Priapizm Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1878
priapizm nedir

Priapizm, herhangi bir cinsel uyarı olmadan sürekli oluşan ve ağrılı gelişen sertleşme durumudur. Priapizm her yaş grubundaki erkeklerde görülebildiği gibi bebeklerde de görülmektedir.  Penise kan toplandığı ve geri boşalamadığı zaman meydana gelen priapizmin kalıcı sertleşmeye sebebiyet vermesi söz konusu olduğu için kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

İki grup priapizm vardır, bunlar:

 • Yavaş Akıntı: Priapizm türleri arasında olan yavaş akıntı, sert ve ağrılı sertleşmeye neden olur. Ereksiyon durumunda penise gelen ve penisten vücuda dönenen kan akımının tamamen durmasıdır. Sertliğin 6 saat sürmesi halinde dokularda geriye dönülmez bozulmalar meydana gelir. Bu nedenle 6 saat içinde doktora başvurmak gerekir. Eğer zamanında gerekli müdahale ve tedavi uygulanmazsa, kalıcı ereksiyon (sertleşme) sorunu meydana gelebilir.
 • Yüksek Akıntı: Yüksek akıntılı priapizm, yarı sert ve ağrısız bir sertleşme yapmaktadır. Genellikle yaralanmalar sonucu oluşmaktadır. Penis bu durumda ne tam sertlik haline, ne de yumuşama haline geçemez. Çocuklarda ve gençlerde daha sık görülür. Fizik muayene ve Renkli Doppler Ultrasonografi ile tanı konur.

Priapizm Nedenleri Nelerdir?

Priapizm, herhangi bir sebebe bağlı olmadan gelişen sertlik durumudur. Bu durumu tetikleyen de belli başlı nedenler vardır. Öncelikle orak hücre anemisi denilen ortamda yeterli oksijen bulunmaması, vücudun oksijen ihtiyacının artışı, vücudun su kaybına uğraması durumundan kaynaklanır. Kan hastalığı olan orak hücreli anemi genetiktir. Alyuvarların şekli bozulur ve orak şeklini alması söz konusu olur. Orak hücre hastalarının yaklaşık %42sinde priapizm görülmektedir.

Priapizm nedenleri arasında ilaç tedavileri ya da yanlış kullanılan ilaçlar da yer almaktadır. Depresyon ve mental hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar priapizm oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Diğer Priapizm nedenleri:

 • Omurilikte ya da genital bölgedeki travma
 • Bir tür örümcek ısırması
 • Karbonmonoksit zehirlenmesi
 • Uyuşturucu madde kullanımı

Bazı vakalarda ise penisteki kan dolaşımın engelleyen kanser hastalığı da priapizm nedenleri arasında yer almaktadır. Hastalık potansiyeli taşıyan kişilerin bu nedenleri bilmesi priapizmden korunmasını da sağlayacaktır.

Priapizm Teşhisi Nasıl Konur?

Priapizm tanısı koymak için peniste cinsel uyarı olmaksızın uzun süreli ereksiyon hali şarttır. Bu ereksiyon halinin boşalma ile neticelenmemesi tanı koymak için yeterlidir.

Priapizm teşhisi yapmak için:

 • Sertleşme süresinin 6 ve üzeri olması
 • Hastanın uyuşturucu kullanıp kullanmadığı
 • Penis üzerine düşme vb. travma yaşanıp yaşanmadığı öğrenmelidir.

Doktor hastanın sağlık geçmişini dinleyerek fiziki muayene sonucu hastalığın tanısını koyması gerekir. Muayene sırasında da kanser belirtisi gösteren anormal bir büyüme olup olmadığı incelenir. Tanı sonrası en kısa sürede tedaviye başlanması gereklidir.

Priapizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Priapizm tedavisi yapılırken ereksiyon halinin 6 saatten uzun sürüp sürmediğinin tespit edilmesi gerekir. 6 saatten uzun süren priapizm için yapılacak tedaviden sonuç almak mümkün olmayabilir.

Erken teşhis edilen priapizm tedavisi için medikal uygulamalar avantaj sağlayabilir. Genel, spinal ve epidural anestezi altında yapılan priapizm tedavilerinde penise belli aralıklarla bandaj yapılabilir. Ancak genel olarak cerrahi tedavi yöntemi tercih edilerek iğne yardımıyla kanla dolu kavarnöz cisimler arasında şant yapılarak penis yıkanır, kan boşaltılır. Bununla başarı sağlanamazsa safeno kavernöz şant ameliyatları uygulanabilir.

Doktorlar tarafından uygulanan genel Priapizm tedavisi yöntemleri şunlardır:

 • Ameliyat: Priapizm tedavi seçeneği olarak ilk akla gelendir. Bir damar çatlağının oluştuğu vakalarda kullanılır, doktor kan akışını tekrar sağalmak amacıyla çatlamış damarları bağlar.
 • Cerrahi Şant: Düşük akıntılı priapizm tedavisinde kullanılır. Cerrahi müdahale  ile peniste kan dolaşımını sağlamak amacıyla şant açılır ve kan dolaşımının normalleşmesi sağlanır.
 • Aspirasyon: Priapizm tedavisi olarak penisin uyuşturulması ve iğne ile penisteki kanın boşaltılması şeklinde uygulanır.
 • Intracavernous enjeksiyon: Düşük akıntılı priapizm için kullanılır. Penise alfa agonist enjekte edilir ve damarlar daraltılır. Kan akışı yavaşlayarak şişlik durumu azalır.
 • Buz Paketleri: Ağrılı priapizm şikayeti olan hastalarda penis bölgesine buz uygulanarak şişlik azaltılır.

Sertleşmeye çözüm olacak tedavileri, ağrılı sertleşme durumunu sonlandıracak önerileri doktorunuzdan dinlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Priapizm belirtileri görülen hastaların mutlaka vakit kaybetmeden doktorlarına ulaşmaları ve tedavi görmeleri gerekmektedir. Ertelenen ya da ihmal edilen durumlar hastanın cinsel hayatını ciddi şekilde etkileyebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here