Robotik Cerrahi Nedir? Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

0
696
robotik cerrahi nedir

Son yıllarda genel cerrahiden ürolojiye kadar farklı tıp dallarında kullanılan robotik cerrahi, daVinci Robotik Sistem olarak da bilinen, cerrahi ekipman olarak 3 ana bölümden oluşan ve bilgisayar temeline dayanan minimal invaziv –yani dokulara en düşük düzeyde zarar vererek ameliyatın yapılmasını sağlayan robotik sistemdir.

Robotik cerrahi ya da robot yardımlı cerrahi, küçük kesilerden girilerek bazı ameliyatların gerçekleştirilmesi işlemidir. Hem hasta hem de cerrah için avantajları olan robotik cerrahide, el bileğini model almış kollar yardımıyla yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntülerin eşliğinde cerrahi müdahale yapılmaktadır. Geleneksel açık ve kapalı ameliyat teknolojilerinin kısıtlamaları aşılarak karmaşık ameliyatların yapılmasını sağlamaktadır.

Robotik cerrahi sisteminde cerrah robota komut vererek hastanın içindeki kolları daha kesin ve hassas şekilde yönetebilmektedir. Cerrah, ameliyat bölgesinin üç boyutlu görüntüsünü net bir şekilde gördüğü için hasta konsolunda bulunan kollar cerrahtan aldığı tüm komutları birebir eşzamanlı olarak yapmaktadır.

Robotik Cerrahi Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Robotik cerrahi hangi hastalıklar için kullanılır sorusu son yıllarda hekimlerin en sık duyduğu sorulardan biri olmaya başladı. Hem cerraha hem de hastaya avantaj sağlayan robotik cerrahi yöntemi, yapılan çalışmalarla birlikte pek çok tıp dalında kullanıldı.

Son yıllarda özellikle:

 • Böbreküstü bezi
 • Obezite ameliyatları
 • Kolorektal (kalın bağırsak)cerrahisi
 • Prostat kanseri
 • Böbrek kanseri
 • UPJ darlığı
 • Adrenal tümör
 • Mesane kanseri gibi hastalıkların tedavisinde doktorlar robotik cerrahi sisteminden yararlanmaya başladı.

Robotik cerrahinin kullanıldığı hastalıklar, laparoskopik ve endeskopik cerrahi hastalıklar ile birlikte arttı. Hekimlerin hastalarına önerdiği tedavi yöntemlerinden biri olarak dikkat çekmeye başladı.

Ürolojide Robotik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

Peki ürolojide robotik cerrahi nasıl kullanılıyor? Hastaların memnuniyet düzeyi nedir?

Robotik cerrahi sisteminde hastaya uygulanan işlem konvansiyonel laparoskopi cerrahisiyle benzerdir. Robot yardımıyla yapılan cerrahi olarak bilinen robotik cerrahi, ürolojide kanserden mesane hastalıklarına kadar farklı rahatsızlıklar için kullanılmaktadır.

Robotik cerrahide ameliyat, cerrahın yönettiği robot kollarla yapılmaktadır. Bu sistemde üç boyutlu yüksek çözünürlüklü ve 10-15 kat büyütmeli görüntü altında vücut içine borucuklardan yerleştirilerek kullanılan robotik kollar doktorun kontrolündedir. Robotik kollar, belirli noktalardan 3 ile 5 adet 0.5 ya da 1 cm. çapındaki deliklerden vücuda yerleştirilen borular vasıtasıyla vücut içine sokulur. Bu kollardan birinde vücut içindeki görüntüyü iletecek olan kamera bulunur. Diğer kollar ise cerrahiyi gerçekleştirir.

Robotik cerrahi sırasında kullanılan kolların hassasiyeti yüksek olup içinde en derin bölgelerde bile 540°hareket kabiliyetine sahiptir ve asla titrememektedir. İnce uçlu ve nazik yapıdaki robotik kollar, dokulara hiçbir şekilde zarar vermeden cerrahın işini kolaylaştırmaktadır.

