Orşit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1342
orşit nedir

Orşit, testislerde iltihap durumunun oluşmasıdır. Genellikle kabakulakla ilişkili olmak üzere bir ya da iki testiste görülmektedir. Ancak, prostat veya epididim enfeksiyonlarına bağlı olarak da orşit oluşmaktadır.

Ergenliğin sonlarına doğru kabakulak geçirenlerin üçte birinde orşit tespit edilmiştir. Mikroorganizmalar testislere kan yoluyla ulaşır ve bu hastalık viral ya da bakteriyel oluşumla meydana gelmektedir.

Orşit türleri:

 • Bakteriyel orşit: Orşit tipleri arasındaki bakteriyel orşit, çoğunlukla epidimitten kaynaklanır. Üretra ya da mesaneden kaynaklanan enfeksiyon nedeniyle oluşan epididimit, orşit oluşumunu tetiklemektedir. Bu enfeksiyonların kaynağında da gonore ve klamidya yer alabilmektedir.
 • Viral orşit: Viral orşit vakalarının çoğu kabakulak virüsünden kaynaklanmaktadır. Ergenlikten sonra kabakulak olan erkeklerin büyük bir bölümünde görülmektedir.

Orşit tedavisi için öncelikli olarak hastanın hangi orşit türüne sahip olduğu belirlenmelidir. Ardından tanı ve tedavi aşamalarına geçilebilir.

Orşit Nedenleri Nelerdir?

Orşit sebepleri yaşa ve enfeksiyonun kaynağına göre değişebilir. Bahsettiğimiz gibi orşit nedenleri arasında en sık karşılaşılan etken kabakulaktır. Koksaki B virüsü de orşite neden olabilir. Nadir görülen bakteriyel orşitte ise genellikle epididimit sebep olarak belirtilir. B.mellitensis, M.tuberculosis T.pallidum, riketsiyalar, parazitler ve mantarlar da orşit oluşumunu tetikleyebilir.

Bunlar dışında orşit nedenleri:

 • Gonore (belsoğukluğu) veya Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Kabakulak aşısı olunmaması
 • Sık tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları
 • Genital bölgede ameliyat sebebiyle enfeksiyon meydana gelmesi
 • Çok eşlilik
 • Bulaşıcı hastalık riski olan biriyle korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girilmesi gösterilebilir.

Orşit nedenleri doktorunuz tarafından ayrıntılı bir şekilde analiz edilerek belirtilerin incelenmesiyle birlikte hastalığınızın boyutuna bağlı olarak tedavi uygulanması gerekir.

Orşit Belirtileri Nelerdir?

İltihabi hastalıkların tamamında olduğu gibi orşitte de gözle görülür belirtiler bulunmaktadır. Diğer hastalıkların da habercisi olabilecek orşit belirtileri:

 • Testislerde, birinde veya ikisinde şişme
 • Orta şiddetli veya yoğun ağrı
 • Otururken rahatsızlık hissi
 • Testislerde, birinde veya ikisinde aşırı hassasiyet
 • Bulantı
 • Yüksek ateş
 • Peniste akıntı
 • Kasık ağrısı ve testis ağrısıdır.

Kabakulak kaynaklı orşit için testislerde ağrı ve şişlik görülmesi normaldir. %70 oranında tek taraflı görülmektedir. Bazı kişilerde ateş, bulantı ve kusma da görülebilir. 3 – 4 haftada iyileşme sağlanır.

Bakteriyel orşitte ise yine aynı belirtiler görülür ancak ağrı genellikle inguinal bölgeye yayılmaktadır. Her iki orşit belirtileri için hastanın vakit kaybetmeden doktoruna danışması gerekmektedir. Aksi halde iltihabi durum çevre dokulara da zarar verebilir.

Orşit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Orşit tedavisi başlamadan önce tanı konması gerekmektedir. Testis iltihabı ve diğer sorunların anlaşılması için kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Fiziki muayene: Testis iltihabı teşhisi sırasında ilk olarak fiziki muayene yapılır. Kasık bölgesi elle kontrol edilerek testislerdeki hassasiyet ölçülür.
 • CYBE taraması: İdrar yolundan gelen akıntının laboratuvarda incelenmesidir. Akıntıda orşite neden olacak bakteriler taranır.
 • İdrar tahlili: Orşit tedavisi öncesi yapılan bir diğer test de idrar tahlilidir. Alınan idrar numunesi laboratuvarda incelenerek orşit olup olmadığı tespit edilir.
 • Ultrason çekimi: Orşit teşhisi için çekilen ultrasonda giden kan akışında bir artma ya da azalma olup olmadığı anlaşılabilir ve orşitin teşhisi kolaylaşabilir.

Orşit (Testis İltihabı) Tedavisi

Orşit teşhis edildikten sonra tedavi aşamasına vakit kaybedilmeden geçilmesi gerekir. Orşit tedavisi için orşit türü oldukça önemlidir.

Bakteriyel Orşitin Tedavisi: İlk olarak buz kompresi ve dinlenme ile hastanın ağrılarının azaltılması hedeflenir. Sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanarak enfeksiyon yok edilir. Enfeksiyon cinsel yolla bulaştıysa kişinin partneri ile birlikte tedaviye katılması gerekir. Belirtilerde iyileşme görülse bile antibiyotiklerin zamanından önce bırakılmaması tedavi için en önemli husustur.

Viral Orşit Tedavisi: Orşit tedavisi yapılırken belirtilerin hafiflemesi amaçlanır. Bunun için ağrı kesici ilaçlar ve doktor önerisiyle kullanılması gereken ilaçlar vardır. Hastanın iyi şekilde dinlenmesi de fayda sağlayacaktır. Viral orşit durumunda belirtiler genellikle 3 ila 10 gün arasında ortadan kalkmaktadır.

Orşit tedavisi sırasında yüksek ateş, bulantı, kusma varsa damar içi antibiyotik uygulaması için hastanın hastaneye yatması gerekebilir. Ayrıca tedavi sırasında cinsel ilişki önerilmemektedir.

Orşit tedavisi süresince iyi dinlenmek ve beslenmek çok önemlidir. Hastanın tedavi bitiminde de enfeksiyon tetikleyici faktörlerden uzak durması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here