Mesane Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

0
651
mesane kanseri teşhisi

Mesane kanseri, kendini belli eden ve çeşitli belirtileri olan kanser türlerindendir. Açık şekilde görülebilen bu belirtiler sayesinde hastaya hızlı tanı koymak ve başarılı tedavi sonuçları almak mümkündür.

Mesane kanseri teşhisi yapılırken ilk olarak hastanın şikayetleri ve bulgular göz önüne alınır. Aşağıda yer alan belirtiler mesane kanseri hastalarında sıklıkla görülür.

 • İdrarda kan görülmesi: İdrar kırmızı, pas renginde ya da vişne renginde olabilir.
 • Ani idrar sıkışma hislerinin olması
 • Sık sık tuvalete gitme gerekliliğinin olması
 • Ani idrara sıkışma olduğu halde idrarı yapamama hissi
 • İdrarı boşaltmak için ıkınma gerekli olması
 • İdrar yaparken ağrı duyulması

Bahsettiğimiz mesane kanseri belirtileri hastalığın teşhisi için doktora kolaylık sağlamaktadır. Ancak bu belirtilerin çoğu enfeksiyon ya da prostat büyümesi gibi rahatsızlıklar sonucu olduğu için hastanın endişeye kapılmaması gerekir. Mesane kanseri teşhisi için özel testler ve biyopsi yöntemleri uygulanarak kesin sonuç alınabilir.

Mesane Kanseri Teşhis Yöntemleri

Mesane kanseri tanı ve tedavi sürecinde ilk olarak hastanın detaylı tıbbi hikâyesinin alınması ve fiziksel muayenesinin yapılması gerekir. Hastanın mesane kanserine sebep olabilecek karsinojenlerle maruziyeti araştırılır. Ardından sigara içme ya da pasif içici olup olmama durumu sorgulanır.

Mesane kanseri teşhisi için kullanılan testler yapılmadan önce kişinin kimyasallara maruz kalıp kalmadığı incelenir. Sonrasında kan tahlilleri, radyolojik görüntüleme yöntemleri, üriner sistem ultrasonografisi kullanılarak tümörler tespit edilmeye çalışılır. BT ürografi (bilgisayarlı tomografi) ile tatminkar sonuçlar alınabilir.

Esas olarak mesane kanseri teşhisi için doktorlar, birçok test kullanarak kanserli hücrelerin vücudun başka kısmına yayılıp yayılmadığını öğrenirler. Ancak kesin tanı konulmasının tek yolu biyopsi yapılmasıdır. Bunun yanı sıra, görüntüleme testleri de kanserin yayılıp yayılmadığını öğrenmek için kullanılabilir.

Mesane kanseri teşhisi sırasında kullanılacak testlerin kişinin yaş ve sağlık durumuna, belirti ve bulgulara, daha önce yapılan test sonuçlarına göre uygulanması gerekmektedir.

Mesane kanseri teşhisi için kullanılan testler:

 • İdrar tahlili

Mesane kanseri nasıl anlaşılır diyen hastalar için ilk olarak idrar tahlili yapılarak idrarda kan olup olmadığı ve kanser hücrelerinin varlığı kontrol edilir. Alınan idrar örneği çeşitli yollarla test edilebilir. En yaygın yolu “idrar sitolojisi” adı verilen bir mikroskop altında hücrelerin incelenmesidir.

 • Sistoskopi

Mesane kanseri teşhis yöntemi olarak sistoskopi de kullanılabilir. Mesane içerisini direkt olarak optik kamera vasıtasıyla görmeyi sağlayan bir inceleme yöntemi olan sistoskopi, lokal anestezi altında yapılır. Mesane kanseri teşhisi yapılırken en önemli tanı yöntemlerinden biri olan sistoskopi sayesinde mesanede büyümeler net şekilde algılanır ve biyopsi ihtiyaçları belirlenir. Hasta konforu açısından da yararlı sonuçlar alınır.

 • Biyopsi

Sistoskopi ile mesane kanseri tespit edilirse doku örneklenmesi ihtiyacı doğar. Hasta genel anestezi ile uyutulduktan sonra mümkünse tümörün tamamı alınarak patolojik incelemeye gönderilir. Böylece hem biyopsi ile mesane tümörünün tanısı konur hem de mesane tümörünün tamamen alınabilmişse tedavisi tamamlanmış olur.

Ayrıca:

 • Bilgisayarlı tomografi taraması (BT)
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR)
 • Pozitron emisyon tomografisi (PET) gibi yöntemlerle de mesane kanseri teşhisi yapılabilir.

Mesane kanseri tanı testleri yapıldıktan sonra tüm sonuçlar incelenerek tedavi seçenekleri değerlendirilecektir.

Dereceleme Evresi

Mesane kanseri teşhisi için kullanılan testler sonucuna alınan veriye göre tümör tespit edilirse patolog bu tümörün derecesini ortaya koymaya çalışır. Tümörün derecesi, normal hücrelerle karşılaştırılır. Normal hücrelere göre az başkalaşım gösteren tümörler daha iyi huylu, çok fazla farklılaşma gösteren hücreler daha kötü huylu olarak kabul edilir. Kötü huylu tümörlere çevre dokulara yayılmadan müdahale edilmesi gerekir.

Mesane kanseri tanı işlemleri sırasında tümörün; görüntüsü, şekli, sayısı, yeri ve büyüklüğü kaydedilir. Genel anestezi altında üretral mesane tümörü rezeksiyonu (TUR-Tm) operasyonu yapılır. Temizlenen tümörler patolojik incelemeye gönderilir. Tümörün saldırganlık derecesi belirlendikten sonra düşük dereceli saldırganlıkta olan tümörler için farklı, yüksek dereceli saldırganlıkta olan tümörler için farklı yollar belirlenir.

Hastanın mesane kanseri teşhisi sırasında doktoruna şu soruları sorması gerekir:

 • Biyopsi yapılması gerekiyor mu?
 • Bu işlem ne kadar sürecek? Uyanık mı olacağım?
 • Acı duyacak mıyım?
 • Biyopsi işlemi yapıldıktan sonra enfeksiyon ya da kanama olabilir mi?
 • Patoloji sonuçları ne zaman çıkacak? Patoloji sonuçlarından bir kopya almam mümkün olacak mı?
 • Kanser teşhis edilirse tedavi konusunda bilgilendirme kim tarafından yapılacak?
 • Kanser teşhis edilirse hangi tedavi en uygun olan?

Bu sorular, hastanın sormasını beklemeden de doktor tarafından yanıtlanabilir. Kanser endişesi taşıyan kişinin aklına takılan her sorunun cevaplanması önemlidir. Mesane kanseri tanı işlemleri doğru yapıldığında tedavi daha hızlı sonuç verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here