Prostatit Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1036
prostatit nedir

Prostat iltihabı olarak da bilinen prostatit, prostat dokusunun ve çevresindeki dokuların iltihaplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tüm yaş grubu erkeklerde görülebilen prostatit, kronik de olabilmektedir. Araştırmalara göre erkeklerin %50’sinin hayatları boyunca en az 1 defa prostat iltihabına yakalandıkları bilinmektedir.

Prostatit, farklı çeşitleri olan bir hastalıktır. Tedavisi uzun zaman alan prostat iltihabının en önemli belirtisi olarak ağrı durumu gösterilmektedir. Prostat iltihabı, sebep olduğu fiziksel rahatsızlıklar kadar, hayat kalitesini düşürmesi ve hastanın psikolojik durumunu olumsuz etkilemesi nedeniyle de önemli bir rahatsızlıktır.

Prostatitin (prostat iltihabı) çeşitleri nelerdir?

Prostatit farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kaynak olan nedenlere göre de çeşitli adlar alır. Prostatit çeşitleri:

 • Akut bakteriyel prostatit

Prostat iltihabı çeşitleri arasındaki en az görülendir. Kolaylıkla tanı konan akut prostatit, diğer tiplerine oranla daha hızlı tedavi edilir. Ani gelişen bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan prostatit çeşidi için yüksek ateş, üşüme, titreme, ağrılı işeme, mesaneyi tamamen boşaltmada güçlük, alt bel bölgesinde ağrı belirti olarak görülebilir.

 • Kronik bakteriyel prostatit

Kronik prostatit, yavaş gelişen ve her yaşta görülebilmektedir.  Erkeklerde sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları kronik olarak değerlendirilmektedir.

 • Kronik pelvik ağrı sendromu – Nan bakteriyel prostatit (Prostatodini)

En sık rastlanan prostat iltihabı çeşitleri arasındadır. Pelvik bölgedeki bir enfilemasyondan ya da kas spazmlarının neden olduğu ağrılardan ya da mevcut bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Prostatit belirtileri olarak; genital bölgede ve kasıklarda ağrı, sık idrara çıkma, idrar yapma sırasında ağrı, boşalma sırasında ağrı görülmektedir.

Prostat iltihabının sebepleri nelerdir?

Prostatit nedenleri tam olarak belirlenmiş olmasa da doktorların ve araştırmacıların farklı görüşleri mevcuttur. Bazı prostatit tipleri cinsel yolla iltihap bulaşmasına bağlanmıştır. Bu bulaşmalar sonucunda kronik prostatit oluştuğu belirtilmiştir.

Ayrıca hastaya sonda takılması ya da ürolojik bir operasyon geçirmiş olması prostatit riskini arttırmaktadır. Bunun dışında:

 • Klamidya mikoplazma gibi cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar
 • Böbreklerden veya idrarın çıkış yolundan giren bakteriler
 • Ikınma, ağır kaldırma, idrar yaparken zorlanma gibi nedenler ile idrar yolundaki basıncın artması gibi nedenlerle de prostatit oluşabilmektedir.

Prostatit nedenleri hastalar arasında farklılık göstereceği için belirtiler görüldüğünde doktora başvurmakta yarar vardır. İlerleyen prostat iltihaplarının tedavisi daha zordur.

Prostat iltihabının belirtileri nelerdir?

Prostat iltihabının belirtileri enfeksiyonun etkilediği yere göre değişir. Bazı hastalarda hiçbir belirti meydana gelmezken bazı hastalarda idrar yolu enfeksiyonu bulgularına benzer belirtiler görülebilir.

Akut bakteriyel prostatit belirtileri genellikle ani ortaya çıkar ve çok şiddetlidir. Hasta genellikle acil servise başvururlar. Akut prostatit belirtileri:

 • Yüksek ateş, üşüme-titreme
 • İdrar sırasında şiddetli yanma hissi,
 • mesaneyi tam boşaltamama hissi.

