Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir? Hangi Durumlarda Üroloğa Gitmek Gerekir?

0
773
prostat kanseri belirtileri

Prostat kanseri belirtileri hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Prostat kanseri prostatın dış kısmında geliştiği için ilerleme gösterene kadar hiçbir şikayet yapmayabilir. Bu nedenle sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Erken dönemde hiçbir belirti ve şikayet olmaması da prostat kanserin ölüm oranlarının yüksek olmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla prostat kanseri belirtileri ortaya çıktığında hastanın tedavi şansını kaybetmemesi ve erken evrede yakalanması için düzenli kontrollerini yaptırması şarttır.

Prostat kanserinde nedenin tam olarak bilinmediğini aktaran uzmanlar; genetik kusurlardan kaynaklı prostat hücrelerinin çevre dokulara zarar vermesi, uzak organlara yayılması ve giderek kemiklere ilerlemesinin ağrı ve kırıklarla birlikte hastalığın habercisi olabileceğini belirtmektedir. Aynı zamanda idrar kaçırma, sertleşme bozukluğu ve menide kan ve idrarda kan görülmesi de prostat kanseri bulgusu olabilir.

Prostat kanseri nasıl anlaşılır diyenler için prostat kanserini erken evrede tespit etmenin en etkili yolunun tarama olduğunu belirtebiliriz. 50 yaşından sonra tüm erkeklere yılda bir kez uygulanması önerilen bu taramalar sayesinde prostat kanseri hızla tespit edilebilir.

Prostat Kanseri Olup Olmadığınızı Anlamanızı Sağlayacak Belirtiler

Erkeklerin yaşla birlikte prostat büyümesi ile karşılaşması olasıdır. Benign prostatik hiperplazi (BPH) olarak adlandırılan şikayetlere neden olan prostat büyümesi, idrar akışını bloke edebilir veya cinsel fonksiyonlara zarar verebilir. Ancak bu durum kesin kanser göstergesi değildir.  En önemli prostat belirtileri arasında idrara çıkma zorluğu ve ağrılı idrar yapma durumları yer almaktadır.

Prostat kanseri olan bir erkekte belirtiler olabilir ya da hiç görülmeyebilir. Genellikle, prostat kanseri erken evrede hiçbir belirti vermez. Tarama sürecinde PSA testi veya parmakla rektal muayene ile kişinin prostat kanseri olup olmadığı test edilir. Genellikle ileri evrede olan prostat kanseri belirtileri:

 • İdrar yapma güçlüğü
 • İdrar akışında kuvvet azalması
 • Menide ya da idrarda kan görülmesi
 • Boşalma esnasında ağrı
 • Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
 • Kemik ağrıları
 • Sertleşme bozukluğu

Kanser prostat bezinin dışına yayılmışsa, aşağıdaki belirtilerle karşılaşılabilir:

 • Sırt, kalça, uyluk, omuzlar veya diğer kemiklerde ağrı
 • Bacak ve ayaklarda şişme veya ödem
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik

Kişiye prostat kanseri teşhisi koymayı sağlayan bu belirtilerin bazen iyi huylu prostat büyümesinin bir göstergesi olduğu da unutulmamalıdır. İyi huylu prostat büyümesinde de benzer belirtiler görülebilir. Dolayısıyla kesin teşhis için üroonkolog muayenesi gerekmektedir.

Prostat Kanseri İleri Evrelerdeki Belirtiler

Prostat kanseri nasıl anlaşılır sorunuza verebileceğimiz bir diğer yanıt da evrelerde karşılaşılan genel problemlerdir. Çok büyüyen prostat idrar yolunu tıkadığı için kişinin idrara çıkmasında sorun yaratır. Ayrıca kemiklere sıçrayan prostat kanseri ağrı ve sızlamaya neden olur. Bu durumda solunum sıkıntıları da görülebilir.

İleri evredeki prostat kanseri belirtileri başlamadan müdahale etmek çok önemlidir. Ancak toplum bilinçlenmesinde ülke olarak geri kaldığımız için prostat muayenesinden kaçınan hastaların sayısı fazladır. Dolayısıyla telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğmaktadır.

Cerrahi Tedavi Ne Zaman Gerekir?

Prostat kanserinin erken evrede olduğunun anlaşılması ile birlikte cerrahi müdahalenin vakit kaybetmeden yapılması gerekebilir. Ancak prostat kanserinin büyüme hızı, yayılımı, hastanın genel sağlık durumu ve uygulanan tedavilerin de cerrahi müdahale zamanında etkisi büyüktür. Prostat kanseri düşük dereceli ve çok erken evrede tespit edilirse hemen tedavi yerine takip seçeneği göz önünde bulundurulabilir. Cerrahi uygulamalar erken dönem prostat kanserinin tedavisinde yüksek başarı oranına sahip olduğu için hastanın kişisel prostat kontrollerini aksatmaması gerekir.

Robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler prostat kanseri tedavisinde kullanılarak hastanın kanserden kurtulması sağlanmaktadır. Prostatın tamamının alınmasıyla birlikte prostat çevresinde bulunan ve peniste sertleşmeye yardımcı olan sinirler korunmaktadır. Böylece kişinin cinsel hayatı da hastalıktan etkilenmemiş olmamaktadır.

Prostat kanseri belirtileri nelerdir sorunuza uzmanından cevap almak için prostat muayenesi yaptırmanız yararlı olacaktır. Yılda en az 1 kez prostat muayenesi yaptırarak sağlığınızı korumanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here