O’leary –Sant İşeme ve Ağrı İndeksi – İşeme Bozuklukları Testi

0
458
o’leary sant işeme ve ağrı indeksi

O’leary –Sant İşeme ve Ağrı İndeksi, işeme bozukluklarının tanısının yapılması için kullanılan bir testtir. Üroloji uzmanlarının tercih ettiği işeme bozukluğu testleri arasında olan O’leary –Sant İşeme ve Ağrı İndeksi, çocuklukta ve ileri yaşlarda görülen işeme sorunlarını derecelendirmek için kullanılmaktadır.

Ani sıkışma, idrar kaçırma ve diğer işeme bozukluklarının ürolojik bozukluk ya da farklı bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmeyi sağlayan işeme bozukluğu testi, semptomun düzeyini belirlerken tedavi yönteminin de şekillenmesini sağlamaktadır.

O’leary –Sant İşeme ve Ağrı İndeksi Testi

Eğer siz de işeme alışkanlıklarınızda anormallik görüyorsanız şüphelerinizin doğru olup olmadığını öğrenmek için üroloji uzmanlarına danışabilirsiniz. Aşağıdaki testi çözerek de sonucun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.

O’leary –Sant İşeme ve Ağrı İndeksi Nedir?

İşeme bozukluğu; nörolojik ya da psikolojik etkenlere bağlı olarak mesane kontrolünün yapılamaması, pelvik kaslardaki fonksiyon bozukluğu ve tembel mesane gibi sorunlardan kaynaklanmaktadır. Yetişkinlerde ve gençlerde işeme bozukluğunun tanısını koymak için O’leary-Sant İşeme ve Ağrı İndeksi testi kullanılabilir.

İdrara çıkarken ağrı şiddetini ölçen, gündüz ve gece idrar kaçırma hakkında fikir sahibi olmayı sağlayan işeme bozukluğu testi, problemin derecesi hakkında fikir verebilir.

O’leary –Sant İşeme ve Ağrı İndeksi Testi Nasıl Yapılır?

“İşeme bozukluğu testi nasıl yapılır?” sorunuza gelecek olursak; ilk olarak soruların tamamına doğru şekilde cevap vermeniz gerektiğini belirtelim. Cevabından emin olmadığınız soruları ise gözlemeniz sağlıklı sonuç alabilmeniz için çok önemli.

Online işeme bozukluğu testi O’leary uygulanırken verdiğiniz cevapların neticesinde alacağınız skoru doktorunuzun değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece işeme bozukluğunun ne durumda olduğunu daha iyi öğrenmiş olursunuz.

O’leary –Sant İşeme ve Ağrı İndeksi Ne Kadar Güvenilirdir?

O’leary-Sant İşeme ve Ağrı İndeksi, üroloji uzmanları tarafından kullanılan güvenilir bir testtir. Sonuçları verilen cevaplara göre kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Kesin tanı niteliği taşımayan işeme bozukluğu testi, teşhis koymayı kolaylaştırdığı için kullanılmaktadır. Test sonuçlarının mutlaka üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, diğer tanı testleriyle birlikte işeme bozukluğunun kaynağının tespit ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here