Prostat Kanseri Nedir? Nedenleri Nelerdir?

0
838
prostat kanseri nedir

Prostat kanseri nedir ve nasıl ortaya çıkar sorularınızı yanıtlamadan önce prostatın nasıl bir organ olduğundan ve işlevlerinden bahsedelim. Prostat, ortasından idrar yolu geçen, mesanenin çıkımını çevreleyen ve meninin akışkanlığında rol oynayan bir enzim üreten organdır. Prostat kanseri ise salgılamayı yapan hücrelerdeki anormal gelişimden kaynaklanmaktadır.

İdrar yolunu tıkayan her türlü pataloji prostatta problem çıkarmaktadır. Erken tanı konmadığı taktirde prostat kanseri yayılmaktadır. Lenf düğümleri ve kemiklere yayılan kanser hücreleri akciğer, karaciğer ve diğer organlara da ulaşabilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak erkeklerin prostat muayenesi yaptırması gerekmektedir. Yılda en az 1 kez yapılacak muayenelerle prostat kanseri erken evrede yakalanabilir ve tedavi edilebilir.

Prostat Kanseri Görülme Sıklığı;

Amerika’da prostat kanseri, akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür. Genellikle 50 yaş sonrası erkek hastalığı olarak bilinen prostat kanseri aslında 30’lu yaşlarda dahi görülebilmektedir. Teknolojideki gelişmelere ve insanlardaki bilinç düzeyinin artışına paralel olarak prostat kanserinde teşhis yaşı oldukça erken yaşlara çekilmiştir

Prostat kanseri 70 yaş üzeri erkeklerin %50’sinde, 90 yaş üzerindekilerin de hemen hemen hepsinde mikroskobik düzeyde bulunmaktadır. Bu tümörlerin sadece bir bölümü kansere dönüşse de düzenli muayene yapılması şarttır.

Prostat kanseri, Afrikalı erkeklerde daha sık görülmektedir. Yaşam tarzı ve hayat şartları prostat kanseri riskini arttırmaktadır. Bol yağlı ve az fibrinli beslenme prostat kanserinin oluşmasını kolaylaştırmaktadır. 1980’lerde PSA testinin bulunması prostat kanserine bağlı ölüm oranlarını azaltsa da her 6 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığını unutmamak gerekmektedir.

Prostat Kanserinin Oluşma Nedenleri ve Risk Faktörleri

Prostat kanseri oluşumuna diğer kanser türlerinde olduğu gibi zamanında ölmeyen ve kontrolsüz çoğalma özelliği kazanan hücreler neden olmaktadır. Ancak kanserin pek çok tetikleyici etkeni bulunmaktadır. Prostat kanserinin sebepleri arasında genetik yatkınlığın yanında olumsuz çevre koşullarının da etkisi büyüktür.

Prostat kanseri oluşumuna katkısı olan risk faktörleri şunlardır:

 • Yaş
 • Ailede prostat kanseri varlığı
 • Yağlı beslenme
 • Hormonlar
 • Kadmium
 • A ve D Vitaminleri
 • Obezite
 • Hareketsiz yaşam

Yaş: Prostat kanseri nedenleri arasında en önemli etkenlerden biri yaştır. Her erkekte 30 yaşından sonra prostat bezinde büyüme ve değişimler başladığı için yaş ilerledikçe prostat kanserine yakalanma riski artmaktadır.

Genetik Faktörler: Prostat kanseri neden olur diyenler için bir diğer cevabımız da genetik faktörlerin etkisidir. Ailede prostat kanseri geçmişinin olması hastalığın görülme riskini arttırmaktadır. Örneğin, babası prostat kanseri olan bir kişinin prostat kanserine yakalanma riski normalin 2 katına çıkmaktadır. Eğer kişinin kardeşi prostat kanseri ise normalin 3 katı kanser riski taşımaktadır. Aynı aile içinde hem kardeş hem de baba da prostat kanseri var ise risk 5 katına çıkmaktadır.

Irk: Prostat kanserinin sebepleri arasında henüz tam olarak nedeni bilinmese de ırk faktörü de yer almaktadır. Siyahi ırktan olan erkeklerin diğer ırktakilere oranla prostat kanserine daha çok yakalandığı tespit edilmiştir.

Prostat kanseri nedenleri arasında yukarıda bahsettiğimiz 3 madde en önemli faktörlerdir. Bunlar dışında sigara dumanı, ultraviyole (mor ötesi) güneş ışınları, radyoaktif ışınlar, gıda maddeleri üzerindeki bazı küf mantarları, yanlış beslenme, virüs enfeksiyonları veya kimyasal maddeler de prostat kanserini tetiklemektedir. Ağır metal kadmiyum kullanılan iş yerleri de yüksek riskli olarak görülmektedir.

Risk Grubunda Mısınız?

 • İleri yaş
 • Siyahi genler
 • Ailede prostat, meme ve kolon kanseri öyküsü
 • Hayvansal yağ ve proteinden zengin beslenmek
 • Androjen adı verilen erkeklik hormonunun fazla olması
 • Hareketsiz yaşam faktörlerinin biri ya da birkaçı hayatınızdaysa prostat kanseri olma ihtimaliniz fazladır.

Erken tanının prostat kanserinden kurtulmada en önemli etken olduğunu unutmayın ve düzenli prostat kontrollerinizi yaptırın. Mümkün ise üroonkoloji uzmanına muayene olmanızda büyük fayda vardır. Sağlıklı bir hayatı yaşam felsefeniz haline getirerek prostat riskinden uzaklaşabilirsiniz. Herhangi bir belirti görürseniz vakit kaybetmeden doktorunuza baş vurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here