Prostat Kanseri Tekrar Nükseder Mi?

0
2194
prostat kanseri tekrar nükseder mi

Prostat kanseri ile karşılaşan ve bu hastalıktan kurtulanların ortak sorusu; “Prostat kanseri tekrar nükseder mi?” olmaktadır. Prostat kanseri tekrarlaması en korkulan vakalardan biridir. Bazı hastalarda kanserli hücreler tekrar uyanabilir ve prostat kanseri ile yeniden mücadele etmek gerekebilir. Tabi ki bu durum her hastada görülmemekle birlikte operasyondan yaklaşık olarak 10 ya da 15 yıl sonra nüksedebilmektedir.

Prostat kanseri, ameliyattan sonra yeniden yayılma göstererek önceki belirtileriyle birlikte kendini açığa vurur ve kişinin sağlığını etkiler. İster kapalı ister açık prostat ameliyatı, ister ışın tedavisi ister hormon tedavisi uygulansın; prostat kanseri tekrar eder mi sorusunun cevabı evet olacaktır.

Son yıllarda geliştirilen prostat ameliyatı teknolojisi sayesinde hastanın uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşaması elbette mümkündür. Her zaman prostat kanserinin nüksedeceğini söylemek yanlış olacaktır.

Tedavi Yöntemlerine Göre Kanser Riski Tekrar Görülür Mü?

Prostat ameliyatı sonrası kanser durumunun tekrar etmesinin en önemli nedenlerinden biri hastalığa yapılan müdahalenin erken ya da geç dönemde yapılmasıdır. Erken teşhis edilen prostat kanserlerinin tekrarlama riski daha düşüktür. Geç evrede tespit edilen prostat kanserinin diğer doku ve organlara sıçrama ihtimali daha fazla olduğu için kanser görülmesi de yüksek olasılıktadır.

Prostat Ameliyatından Sonra PSA Değerleri Nasıl Olmalı?

Prostat kanseri tekrar eder mi sorunuza cevap olması için ameliyat sonrası takibin ve PSA testinin yapılmasının ne kadar önemli olduğundan bahsedebiliriz. PSA, seminal sıvıda yüksek miktarda bulunan protein yapısındaki bir enzimdir. Menide yüksek miktarda bulunan PSA, jel halindeki meniyi sıvılaştırarak sperm hücrelerinin meni içinde yüzebilmesini sağlar. PSA, sadece prostatla ilgili durumlarda artış gösterdiği için PSA ölçümü yapmak prostatın tekrar nüksedip etmediğini anlamaya yardımcı olmaktadır.

Prostat ameliyatından sonra PSA değerleri;

  • 4 ng/ml altındaki değerler normal kabul edilir. Ancak son zamanlarda değeri 2.5’a kadar indiren yayınlarda bulunmaktadır. Bunun sebebi PSA düzeyi 2.5 ile 4 arasında çıkanların %25’inde prostat kanseri tespit edilmesidir.
  • 4-10 ng/ml arasındaki PSA değerleri, şüpheli sınır değerlerdir.
  • 10 ng/ml üzerinde çıkan değerler ise yüksek olarak değerlendirilir. Bu PSA değeri her zaman kanser habercisi olmayabilir. Bu durumlarda prostat biyopsisi yapılarak kanser durumu tespit edilebilir.

PSA Normalde Kaç Olmalı?

Prostat ameliyatından sonra PSA değerleri belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Böylece hastaların prostat kanseri tekrarlaması durumu ile karşılaşıp karşılaşmadıkları tespit edilebilir.

Yaşa göre Serum PSA normal düzeyleri;

  • 40-49 yaş için 0 – 2.5 ng/ml
  • 50-59 yaş için 0 – 3.5 ng/ml
  • 60-69 yaş için 0 – 4.5 ng/ml
  • 70 üzeri için 0 – 6.5 ng/ml

Yukarıdaki PSA değerleri aşıldığında hastanın prostat kanseri riskinden tekrar söz edilebilir. Bunun için diğer testler ve taramaların yapılması gerekir.

Prostat Ameliyatından Sonra Hasta Takibi Nasıl Yapılmalı?

Prostat kanseri tekrar eder mi endişenizi gidermek için ameliyat sonrası kontrollerinizi aksatmamanız da önem teşkil etmektedir. Prostat ameliyatı sonrası 5.haftada PSA ve idrar kültürü alınarak kişinin doktoru tarafından kontrol edilmesi gerektiğini unutmayın.

İlk ay kontrolünden sonra patoloji sonucuna göre 2 yıl boyunca 3 ayda bir kere kanda total PSA değerinin kontrolünü yaptırın. Ayrıca total PSA değerinin seviyelerinin düzenli takibini sağlayın. Doktorunuz tarafından ek bir öneri olmadığı ya da sizin beklenen dışında şikayetleriniz olmadığı sürece prostat ameliyatından sonra ilk aydaki kontrolde idrar kültürü antibiogram değerlerinizi inceletin. PSA değerinde bir yükselme yoksa 2. ve 4. yıllar arasında hasta takibi 6 ayda bire çıkacaktır.

Prostat kanseri tedavisi sonrasında düzenli kontrolleri aksatmamak çok önemlidir. Prostat kanser tekrarlaması problemi ile karşılaşmamak için parmakla rektal muayene ve PSA testleri en önemli iki tanı aracıdır. PSA seviyesinde yükselme kanserin tekrar ettiği anlamına gelebilir. Böyle durumlarda doktorunuz yeniden biyopsi isteyebilir. Kemik sintigrafisi, tomografi, MR ya da başka testler kullanılarak prostat kanseri tekrar etme durumu incelenebilir.

Düşük bir ihtimal de olsa prostat kanser tekrarlaması mümkün olabilir. Ameliyat sonrası doktorunuzun önerilerini ve talimatlarını takip etmeniz önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here