Prostata İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

0
1408
prostata iyi gelen yiyecekler nelerdir

Erkekler idrar torbasını saran bir salgı bezi olan prostatta, ileri yaşta prostat iltihabı ve prostat kanseri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Ancak beslenmeye dikkat edilerek bu rahatsızların önüne geçebilmek mümkün. Prostata iyi gelen yiyecekler sayesinde hem hastalığın seyrini değiştirmek hem de prostata yakalanmamak elimizde. Prostata iyi gelen yiyecekler neler, gelin birlikte inceleyelim…

Prostata iyi gelen besinler, elbette kesin iyileşme garantisi sunmamakla birlikte tedavi sırasında alternatif olarak kullanılabilmektedir. Özellikle antioksidan özelliği olan yeşil sebzeler, tam tahıllı gıdalar, domates, sarımsak, kabuklu deniz hayvanları, süt, fındık ve baklagiller, yumurta, yağsız süt ve süt ürünleri, ton balığı, somon balığı, mercimek, fasulye, tavuk ve hindi eti, yağsız yoğurt, çilek, kiraz, portakal, greyfurt, mango, papaya, kavun, kivi, erik, üzüm ve karpuz prostatın düşmanı olan yiyeceklerdir.

Prostat Sağlığı ve Beslenme

Prostata ne iyi gelir diye düşünenler için daha detaylı bir liste hazırlayabiliriz. Prostat küçülten yiyecekler ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandıracak besinler:

  • Meyveler

Prostata iyi gelen yiyecekler nelerdir sorunuza ilk olarak meyveleri örnek verebiliriz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek olan, genel sağlığınızı iyileştirecek, sindirimi kolaylaştıran, saç ve cilt sağlığınızı koruyacak meyveler sayesinde hastalığınızın seyrini değiştirebilirsiniz. Çilek, kiraz, portakal, greyfurt, mango, papaya, kavun, kivi, erik, üzüm ve karpuz bol bol tüketmeniz gereken meyvelerdendir.

  • Sebzeler

Vücudu enfeksiyon ve hastalıklardan koruyan, direnç arttırıcı sebzeler de prostata iyi gelen yiyecekler arasındadır. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve yeşilbiber antioksidan özellikleriyle sağlıklı hücreleri korumaktadır. Kırmızı dolmalık biber, ıspanak, lahana, Brüksel lahanası, havuç, domates, kış kabağı, tatlı patates en güçlü antioksidan niteliğinde sebzelerdir.

  • Tam Tahıllar ve Kepekli Gıdalar

Prostata iyi gelen yiyecekler arasında tahıllı ve kepekli besinler de yer almaktadır. 2010 yılında yapılan araştırmada prostat kanseri olan 17 erkek, 6 hafta boyunca tam tahıllı ürünler tüketmiş ve tüketmeyenlere göre tümörlerde küçülme kaydedilmiştir. Bu da tahıllı gıdaların kanserli hücreler üzerindeki etkisine kanıt gösterilmiştir.

  • Yağsız Proteinli Gıdalar

Prostata iyi gelen besinler arasındaki yağsız proteinler vücutta doku üretimini de sağlamaktadır. Yağsız süt ve süt ürünleri, ton balığı, somon balığı, mercimek, fasulye, yumurta akı, tavuk ve hindi eti, yağsız yoğurt gibi kaliteli protein kaynakları prostat sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. İyi bir prostat için yağsız proteinlerden doktorunuzun önerdiği kadar tüketebilirsiniz.

  • Likopen içeren besinler

Domates ve domates ürünlerinde bulunan “likopen” prostat hastalıklarına karşı tüketilmesi gereken gıdalardandır. Domates salçası, domates sosu, ketçap ve diğer domates ürünlerini tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riski azdır. Likopen, en fazla domateste bulunmasının yanı sıra karpuz, pembe greyfurt, kuşburnu ve pembe guavanın içeriğinde de yer almaktadır.

  • Selenyum içeren besinler

Prostata iyi gelen besinler nelerdir sorunuza bir diğer yanıtımız da selenyum içeren gıdalar olacaktır. Meyve, sebze, deniz ürünleri, yumurta, sarımsak gibi besinleri sık sık tüketerek selenyum alımınızı arttırabilir, prostata karşı savaşabilirsiniz.

  • Çinko içeren besinler

Prostata iyi gelen yiyecekler arasında çinko içeren besinler de yer almaktadır. Prostat kanserinin erken evrelerinde ve prostat kanserinden korunmak için çinko bakımından zengin olan kabuklu deniz hayvanları, süt, fındık ve baklagiller tüketilebilir.

  • Bitkisel Yağlar

Prostata ne iyi gelir sorunuza cevaben bitkisel yağları önerebiliriz. Önerimiz doymuş yağları beslenme alışkanlıklarınızdan çıkararak yerine keten tohumu, ceviz yağı ve kanola yağı gibi bitkisel yağlar eklemenizdir. Hem prostat sağlığınızı korur hem de E, D ve K vitaminlerini vücudunuzda depolarsınız.

Uzak Durulması Gereken Besinler

Prostata iyi gelen besinler dışında elbette hastalığınızın seyrini etkilememesi için uzak durmanız gereken yiyecekler de var. Bunlar arasında tuz, kahve ve alkol en önemlileri. Ayrıca aşırı yağlı yiyeceklerin ve doymuş yağların da kara listeye alınması gerekiyor.

Prostat tedaviniz sırasında doktorunuzdan hangi gıdaları tüketip tüketmemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin tüm hastalıklara karşı en etkili silah olduğunu unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here