Penis Kırılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1895
penis kırılması nedir

Penis kırılması ya da bir diğer adıyla penil fraktürü, penis ereksiyon halindeyken künt travma sonucunda penisin içine kan dolarak sertliği sağlayan korpus kavernosumların yırtılması durumudur. Penis kırılması yalnızca penisin sertleştiği zaman oluşabilir. Penis yumuşak olduğunda içinde basınç olmayacağı için kırılma tehlikesi olmaz.

Anatomik olarak bakıldığında penis kemik bir yapı içermez. , 2 adet kavernöz cisim denen içerisinde kan dolması ile eraksiyonu sağlayan yapılardan ve idrar kanalını içeren spongiozdan oluşur. Kavernöz yapıların ereksiyon sırasında kanla dolduğu zamanda travmaya uğraması ve yırtılması penis kırılması olarak adlandırılır. Penil fraktür acil ve cerrahi bir durumdur. Hastaların vakit kaybetmeden en yakın hastaneye ulaşmaları gerekmektedir.

Penis Kırılması Nedenleri

Penis kırılması olarak tabir edilen durum peniste kemik olmadığı için kırılma değil, yırtılmadır. Cinsel ilişki sırasında penisi zorlayacak hareketlerin yapılması, partnerin üstte olduğu pozisyonlarda sert hareketler yapılması, peniste doğuştan ya da sonradan gelişen eğrilik oluşması penis kırılması nedenleri arasında yer almaktadır.

Penil fraktür, 35 ve 40’lı yaşlarda görülmektedir. Peniste morarmalar, ani ağrı ve şişlikler, penisin yumuşaması gibi durumlarla kendini gösteren penis kırılması genel olarak:

 • Zorlu cinsel ilişki
 • Yataktan düşmek
 • Mastürbasyon sırasında penisin eğilmesi
 • Anal ilişki
 • Farklı cinsel pozisyonların denenmesi
 • Partnerin kontrolsüz hareketleri sonucunda penisin bükülerek bu kılıfın yırtılmasıyla oluşur.

Peniste deformasyona neden olacak penis kırılması nedenleri, hastanın gelecekteki cinsel hayatını da etkileyeceği için mutlaka dikkat etmesi gereken durumlardır.

Penis Kırılması Belirtileri – Acilen Doktorunuza Başvurmanız Gereken Durumlar!

Penis kırılması erkeklerin korkulu rüyalarından biridir. Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek penis kırılması için bilinçli olmak önemli bir durumdur. Herhangi bir sebepten kaynaklı penis kırılması kendini farklı belirtilerle gösterebilir. Penis kırılması belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Yırtılma esnasında ses
 • Cilt altına doğru olan kanamanın yayılması sonucu patlıcan renginde penis
 • Ödem / Şişlik
 • Kırılma olan tarafta kan birikmesi
 • Peniste karşı tarafa doğru eğilme
 • İdrar yolu kanaması
 • Yumurtalıklarda kan birikmesi
 • Penis ucundan kan gelmesi
 • İdrar akımında azalma
 • İdrar sıkışıklığıdır.

Penis kırılmaları ereksiyon halindeyken olur, normal durumunda kırılma olması beklenmez. Hastalar penis kırılması belirtileri ile karşılaştıklarında mutlaka hastaneye başvurmalıdır. Tanı hastanın öyküsü ve fizik muayenesi ile konulur. Ardından en kısa sürede tedavinin uygulanması gerekir.

Penis Kırılması Tanısı Nasıl Konur?

Penis kırılması tanısı süreci hastaların bu şüphe ile acile ya da doktoruna gelmesi, olayı anlatması ile başlamaktadır. Penis kırılması şüphesi ile gelen hastanın fizik muayenesinde peniste bir şişlik, herhangi bir morarma, peniste eğrilik görülebilir. Penisi tamamen saran buck fasyası eğer yırtıksa şişlik pelvik bölgeye kadar yayılır eğer sağlamsa penise sınırlıdır.

Penis fraktürü acil bir durum olduğu için hastalar, morarma ve şekil bozukluğu gibi şikayetlerle doktora gelebilir. Travma sonrası eğer peniste şişme, morarma gibi anormallik olmaz ise hastalar doktora başvurmazlar.

Penis kırılması olan hastalarda tanı genelde fizik muayene konulur. Fiziki muayene sırasında elde edilen verilere göre:

 1. Kırılma sesi (%43)
 2. Tunikada ele gelen şişlik veya deformite (%55)
 3. Peniste eğilme (%83) oranında tespit edilmiştir.

Penis kırılması tanısında kuşku olursa ultrasonografi, kavernosografi MR gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir. Ultrason tanının doğru olup olmadığının kesin sonucunu verir. Aynı zamanda ameliyat gerektirmeyen durumların takibinde de kullanılır. Tanı sonrası hastaya cerrahi müdahale yapılabilir.

Penis Kırılması Tedavisi

Penis kırılması tedavisi için ilk ve en etkili çözüm acil ameliyat ve yırtılan dokunun onarılmasıdır. Cerrahi müdahaleden sonra da antibiyotik ilaçlarının uygulanarak tedavinin tamamlanması süreci gelmektedir.

Penis kırılması tedavisi yapılmazsa ileride peniste şekil bozukluğu, ağrılı sertleşme, cinsel ilişkide zorluk, sertleşme problemi, idrar yolunda bölgesel genişleme ve peyronie gibi rahatsızlıklar oluşabilmektedir.

Penis kırılması problemiyle karşılaşmamak için cinsel ilişki sırasında ani ve ters hareketlerden kaçınılması, penis sertleşme halindeyken kıvrılmaması gerekir.

Penis Kırılması Cinsel Yaşamı Olumsuz Etkileyebilir!

Penis kırılması, hastanın cinsel yaşamını olumsuz etkileyebileceği için cinsel ilişki sırasında ani ve ters hareketlerin yapılmaması gerekir. Özellikle kadınların bu konu hakkında bilinçlendirilmesi ve üstte oldukları pozisyonlarda penisi zorlayacak durumlardan kaçınmaları önemlidir.

Penis kırılması sonrası sağlıklı bir cinsel hayat için tedavinin sonuna kadar cinsel ilişkinin olmaması, kişinin ilişki sırasında dikkatli olması ve partnerini yönlendirmesi gerekir. Detaylı bilgi için doktorunuza başvurmanız daha sağlıklı olacaktır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here