Uluslararası Erektil Disfonksiyon İndeksi (IIEF-EF) – Sertleşme Sorunu Testi

0
849
sertleşme sorunu testi

Uluslararası Erektil Disfonksiyon İndeksi (IIEF-EF) ya da bir diğer adıyla sertleşme sorunu testi, tüm dünyada üroloji uzmanlarının kullandığı erektil disfonksiyon testidir. Kişinin cinsel ilişkiye girememe ya da sertleşememeye bağlı şikayetlerinden hareketle erektil disfonksiyon probleminin derecesini bulmaya yardımcı olmaktadır. Uluslararası Erektil Disfonksiyon İndeksi (IIEF-EF), sertleşmeme sorununun düzeyini belirlerken tedavi planının öngörülmesini de sağlamaktadır. Üroloji uzmanına yol gösteren sertleşmeme testi; başlangıç, orta ve yüksek risk gruplarının belirlenmesinde sağlıklı sonuçlar vermektedir.

IIEF Testi – Sertleşme Sorunu Tanısı

Erektil disfonksiyon olarak adlandırılan sertleşmeme sorunu, en az 6 ay süre ile cinsel ilişkiyi başlatamamaya veya devam ettirememeye neden olan penil ereksiyon yetersizliğidir. Ülkemizde %36 oranında görülen bu rahatsızlık, dünya ortalamalarına yakındır.

Eğer cinsel sağlığınız hakkında şüpheniz varsa sertleşmeme sorunu testi sayesinde şüphelerinizin doğru olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Online erektil disfonksiyon testi sonucunu aldıktan sonra üroloji uzmanına başvurabilirsiniz.

Sertleşmeme Sorunu Testi Nedir?

IIEF-EF, “Amerikan Üroloji Birliği” tarafından geliştirilmiş olup tüm dünyadaki üroloji uzmanlarının kullandığı sertleşme sorunu testidir. Erektil disfonksiyon tanısı için doktora ve hastaya yol gösterici özelliği bulunmaktadır. Hastaya sertleşme ve sertleşme durumunu sürdürmeye dair sorular sorarak problemin boyutunun tespit edilmesini sağlamaktadır.

Cinsel birleşme sırasında sertleşmenin sürdürülüp sürdürülemediği, cinsel birlikteliğin tatmin edici edip olmadığı konularını da açılığa kavuşturarak sertleşmeme sorunu hakkında hastaya detaylı bilgi verilmesini de sağlamaktadır.

Serleşmeme Testi Nasıl Yapılır?

“Sertleşme sorunu testi nasıl yapılır?” sorunuza yanıt verecek olursak; cinsel birleşme sırasında kendinizi gözlemlemeniz ve sorulara doğru cevap vermeniz gerekmektedir. IIEF-EF testini uygularken 1’den 5’e kadar sorulara puan verin. Elde edeceğiniz puan aralıklarına göre doktorunuzdan bilgi isteyin.

Şiddetli, orta, hafif orta, hafif ve erektil dinsfonksiyon olmaması sonuçlarından birini aldığınızda tedavi alternatiflerini üroloji uzmanından öğrenin. Sertleşmeme sorunu tedavisi için geç kalmayın.

IIEF-EF Ne Kadar Güvenilirdir?

Uluslararası Erektil Disfonksiyon İndeksi ya da sertleşmeme sorunu testi, tüm dünyada üroloji uzmanları tarafından kullanıldığı için güvenilir bir testtir. Ancak kesin tanı niteliği taşımamakta, sertleşme sorunun ciddiyeti hakkında bilgi vermektedir. Test sonuçlarının mutlaka üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, diğer tanı yöntemleriyle birlikte hastanın erektil disfonksiyon sorunu olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here