Mesane Kanseri Ölümcül Müdür?

0
5236
mesane kanseri ölümcül müdür

Mesane kanseri erkeklerde en sık görülen 7. kanser türü iken kadınlarda daha gerilerdedir. Bu durumun nedenleri arasında erkeklerde sigara kullanım oranının kadınlara göre daha fazla olması yer almaktadır.

Mesane kanseri ölümcül müdür sorusuna gelecek olur isek, genel itibari ile mesane kanserinin ölüm oranlarının düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak son evresine ilerlemiş olan mesane kanserlerinin ölüm riskinin artması söz konusudur. Mesane kanserinin ölümcül olması kişinin genel sağlık durumuna, kanserin kaçıncı evrede olduğuna ve diğer etkenlere göre değişiklik göstermektedir.

Mesane Kanserinden Ölüm Oranı Kaçtır?

Ülkemizde her yıl 10.000 civarında erkek, 3.000 civarında kadın hasta için mesane kanseri teşhisi konulmaktadır. Bu hastaların birçoğu 65 yaş üzeri insanlardır. Ayrıca istatistiklere göre mesane kanserine yakalanan hastaların 5 yıl hayatta kalma oranı %77 civarındadır. Bu oran 10 yıl için %70, 15 yıl için %65’tir. Yani tedaviyi başarıyla tamamlayan hastalarda tamamen iyileşme ihtimali yüksek, kanserin tekrar görülme oranı düşüktür.

Mesane tümörü tipi ve evresi, kişinin genel sağlık durumu, tedavi şekli ve kullandığı ilaçlar hayatta kalma oranını etkilemektedir. Eğer kanser çevre dokulara ulaştıysa 5 yıllık sağ kalım oranı %34’e düşmektedir. Vücudun daha uzak bölümlerine ulaşan mesane kanseri hastası için yaşama oranı %5’e düşmektedir.

Mesane Kanseri Yaşam Süresi Kaç Yıldır?

Mesane kanseri ölüme yol açar mı endişenizi gidermek için teşhis koyulan her hastanın ölmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtelim. Mesane kanseri ölüm oranı gelişen teknoloji ve cerrahi yöntemler sayesinde her geçen gün düşmektedir. Kanserli hücrelerin diğer doku ve organlara sıçramamış olması kişinin yaşam süresini ve mesane kanserinden kurtulma şansını arttırmaktadır.

Mesane kanseri yaşam süresi ne kadar diye bir soruya cevap vermek istatistiklere göre az çok mümkündür. Kişinin yaşı, kanserin evresi, farklı sağlık sorunlarının olup olmaması ve yaşam biçimi mesane kanseri yaşam süresi üzerinde de etkili olmaktadır.

Doktorların genellikle kullandığı ifade; 5 yıl hayatta kalma oranının hemen hemen tüm hastalar için geçerli olduğudur. 5 yıl hayatta kalma oranı %77 olan mesane kanserinde tedavi sürecini atlatan hastalar yıllarca sağlıklı bir şekilde yaşayabilmektedir.

Mesane Kanseri Evrelerine Göre Hayatta Kalma Oranı

Mesane kanseri yaşam süresi ve kurtulma şansı kanserin evresine göre değişmektedir. Mesane kanseri ölüm oranlarını da etkileyen evreler teşhis zamanına göre 5’e ayrılmaktadır:

  1. Evre 0

Mesane kanseri 0.evresinde tümör mesanenin ortasındaki boşlukta ilerlemiş, herhangi bir doku, kas, ya da mesane çeperine sıçramamıştır. Ölüm riski en düşük olan evredir. Mesane kanseri yaşam süresi ve kurtulma şansı en yüksek olan bu evrede 5 yıl hayatta kalma oranı %98’dir.

  1. Evre 1

Mesane kanseri 1.evresinde tümör mesanenin altında bulunan bağlayıcı dokulara yayılmış ancak mesane çeperi ya da yakındaki lenf bezlerine sıçramamıştır. Mesane kanseri hayatta kalma oranı 5 yıl için %88’dir.

  1. Evre 2

Mesane kanseri 2.evresinde tümör mesanenin kaslı çeper dokusunda yayılmıştır. Mesane kanseri ölüm riski artsa da hayatta kalma oranı 5 yıl için %63’tür.

  1. Evre 3

Mesane kanseri 3.evresinde tümör mesaneyi çevreleyen yağlı dokuya sıçramıştır. Mesane kanseri ölüm oranı artmaya başlamıştır. 5 yıl için hayatta kalma oranı %46’dır.

  1. Evre 4

Mesane kanseri 4.evresinde tümör karın ya da pelvis duvarına ulaşmış, etraftaki lenf bezlerine yayılmış; uzaktaki bir organa, karaciğere, akciğere ya da kemiklere sıçramıştır. Bu evre mesane kanserinin ölümcül evresi olarak kabul edilse de tedavi seçenekleri yok değildir. Hastanın durumuna göre tedaviler uygulanmaktadır.

Mesane Kanseri İle Mücadele İçin

“Mesane kanseri ölümcül müdür?” endişenizi aşmanızı sağlayacak tek yol erken teşhistir. Gözle görülür belirtileri olan mesane kanserinin fark edilmesi hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Mesane kanserini erkenden teşhis etmek için:

  • Kanlı idrar yapma
  • İdrar yapamama
  • İdrar yaparken acı ve ağrı duyma
  • İdrar akım hızında belirgin azalma
  • Sürekli halsizlik, ateş durumunda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

Mesane kanserinin ilk evrede teşhis edilmesi ile son evrede teşhis edilmesi tedavi yönünden de büyük farklılık içermektedir. Fark edildiği halde ihmal edilen ve son evreye ilerleyen mesane kanseri ölüm oranı ciddi boyutlarda artmaktadır. Bu nedenle sağlığınız her zaman önceliğiniz olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here