Robotik cerrahi tekniğinde sistemde bulunan 3 robot kolunun girişi için başka bir delik açılmamakta ve robotun kamerasının vücut içine yerleştirildiği göbekten yapılan 1.5 cm boyundaki kesi 2 cm civarında genişletilmesiyle vücut içine yerleştirilmektedir. Tek delikten cerrahi uygulamanın doktor için en zor yanı sürecin dikkat ve sabırlı olmayı gerektirmesidir.

Ürolojide robotik cerrahi, ülkemizde sınırlı sayıda doktor tarafından uygulanmaktadır. Bu alanda uzman olmayan hekimlerin robotik cerrahi sistemiyle ameliyat yapmaması gerekmektedir.

Robotik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Ürolojide robotik cerrahi avantajları nedeniyle sık sık tercih edilmektedir. Hem daha az komplikasyona neden olması hem de kısa süren iyileşme süresi sayesinde doktora ve hastaya avantaj sağlıyor.

Robotik cerrahi avantajları:

 • Daha küçük yara izi

Robotik cerrahi avantajları arasında ilk sırada daha iyi kozmetik sonuçlar vermesi yani yara izlerinin küçük olması yer alıyor. Robotik cerrahinin karında açılan 3 – 4 cm’lik delikten yapılması rahatsız edici ameliyat izlerinin olmamasını sağlıyor.

 • Hastanede kalış süresinin kısalması

Robotik cerrahi avantajları arasında bir diğer durum da hastanede yatma süresinin kısalmasıdır. Açık ameliyatlara göre daha az süre hastanede kalmayı sağlayan robotik cerrahi sonunda hasta kısa sürede fiziksel aktivitelerine de dönebilmektedir.

 • Kan kaybının ve kan nakli ihtiyacının daha az olması

Robotik cerrahi, kapalı bir ameliyat tekniği olduğu için klasik cerrahi yöntemlere göre daha az kan kaybına neden olmaktadır.

 • Daha az ağrı

Robotik cerrahi avantajları arasında hastanın ameliyat sonrasında daha az ağrı duyması da yer almaktadır. Böylece ağrı kesiciye duyulan ihtiyaç azalmaktadır.

 • Enfeksiyon riskinin azalması

Robotik cerrahide karın açılmadığı ve kanama fazla olmadığı için enfeksiyon riski de düşüktür.

 • Yüksek çözünürlükte görüntü

Robotik cerrahi avantajları arasında hekime yüksek görüntü kalitesi sağlaması da yer almaktadır. 10-12 kat büyütülmüş üç boyutlu görüntü elde etmeyi sağlayan robotik cerrahi, çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük oluşumları görebilmeyi sağlamaktadır.

 • Daha fazla hareket yeteneği

Robotik cerrahide bulunan 4 koldan birinde kamera bulunurken diğer 3 kol cerrahi aletleri tutmaktadır. İki kol cerrahın aletleri kullandığı sağ ve sol kollarını temsil ederken son kol da dokuyu tutmak ve çekmek, dikiş sırasında ipi izlemek gibi ek işleri yapmaktadır. Böylece cerrahın hareket imkanı fazlalaşmaktadır.

 • Eldeki titremeleri önleyen sistem

Robotik cerrahi avantajları arasında en dikkat çekenlerden biri de eldeki titremeyi önlemesidir. Robotik kolların cerrahi işlem sırasında doktorun elinin titremesi durumunu ortadan kaldırması muhteşem bir teknoloji olarak görülüyor.

Robotik Cerrahi Fiyatları

Robotik cerrahi Türkiye’de sayılı doktorlar tarafından uygulandığı için fiyatları yüksek bir ameliyattır. Robotik cerrahi ücretleri; bulunduğunuz şehre, genel sağlık durumunuza, yapılacak ameliyatın kapsamına göre değişmektedir.

Robotik cerrahi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz doktorunuza başvurmanızda fayda var. Sistemin avantajları ve dezavantajları hakkında daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here