Peyronie Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1112
peyronie nedir

Peyronie, penisin üzerinde sert plakların oluşması ile peniste şekil bozukluğu oluşturan bir hastalıktır. Penisin içerisinde yer alan boru şeklindeki penis tüplerini saran dış katmanda (tunica albuginea) farklı nedenlere bağlı olarak eğrilik oluşmasıdır. Penisteki lezyonlar genelde penisin üst tarafında ortaya çıkmaktadır. 40 yaşını aşmış kişilerde görülmektedir.

Peniste zorlamalar, yaşla birlikte penis dokusunun zayıflaması ve bu zorlanmaların kılıf katları arasında ayrılmaya neden olmasıyla daha sık görülür. Vücut kendi dokusunu iyileştirirken hasarlı bölgelerin esneme yeteneği kaybolur ve zaman içinde buraya kalsiyum birikir. Sertleşmiş olan bu kısım esnemediği için sertleşme sırasında penis eğrilir.

Peyronie hastalığının dereceleri:

 • Hafif: Peyroni hafif düzeyle bükülme ile kendini gösterebilir. Kronik ve ilerleyen bir hastalık olduğu için oluşmaya başladığı dönemde fark edilirse tedavisi kolay olur.
 • İleri: Peyroni hastalığı ileri düzeyde olduğunda plak oturmuştur ve hasta plağı hisseder. Artık ereksiyondaki eğrilik ve açılanma daha da belirginleşmiştir. Hastanın vakit kaybetmeden doktoruna başvurması gerekmektedir.

Peyronie Nedenleri Nelerdir?

Peyronie hastalığı kesin nedenlere bağlı olmasa da bazı faktörlerden etkilenmektedir. Uzmanlar genel olarak cinsel ilişki sırasında oluşan penis travmalarını peyronie nedenleri olarak göstermektedir. Ayrıca E vitamini eksikliği, propanolol, metotrexat gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı da peyronie nedenleri olarak gösteriliyor.

Peyronie sebepleri arasında ayrıca:

 • Kalıtım
 • Bağ doku bozukluğu
 • Yaş
 • Diyabet
 • Tütün kullanımı
 • Pelvik yaralanma geçmişi
 • Gut hastalığı da yer alıyor. Bu risk faktörlerine sahip olanların peyronie hastalığına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Peyronie Belirtileri

Peyronie hastalığının belirtileri aniden ortaya çıkabilir veya zamanla meydana gelebilir. Peyronie hastalığının en yaygın belirtileri:

 • Peniste şekil bozukluğu: Peyronie belirtileri arasında gözle görülür biçimde penisin şeklinin bozulması yer almaktadır. Penis, yukarı doğru bükülmüş veya eğri olabilir. Ayrıca; aşağıya veya bir yana doğru eğilmiş, kum saati görünümüne sahip olabilir.
 • Ağrı: Peyronie hastalığı belirtileri arasında genellikle sert haldeyken ağrı görülür. Orgazm sırasında ya da sertleşme olmadan da penise dokunulduğunda ağrı olabilir.
 • Yara dokusu ve plaklar
 • Sertleşme veya sertliği koruma güçlüğü (sertleşme bozukluğu)
 • Peniste kısalma

Cinsel birleşmenin ağrılı olması da peyronie belirtisi olarak görülebilir. Ereksiyon sırasında ağrı ve ele gelen plak genellikle 12-18 ay süren ve hastalığın akut dönemi olarak tanımlanan sürecin en önemli belirtileridir. Ağrının azaldığı dönemde de eğrilik gözle görülür ve hastayı bariz biçimde rahatsız eder. Peyronie belirtileri görür görmez hastanın doktoruna başvurması tedavinin seyri için oldukça önemlidir.

Peyronie Hastalığı Teşhisi

Peyronie teşhisi öncelikle hastanın hikayesinin dinlenmesi ve fiziki muayene ile yapılır. Hastalığın ne zaman başladığı, hastalığın şekli ve seyri, hastanın kullandığı ilaçlar ve alışkanlıkları, ereksiyon sırasında bir sıkıntı çekip çekmediği doktor tarafından öğrenilir.

Fiziki muayenede penis üzerinde plak olup olmadığı incelenir, penis boyu ölçümü yapılır ve ereksiyon sırasında penisin fotoğrafı istenir. Ayrıca penis damarlarının değerlendirilmesi için renkli doppler ultrasonografi tetkiki uygulanır. Dinamik infüzyon kavernozometri ve kavernozografi (DICC) ve noktürnal penil tumesans (NPT) da yapılabilir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek tanı konur ve tedaviye başlanır.

Peyronie Hastalığının Tedavisi

Peyronie tedavisi için cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler kullanılmaktadır.

 1. Peyronie İlaç Tedavisi
 • Ağızdan alınan ilaç uygulamaları(E vitamini, kolşisin, tamoksifen vb.)
 • Plak üzerine ilaç enjeksiyonu uygulaması(verapamil, interferon, steroid, kollajenaz)
 • Topikal tedavi(İontoforez, traksiyon, vakum, ESWL-şok tedavisi)
 1. Peyronie Cerrahi Tedavi
 • Plikasyon ameliyatı
 • Yama (greft) yerleştirme
 • Penis protezi

Peyronie plaklarına PRP enjeksiyonu

Hastanın kendi kadından hazırlanarak elde edilen pıhtılaşma hücrelerinin peyronie plaklarına uygulanmasıdır. Doku yenilenmesini sağlayan bu yöntem pek çok uzman tarafından kullanılmaktadır.

Peyronie tedavisi için şok dalgaları

Peyronie tedavisi sırasında şok dalgaları kullanılarak plak boyutu azaltılır ve eğrilik düzeltilebilir.

Peyronie hastalığı tedavisi için eğriliğin şiddetine göre cerrahi yöntem belirlenmektedir. 30 dereceden az olan eğriliklerde eğer penis boyu yeterli ise uzun olan tarafa özel dikişler konularak penis düzleştirilir. Penis boyu kısa veya eğriliğin derecesi 30 dereceden fazla ise peyronie plağı kesilir, oluşan boşluğa da özel yama yapılır.

Tedavinin her hastaya özel olarak planlanması gerekmektedir. Tedavi sonrası da hastanın takibinin yapılması ve cinsel yaşamının sekteye uğramaması için psikolojik destek verilmesi gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here