Mikrocerrahi Hangi Durumlarda ve Nasıl Uygulanır?

0
633
mikrocerrahi yöntemi

Ürolojide mikrocerrahi yöntemi, çok ince olan damarların ve sinirlerin dikilerek birleştirilmesini sağlayan bir tekniktir. Mikrocerrahi uygulamasında çıplak gözle görülemeyecek kadar ince, özel bir ip ve minik damarları tutabilecek kadar ince alet ve malzemeler kullanılarak hasarlı bölgenin tedavi edilmesi söz konusudur. Mikrocerrahi sayesinde vücudun hemen her bölgesinde oluşan doku veya organ kayıpları giderilmektedir. Bu kayıplar:

 • Baş ve Boyun Bölgesi
 • El ve Kol Bölgesi
 • Gövde Bölgesi (Meme Onarımı)
 • Bacak Bölgesi
 • Cinsel Organlar (Penis ve Vajina Onarımı)
 • Mikrovasküler Serbest Doku Aktarımı olarak özetlenebilir.

Ürolojide mikrocerrahi de sıklıkla ve ileri derecedeki vakalarda tercih edilmektedir. Hastanın genel sağlık durumuna ve tedavi planına göre uzmanın tercih edebileceği yöntemlerden biridir.

Mikrocerrahiden Hangi Hastalar Tedaviden Daha Çok Yararlanır?

Mikrocerrahi yöntemi, farklı uzmanlık bölümlerinde kullanılan ortak bir tedavi yöntemidir. Ürolojide mikrocerrahi uygulanabilen hastalıklar ise şunlardır:

 • İleri derecede varikoseli olanlar (Grade II ve Grade III varikosel)
 • Normal/ normale yakın testis hacmi olanlar
 • Kan testosteron, FSH değerleri normal İnhibin B değerleri düşük olan hastalar
 • Genetik testleri normal olan hastalar
 • İnfertilite (kısırlık) için erken başvuran hastalar
 • Sperm sayısı 5 milyondan fazla olanlar
 • Moleküler bozukluk saptanmayan hastalar

Ürolojide mikrocerrahi, genel olarak ileri derecede varikosel tedavisi için tercih edilir. Bunun dışında diğer tedavi yöntemlerinin sonuç vermeyeceği hastalıklar için de uygulanabilir.

Mikrocerrahi Nasıl Uygulanır?

Mikrocerrahi uygulaması, mikroskop yardımıyla detaylı görüntü elde edilebilen bir cerrahi tekniktir. Mikrocerrahi yöntem bel fıtığı, boyun fıtığı, bel kayması, dar kanal gibi hastalıklarda kullanılabilir. Uygulama sırasında hastada küçük bir kesi açılır. Mikroskobik görüntünün elde edilmesi ile cerrah her noktaya ayrıntılı şekilde müdahale edebilmektedir. Aynı zamanda kesinin küçük olması enfeksiyon riskini en aza indirmektedir.

Mikrocerrahi, aynı zamanda kaza sonucu kaybedilen penisin de geri kazandırılması işlemi olarak kullanılabilir. Kol veya bacaktan, kemik de içerecek şekilde transfer edilen dokularla yeniden penis oluşturulabilmektedir. Hatta tedavinin ikinci evresinde organa bir mutluluk çubuğu ilave edilerek erkeğin cinsel ilişki fonksiyonu da kazandırılabilir.

Ürolojide mikrocerrahi, vulva kanserinde tümörün çıkarılması sonucu oluşan hasarı telafi emek için de uygulanır. Bu durumda ve doğuştan vulva eksikliği olduğu durumlarda da mikrocerrahi yöntemiyle vulva yeniden oluşturulabilmektedir.

Mikrocerrahi yöntemi, gerekli görülen durumlarda hastada ufak bir kesiden girilerek yapılan, iyileşme süresi hızlı olan, ağrı ve kanama durumu minimum görülen bir tedavi şeklidir.

Varikosel Cerrahi Tedavisi

Mikrocerrahi yöntemi en çok ileri derece varikosel tedavisinde kullanılmaktadır. Varikosel tedavisinde klasik olarak kasık bölgesinden yapılan yaklaşık 2-3 cm’lik kesi ile testis damarlarına ulaşılır ve hastalıklı dokular yok edilir. Bunun dışında laparoskopik, robotik ve radyolojik embolizasyon yöntemleri kullanılsa da başarı oranları düşük olduğu için önerilmemektedir. Laparoskopik cerrahide testisin bütün damarlarına ulaşabilmenin imkanı olmadığı için cerrahi işlemin eksik yapılması söz konusu olabilmektedir.

Varikosel tedavisi, hastalıklı toplardamarları bağlamak, testise temiz kan getiren atardamarı, sperm kanalını (vas deferens) ve lenf damarlarını korumak için uygulanacağından en sağlıklı yöntem mikrocerrahi olmaktadır. Mikrocerrahi sayesinde varikosel nüksü, arter yaralanması ve ameliyat sonrası hidrosel oluşumu ihtimali daha düşüktür.

Mikro cerrahi yöntemi ile hastalığın tekrar etmesi (nüks) ihtimali %1 iken, ameliyat mikroskopu kullanılmazsa bu oran %15’e çıkmaktadır. Ayrıca mikro cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyat sonucunda 1. yılda gebelik oranı %43 iken 2. yılda %60’lardadır.

Azoospermik Hastalarda Varikosel

Azoospermi, menide hiç sperm bulunmaması demektir. Sperm tahlilinde bu hastalarda canlı yada ölü sperme rastlanmaz. Bu hastalarda yüksek dereceli varikosel görülüyorsa mikrocerrahi uygulanması gerekebilir.

Ergenlik çağında da kendini adolesan varikosel şeklinde gösteren varikosel, 10 yaş altı çocuklarda %1 oranda, adolesan çağda %11 oranda karşımıza çıkar. Ultrasonografi yapılan hastalarda testis hacimleri arasında 2 ml’den ya da %10’dan fazla fark varsa, yani testiste hacim kaybı olmuş ise mikrocerrahi varikosel ameliyatı yapılması gerekebilir. Ne kadar erken yapılırsa o kadar hızlı ve kalıcı sonuç alınır.

Epididim Mikrocerrahi

Epididim tedavisi de mikrocerrahi yöntemi kullanılarak tedavi edilebilir. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda uygulanması söz konusudur. Ameliyattan sonra hasta, testis kısmını sabit tutacak bir aparat ile eve gidebilir. Bu aparatı 1-2 hafta kullanması gerekecektir.

Mikrocerrahi yöntemi son zamanlarda ürolojide güvenilir olması ve hızlı iyileşme sunması nedeniyle tercih edilmektedir. Hastanın sağlık durumuna ve beklentilerine göre uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here