Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrasında Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

0
960
prostat kanseri ameliyatı sonrasında karşılaşılan sorunlar

Prostat kanseri teşhisi sonrasında izlem, cerrahi, radyoterapi (ışın, radyasyon) ya da hormonal tedavi seçenekleri sunularak hastanın kanserden kurtulması sağlanır. Ancak her tedavide olduğu gibi prostat kanseri ameliyatı sonrasında da bir takım problemlerle karşılaşılabilir. Hastanın genel sağlık durumu, prostatta meydana gelen değişimlerin türü ve hastalığın ilerleme seyrine bağlı olarak kullanılan yöntemlerin herkes için aynı reaksiyonlara neden olacağını söylemek zordur.

Hastanın prostat ameliyatı sonrası problemler ile karşılaşmasında ameliyat sonraki yaşantısı da büyük önem taşımaktadır. Kimi hasta birkaç haftada iyileşirken kimi hastanın iyileşmesi aylar sürebilir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Problemler

Prostat kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süreci tamamlanana kadar bazı komplikasyonlar görülmeye devam edebilir. Prostat ameliyatı sonrası görülen bu problemler hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Genel olarak idrarı tutamama, hafif kanamalar, cinsel performansta düşüş görülebilir. Uzun süren ve rahatsız edici boyutlardaki problemlerde kişinin doktoruna başvurması gerekmektedir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Kanama

Prostat kanseri ameliyatı sonrasında karşılaşılan sorunlar arasında en önemlilerden biri kanamadır. Laparoskopik yöntem ve lazer teknolojisiyle birlikte kanama problemi minimum seviyeye indirilse de prostat ameliyatı sonrası kanama görülmesi normaldir. Prostat ameliyatı sonrası kanama maksimum bir iki hafta içerisinde aralıklarla görülebilir ancak yoğunluğu azdır. Su tüketiminin arttırılması ve dinlenme ile bu sorun aşılabilir. Yoğun kanama görülmesi halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Prostat Ameliyatı Sonrası İşemede Zorluk Çekme

Prostat ameliyatı sonrası işemede zorluk çekme de en sık görülen sorunlardandır. Sonda alındıktan sonra genellikle idrar akışında artış olur ve ani işeme isteği duyulur. Yine de idrar yapmada zorlanma meydana gelir. Uzun süren bu problem için kişinin doktoruna başvurması gerekir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Riski

Prostatı büyük olan ve idrar kesesini boşaltamayan hastalarda içeride idrar kalmasına bağlı olarak, idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. Prostat ameliyatı sonrası enfeksiyon sondanın uzun süre kalmasına bağlı olarak artabilir. Enfeksiyonun tespit edilmesi durumunda uygun antibiyotikler ile tedavi uygulanır.

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat ameliyatı sonrası problemler arasında idrar kaçırma da yer alır. Öksürürken, ağırlık kaldırırken idrar kaçırılacağı gibi tuvalete giderken de idrar kaçırmak söz konusu olabilir. Geçici olan bu sorun her hastada görülmeyebilir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Prostat ameliyatı sonrası cinsel yaşam en çok merak edilen konulardan biridir. Prostat ameliyatlarından sonra ilk 6 haftalık iyileşme döneminde cinsel birlikteliğin yaşanmaması doktorlar tarafından önerilmektedir. Ameliyat bölgesinin tamamen iyileşmesi, fonksiyonların yerine gelmesi açısından bu 6 haftalık süreç çok önemlidir.

Prostat kanseri ameliyatı sonrasında karşılaşılan sorunlar arasındaki cinsel yaşam problemleri geçic,i olmakla birlikte her hastada görülmemektedir. Ancak prostat ameliyatı öncesi cinsel problemleri olan erkeklerin sorunlarının daha detaylı araştırılması gerekebilir. İlerleyen yaş, kalp damar hastalıkları, diyabet, sigara ve alkol tüketimi, obezite ve hareketsiz yaşam nedeniyle de cinsel problemlerle karşılaşılabilir.

Toplumumuzda prostat ameliyatı sonrası kişinin cinsel hayatının tamamen biteceği yönünde yaygın fakat yanlış bir düşünce vardır. Çoğunlukla kalıcı olmayan prostat ameliyatı sonrası problemler için her erkekte aynı etki görülmeyebilir. Prostat kanseri ameliyatı sonrası sinirlerde hasar oluşup oluşmaması ve hastanın genel sağlık durumu cinsel yaşamında karşılaşabileceği sorunları belirleyecektir.

  • Sertleşme Bozukluğu: Prostat ameliyatı sonrasında, eğer prostat bezinin yakınlarındaki sinirler zara gördüyse sertleşme problemi görülebilir. Tedavisi mümkün olan sertleşme bozukluğu için her hastaya farklı tedavi uygulanabilir.
  • Geri Boşalma: Meninin dışarı atılmasını engelleyen geri boşalma problemi prostat ameliyatı sonrası görülebilir. Bu durum çocuk yapmak isteyen çiftlerin tüp bebek yöntemine başvurmasına neden olabilir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prostat kanseri ameliyatı sonrası bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşmamak için dinlenmek ve ameliyat bölgesinin hijyenine dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda:

  • Fiziksel aktiviteleri kısıtlamak ve ağırlık kaldırmamak,
  • Araç kullanmamak (en az 1 hafta),
  • Gaz yapan gıdalardan uzak durmak,
  • Gün boyunca az ama sık yemek,
  • Dar pantolon giymemek,
  • Aşırı yağlı, baharatlı gıdalardan uzak durmak,
  • Prostat ameliyatı sonrası alkol ve kafein içeren içecekler tüketmemek gerekir.

Prostat ameliyatı sonrasında karşılaşılan sorunlar hakkında doktorlar tarafından bilgilendirme yapılır. İlk olarak ameliyat bölgesine zarar vermemek amaçlanır. Prostat ameliyatı sonrası dönemde mesanenin yıkanması için bol su içilmesi, lifli ve yumuşak gıdalar tüketilmesi, sert zeminlere oturulmaması, ayakta duş yapılması gerekmektedir. Prostat ameliyatı sonrası hastanın dikkati ve özeni ile görülebilecek etkiler en aza indirilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here