolojik faktörlere bağlanıyor. Ancak doktorlar sertleşme sorununun 70’ten fazla oranda organik nedenlere bağlı olarak geliştiğini söylüyor.

Öncelikli olarak sertleşmeme nedenleri arasında testosteron hormonundaki düşüklük, penis damar ve sinirlerindeki hasarlar gösteriliyor. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, nörolojik problemler ve ilaçlar da sertleşme sorununun doğal nedenleri arasında belirtiliyor.

Aşırı kilolu olanlar, alkol ve sigara kullananlar, hareketsiz yaşayanlar da sertleşme sorunu yaşıyor. Genel bir sağlık sorunu olarak kabul edilmesi gereken sertleşmemenin nedenleri:

 • Penis veya pelvik bölgede sinir hasarlarının olması
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek kolesterol
 • Testosteron seviyesinin düşük olması
 • Parkinson gibi nörolojik hastalıklar
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Kronik böbrek yetmezliği
 • Kronik prostatit
 • Alt ürüner sistem hastalıkları
 • Cerrahi travmalar
 • Egzersiz eksiklikleri
 • Obezite
 • Sigara kullanımı
 • Kronik uyuşturucu, alkol kullanımı
 • Psikolojik ve psikiyatrik sorunlar
 • Hormonal bozukluklar
 • Uzun süre H2 reseptör antagonistleri, antikolinerjikler, sitotoksik ilaçlar gibi ilaç kullanımı

Sertleşmeme nedenleri olarak yukarıdaki fiziksel problemler gösterilebilir. Bu sorunlardan herhangi birine ya da birkaçına sahip olanlar risk grubunda yer alırlar.

Sertleşme Bozukluğuna Neden Olan Psikolojik Sebepler Nelerdir?

Sertleşmeme sebepleri olarak psikolojik faktörler de gösterilmektedir. En sık görülenler cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimsizlik ve yetiştiriliş biçimidir. Aynı zamanda ilişki ile ilgili sorunlar, iş sorunları, maddi sorunlar, kendisinde ya da eşinde başka bir cinsel sorun sertleşmeme sorunun olarak gösterilmektedir. Psikolojik ve fiziksel bir hastalığın ortaya çıkması da kişinin cinsel hayatını etkilemektedir.

İktidarsızlık nedenleri olarak bir diğer durum da performans kaygısıdır. Sertleşme sorunu yaşayan bir erkek cinsel ilişkiye başlamadan önce sertleşmenin olup olamayacağı ile ilgili aşırı bir kaygı ve endişe duymaktadır. Bu durum da görülen sorunun devam etmesine neden olabilmektedir.

Sertleşme sorunun fiziksel mi, yoksa psikolojik mi olduğu nasıl anlaşılır?

Hastaların ve doktorların sertleşmeme nedenleri ya da erektil disfonksiyon durumunun nelere bağlı olduğunu anlamaları için ürolojik muayene, testler ve değerlendirmeler yapılması uygun olacaktır.

‘Papaverin testi’ olarak bilinen penisin kavernöz cisimciğine yapılan papaverin enjeksiyonu ile sorunun psikolojik mi yoksa organik bir sebebe mi bağlı olduğu kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.

Kişinin sabah uyandığında penisin sertleşmiş olması sertleşmeme sorununun fiziksel (organik) bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığını, yani psikolojik kaynaklı olduğunu işaret etmektedir.

Sertleşme bozukluğunun en sık görülen risk faktörleri; şeker ve tansiyon hastalıkları, alkol ve sigara kullanımı, depresyon ve diğer psikolojik nedenler olarak özetleyebiliriz. Uygun tedavilerle üstesinden gelinen bu sorunların mutlaka uzman doktor tarafından belirlenmesi ve hastanın yönlendirilmesi gerekmektedir. Cinsel problemler ya da sertleşmeme sorunu utanılacak ya da fobi haline getirilecek bir durum değildir. Çiftlerin birlikteliklerini derinden etkileyen bu sorunun en kısa sürede çözülmesi sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here