Kronik prostatit belirtileri bakteriyel prostatite benzer fakat yüksek ateş yoktur. Belirtiler:

 • İdrarda yanma hissi
 • Sık idrara çıkma hissi
 • Geceleri olan sık idrar
 • Perine bölgesinde testislerde, mesanede ve bel bölgesinde makat etrafında ağrı

İdrar yapma sırasında ağrı, idrarın formunda değişiklik, idrar yapmada güçlük, testislerde ağrı da kronik prostatit belirtileri olarak gözlenmektedir. Hastanın belirtileri gördüğünde vakit kaybetmeden doktoruna başvurması gerekir.

Prostatit (prostat iltihabı) nasıl teşhis edilir?

Prostatit teşhisi, tedavi yöntemini belirleyeceği için doğru şekilde yapılmalıdır. Üretrit, sistit, prostat büyümesi ya da prostat kanseri belirtileri de prostatit belirtilerine benzediği için doktorun farklı yöntemler kullanarak hastalığın teşhisini yapması önemlidir.

Prostatit teşhisi için şu yöntemler kullanılabilir:

 • Digital rektal examination (parmakla rektal muayene)

Rektal tuşe adı verilen bu yöntemle doktor hastanın makatına kayganlaştırıcı madde işaret parmağı ile prostatı muayene eder. Prostatın büyüklüğü, içerisinde iltihap olup olmadığı, tümör içerip içermediği anlaşılmış olur.

Fiziki muayene sırasında prostat üzerinde şüpheli bir doku tespit edildiğinde prostat biyopsisi ya da transrektal (rektumdan yapılan ultrasonografi) gerekli olabilir. Hastadan PSA testi istenerek prostat kanseri araştırılır.

Prostat iltihabı incelenirken prostat sıvısı üretradan akabilir. Mikroskobik inceleme için bu akan sıvıdan örnek alınır.

 • İdrar tahlili

Prostatit teşhisi yapılırken idrar analizine de gerek olabilir. İdrardaki enfeksiyon durumu incelenir.

 • Ultrasonografi

Prostatın kontrol edilmesinin gerekli olduğu durumlarda sistoskopik inceleme istenebilir.

Ayrıca üroflowmetri testi ile prostattaki enfeksiyon ve ödeme bağlı herhangi bir fonksiyon bozukluğu gelişip gelişmediği kontrol edilebilir. Prostatit teşhisi için tüm yöntemler aynı anda da kullanılabilir. Prostatta tümör olup olmadığı da görülmüş olur.

Prostatit nasıl tedavi edilir?

Prostat iltihabı çeşitleri, prostatit tedavisi için kullanılacak yöntemler üzerinde etkili olmaktadır. Örneğin; Akut bakteriyel prostatit için hasta antibiyotikler ile en az 2 hafta tedavi edilir. Bazı vakalarda hastayı yatırıp, damardan antibiyotik ve serum tedavisi uygulamak gerekebilir. İdrarı boşaltmak gerektiğinde drenaj uygulanabilir. Kronik bakteriyel prostatit için uzun süreli antibiyotik tedavisi gerekir.

Kronik bakteriyel prostatit tedavisi daha uzun sürer hatta 6 ay sonra prostatit enfeksiyonunda nüks etme görülebilir. Antibiyotik tedavisi uygulanan hastalara prostat masajı da önerilir. Hastalık tedaviye cevap vermezse sistoskopik inceleme yapılarak enfeksiyona neden olan dokuların alınması gerekir.

Kronik pelvik ağrı sendromu olarak bilinen prostatit tedavisi için de 4 ila 6 hafta süreli bir antibiyotik tedavisi tercih edilmektedir.

Prostatit tedavisi için genel olarak antibiyotikler kullanılır. Ayrıca ağrı kesiciler de doktor önerisiyle kullanılabilir. Sıcak oturma banyoları, çeşitli ısı tedavileri prostat iltihabı için iyileşme sürecinde yararlı olabilir. Baharatlı yiyecekler ile kafein ve asidik gaz içeren içecekler tedavi sırasında tüketilmesi önerilmeyen gıdalar olarak hastanın aklında bulunmalıdır.

Prostatit tedavisi, her hastanın özel olarak doktoru tarafından uygulanması gereken bir tedavidir. Prostat iltihabı belirtileri iyi gözlemlenerek hastada yapılacak olan tetikler sonucu uygun tedavi belirlenmeli ve vakit kaybedilmeden uygulanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here