Mesane Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
613
mesane kanseri tedavi yöntemleri

Mesane kanseri olan hastalara farklı tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Hastanın tedavi şekli; tümörün bulunduğu yer, tümörün mesane dışındaki dokulara geçiş gösterip göstermemesi, tümörün vücudun diğer organlarına yayılıp yayılmaması, tümörün derecesi, hastanın yaşı ve genel sağlık durumuna göre belirlenir. Günümüzde mesane kanseri tedavisi için dört tip standart tedavi seçeneği söz konusudur:

 1. Cerrahi
 2. Kemoterapi (İlaç tedavisi
 3. Radyoterapi (Işın tedavisi)
 4. Biyolojik Tedavi

Mesane kanseri tedavi edilirken ilk olarak tedavinin planlaması yapılır. Üroloji doktoru, onkoloji doktoru ve radyasyon onkolojisi doktoru tarafından hasta değerlendirilerek uygun tedavinin hangisi olacağı belirlenir. Hastaya tedavi şekli detaylı olarak anlatılır ve olası riskler hakkında bilgi verilir. Mesane kanseri tedavi yöntemine karar verildikten sonra kısa süre içerisinde tedaviye başlanır.

Cerrahi Tedavi

Mesane kanseri tedavi yöntemleri arasında ilk sırada cerrahi tedavi yer almaktadır. Cerrahi tedavide mesanedeki tümörün tamamı temizlenmektedir. Cerrahide kullanılan yöntemler şöyledir:

 • TransUretral Rezeksiyon (TUR)

Sistoskop adı verilen endoskopik enstrüman vasıtasıyla mesane içerisine girilerek yapılan TUR, en çok tercih edilen mesane kanseri tedavi yöntemidir. Tümörün parçacıklar halinde temizlenmesine dayanan TUR uygulaması sırasında spinal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir. TUR uygulaması kapalı ameliyat yöntemi olarak bilinir. Açık kesi gerektirmez. 1-2 günlük sondalı kalma sonrası hızla iyileşir. Mesane kanseri ameliyatı sonrası idrarda birkaç gün boyunca kan görülmesi, idrar yaparken güçlük ve ağrı olması normaldir.

 • Açık Cerrahi

Mesane kanseri tedavisi sırasında mesanenin bir kısmının ya da tamamının alınması gerekiyorsa açık cerrahi tercih edilir. Açık cerrahide izlenen adımlar şunlardır:

 • Mesanenin kısmi alınması (Parsiyel sistektomi):Mesane kanseri ameliyatı sırasında mesanenin bir kısmının alınmasının nedeni kas dokusuna işlemiş sadece bir adet tümör olmasıdır. Parsiyel Sistektomi yapılarak sadece tümörün olduğu bölüm çevresinde güvenli bir tümörsüz alanla beraber çıkarılacak şekilde ameliyat yapılır.
 • Mesanenin tamamının alınması (Radikal Sistektomi): Tümör kas dokusuna ilerlemişse Radikal Sistektomi kullanılarak mesanenin tamamı çıkarılır. Ek olarak erkeklerde prostat, kadınlarda rahim mesaneyle beraber çıkartılır. Aynı zamanda tümörün yayıldığı diğer dokular da alınır. Mesane kanseri tedavi yöntemleri arasındaki radikal sistektomi sonrasında idrar akışının devamlılığını sağlamak için yeni bir sistem inşa etmek gerekir. Yapay mesane uygulaması yapılarak idrarın vücut dışına atılması sağlanır.

Mesane kanseri ameliyatı sonrasında en büyük dezavantaj erkeklerde prostatın ve kadınlarda da rahimin alınmasıyla birlikte çocuk sahibi olmanın mümkün olmamasıdır. Ancak cinsel hayat hem erkeklerde hem de kadınlarda devam edebilir. Tedavi öncesi bu durumun iyice anlaşılması gerekmektedir.

Mesane kanseri cerrahisi sonrası iyileşme dönemi hastaya göre farklılaşacaktır. Birkaç gün boyunca ağrı ve idrar yaparken zorlanma görülecektir. Doktorunuzun vereceği ilaçlar ağrı şikayetlerinizi en aza düşürecektir. Cerrahi yöntemin tercih edilmesinden önce hastaya ameliyat sonrası sorunlar hakkında bilgi verilmesi avantajlı olacaktır.

Kemoterapi

Mesane kanseri tedavi yöntemleri arasında kemoterapi de yer almaktadır. Mesane kanseri cerrahisi uygulanmadan ya da sonrasında kemoterapi yapılabilir.

Kemoterapi yöntemleri:

 • Mesane içerisine:  Mesane kanseri kemoterapi yöntemi olarak TUR operasyonu sonrası yüzeysel tümörler için ilaç verilmesi söz konusudur. 2 saat kadar mesane içerisinde kalan bu ilaç, her yüzeye temas edebilmesi için farklı pozisyonlarda verilir.
 • Ağızdan ilaç: Bazı ilaçlar hastaya kemoterapi amaçlı haplar şeklinde verilebilir.
 • Damar içi: Kaslara geçmiş mesane tümörü için sistemik kemoterapi uygulaması gerekir. İlaçlar kana karışarak vücuda dağılmış tümörleri tedavi ederler.

