Prostat Kanseri Ölüme Yol Açar Mı?

0
1133
prostat kanseri ölümcül müdür

Prostat bir salgı bezidir ve meninin büyük bir kısmını oluşturur. Prostat kanseri, prostat bezinde meydana gelen ve genellikle orta ve ileri yaştaki erkeklerde görülen tümörlerin yayılarak organları tahrip etmesi şeklinde görülen bir kanser türüdür. Prostat bezlerinde kontrolsüz olarak çoğalan hücrelerin neden olduğu prostat kanseri, ölümcül olmakla birlikte kısa sürede kurtulmanın mümkün olduğu bir hastalıktır.

Kötü huylu prostat tümörlerinin çeşitli testler ve tarama yöntemleriyle kanserli olup olmadığı belirlenmediğinde mesane, rektum, lenfler, kemikler, akciğerde dahi kanser görülebilir. Eğer organlara yayılmadan tümörler alınırsa hayati tehlikeden söz edilemez. Bu nedenle prostat kanseri ölüm riski ile karşılaşmamak için düzenli prostat kontrollerinin yapılması şarttır.

Prostat Kanserinden Ölüm Oranı Kaçtır?

Genelde kötü huylu kanserin prostat dışına yayılma durumlarından sonra teşhis edilmesiyle ölüm oranlarının artması söz konusudur. Sinsi bir şekilde gelişen prostat kanseri, 2 evre hatta 3. evreye ilerlemiş olmasına rağmen belirti göstermeyebilir. Bu nedenle ölüm oranı prostat kanserinde yüksektir.

“Prostat kanseri ölümcül müdür?” sorunuza cevap olacak Türkiye ve dünyadaki prostat kanseri istatistikleri:

  • Türkiye’de, prostat kanseri ölüm oranı 38/1’dir.
  • Her 6 erkekten birisi hayatında prostat kanserine yakalanmaktadır.
  • Erkeklerde en sık görülen kanser türü prostat kanseridir.
  • Tüm dünyada her yıl 1 milyon kişiye prostat kanseri teşhisi konmaktadır.

Prostat Kanseri Yaşam Süresi Kaç Yıldır?

Prostat kanseri teşhisi konulan her hastanın ölmesi gibi bir durum söz konusu değil elbette. Prostat kanseri ölüm oranı yüksek olsa da hastaların çoğunda gelişen teknoloji ve cerrahi yöntemler sayesinde prostat kanserinden kurtulmak mümkündür. Kanserli hücrelerin diğer doku ve organlara sıçramamış olması kişinin yaşam süresini ve prostat kanserinden kurtulma şansını arttırmaktadır.

Prostat kanseri yaşam süresi ne kadar diye bir soruya cevap vermek son derece imkansızdır. Kişinin yaşı, kanserin evresi, farklı sağlık sorunlarının olup olmaması ve yaşam biçimi prostat kanseri yaşam süresi üzerinde etkili olmaktadır.

Çok ilerlemiş prostat kanseri için ölüm riski yüksektir. Ancak gelişen prostat tedavi yöntemleriyle yaşam süresinin uzatılması ve ölüm riskinin azaltılması mümkündür.

Prostat Kanseri Öldürür Mü?

Prostat kanseri ölümcül müdür endişeniz için diğer organlarınızda herhangi bir kanser belirtisi yoksa tedavi ile yaşama süreniz için önceki yıllarda 5 yıl iken günümüzde bu süre yüzde otuz oranında artırılmıştır diyebiliriz. Tabi bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Kısacası prostat kanseri erken teşhis ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Prostat Kanseri İle Mücadele İçin

Tüm tümör tiplerinde erken teşhis hayat kurtarıcı etkiye sahiptir. Prostat kanserinden kurtulma şansını arttırmak için de düzenli ürolojik muayeneler yaptırarak vücutta kanserli hücrenin olup olmamasına bakılmalıdır. Ayrıca idrar yaparken yanma, idrarı kontrol edememe hissi, idrar akımında azalma, idrarda kan, sertleşme sorunu, menide kan, meninin hiç dışarı çıkmaması gibi belirtiler prostat kanseri göstergeleri olduğu için vakit kaybetmeden doktora gidilmesi hayat kurtarabilir.

Prostat hastaları, Pprostat kanseri ölüm riski var mıdır?”, “Prostat kanseri kaç yıl yaşatır?” gibi sorularla hekimlere gelmektedir. Bu soruların cevabı kişiden kişiye değişmektedir. Taramalar ve testlerle birlikte prostat kanserinin hangi aşamada olduğu anlaşılabilir. Kanser hücrelerinin çoğalmasının engellenmesiyle birlikte prostat kanseri ölüm riski ortaya çıkmayabilir ve hasta uzun süre yaşamını devam ettirir. Prostat kanseri ile mücadele edebilmek için 40 yaş üzeri her erkeğin prostat kontrolü yaptırması gerekmektedir. Ayrıca; radyasyon yayıcı bölgelerden uzak durmalı, alkol ve sigara kullanmamalı, sağlıklı beslenmeli, kanserojen madde olan asbest ile temastan kaçınmalıdır. Sağlıklı bir hayat prostat kanseri riskini azaltacaktır.

Prostat Kanseri Tedavisi İle Prostat Kanseri Ölüm Riski Yok Edilebilir Mi?

“Prostat kanseri ölüme yol açar mı, prostat kanseri kurtulma şansı nedir?” gibi sorular hastaları düşündürmekte ve endişe yaratmaktadır. Prostat kanseri tedavisi ile bu endişeler ortadan kaldırılabilmektedir. Başlangıç ve orta düzey prostat kanseri ilaç ve diğer yöntemlerle giderilmekte, bir sorun hali olmaktan çıkmaktadır. Ancak geç ve ilerlemiş evrede iyileşme ve tedavi edilme olasılıkları düşüktür.

Prostat kanseri yaşam süresi ve bu hastalıktan kurtulma şansı son yıllarda arttığı için hastaların endişe etmelerine neden olacak herhangi bir durum yoktur. Kişiye uygun tedavi yöntemleriyle hastalıktan kurtulmak mümkündür. Detaylı bilgi için doktorunuza başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here