Mesane kanseri tedavisi sırasında ilaç uygulamalarının hastanede, muayenehanede ya da evde yapılması gerekir. Kemoterapi kürler halinde verilerek uygulanırken tedavi sonunda ilaçtan arınma süresi dikkate alınmalıdır. Hastada mesaneyi sık boşaltma hissi, idrar yaparken yanma hissi oluşabilir. İdrarda kan görülebilir.

Kemoterapi uygulamasında ağızdan alınan ilaçların dezavantajları daha fazla görülebilir. Kanser hücrelerini öldüren ilaçlar aynı zamanda kan hücrelerinin sayısını azaltarak hastanın enfeksiyonlara yakalanma ihtimalini arttırabilir. Ek olarak kansızlık, kanama eğilimi, çabuk yorgunluk gibi sıkıntılar görülebilir.

Kemoterapi aynı zamanda saç kaybına neden olabilir ancak bu durum kalıcı olmaz. Bunun yanında sisteminde değişikliklerin meydana gelebilir. İştahta azalma, bulantı-kusma, ishal, ağızda ve dudaklarda yaralar görülebilir. Bu tip yan etkilerin önüne geçmek için çeşitli korunma yöntemleri hastaya detaylı olarak anlatılmalıdır.

Biyolojik tedavi (İmmunoterapi)

Mesane kanseri nasıl tedavi edilir sorunuza bir diğer yanıtı da biyolojik tedaviler verecektir. Yüzeysel mesane kanseri tespit edilen hastalarda uygulanan biyolojik tedavide hastanın bağışıklık sisteminin aktive edilmesi amaçlanır. BCG çözeltisi kullanılarak tüberküloz (verem) bakterileriyle vücudun savunma mekanizması harekete geçirilir. BCG tedavisi, genellikle 6 hafta boyunca haftada 1 kez uygulanır. Mesane kanserinin yeniden oluşması ve diğer evrelere geçişi engellenmeye çalışılır.

Mesane kanseri tedavisi sırasında biyolojik yöntem hastanın yorgun hissetmesine, idrar sıkışmalarına, mesane boşaltma isteğine neden olabilir. İdrarda kan görülmesi, ağrı, mide bulantısı, kusma, hafif ateş ve titremeler olması da normal karşılanmaktadır. Mesane kanseri tedavi yöntemlerinden olan biyolojik uygulamaların yan etkileri ve süreci hakkında detaylı bilgiyi doktorunuzdan almanız önemlidir.

Radyasyon tedavisi

Mesane kanseri tedavisi için uygulanan radyoterapide kanser hücrelerini öldürmek amacıyla yüksek enerji taşıyan ışınlar kullanılır. Kas dokusuna ilerlemiş tümörlerin tedavisi yapılır. Radyasyon tedavisinde özel cihazlar vasıtası ile mesane ve çevre dokularına radyoaktif ışın tedavisi uygulanır. Genellikle haftanın 5 günü tedavi verilir. Hafta sonu vücut dinlendirilir. Her tedavi seansı 20-30 dakika sürmektedir.

Radyoterapi ağrısız bir işlem olsa da bulantı, kusma ve ishal gibi yan etkiler görülebilir. Radyoterapi tedavisi hakkında da detaylı bilgiyi doktorunuzdan almanız mümkündür.

Tedavi Sonrası Rehabilitasyon

Mesane kanseri tedavisi sonrasında hastanın iyileşmesi tedaviye ve hastanın genel durumuna göre değişmektedir. Mesanenin kısmen ya da tamamen alınması da iyileşme sürecinde etkili olacaktır. Mesanenin alındığı durumlarda idrarın vücut içerisinde ya da dışarısında depolanması için yeni bir sistem oluşturulur.

Ortotopik mesanenin alternatifi her iki idrar yolunun küçük bir bağırsak parçasıyla karın cildine ağızlaştırılması ve idrar depolanmasının vücut dışında taşınan karın cildine yapışan bir torba vasıtasıyla dışarıda yapılması olsa da bu durumun olumsuz etkileri fazladır.

Hastalar mesane kanseri cerrahisi sonrası normal hayatına kısa sürede adapte olabilir. Ancak doktorun düzenli kontroller ile hastasını gözlemlemesi gerekir. İlk olarak her 3 ayda bir, daha sonra 6 aylık dönemler halinde kontroller yapılması gerekir. Mesane kanserinin tekrar etmesi olası olduğu için kontrollerin ihmal edilmemesi önemlidir.

Mesane kanseri tedavi yöntemleri her hasta için farklı şekilde planlanacaktır. Dolayısıyla yanlış uygulamalardan kaçınılması, hasta için en uygun tedavilerin yapılması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here