Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0
676
mesane kanseri belirtileri

Mesane kanseri, genellikle kasa invaze ve kasa invaze olmayan mesane kanseri şeklinde değerlendirilir. Mesane kanseri belirtileri, tümörün kasa yayılıp yayılmamasına göre farklılaşabilir. Kasa invaze olmayan mesane kanseri; kaslara yayılmayan kanser olarak bilinmektedir. Tedavi sonrası kasa invaze olmayan kanser türü tekrarlayabilir.

Kasa invaze olan mesane kanseri ise kanserin kas tabakasına yayılması ile meydana gelir. Bu tip mesane kanserine kasa invaze (derin) mesane kanseri denir. Çevre dokulara sıçrayan kanser akciğere de sıçrayabilir. Bu yeniden oluşmuş tümöre ”metastatik tümör” denir.

Mesane kanserinin kasa yayılması ve yayılmaması dururumda farklı belirtiler görülse de “Mesane kanseri belirtileri nelerdir?” sorunuza ortak bir yanıt verebiliriz. Mesane kanseri belirtisi her hasta için değişkenlik gösterdiğinden aşağıdaki belirtileri görmeniz halinde doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Mesane kanseri nasıl anlaşılır?

Mesane kanseri olup olmadığınızı ya da mesane tümörü riski taşıdığınızı anlamanızı sağlayacak belirtiler:

  • İdrarda kan görülmesi

Mesane kanseri belirtileri arasında en sık karşımıza çıkan durum idrarda kan görülmesidir. Hemen hemen tüm mesane kanserlerinde görülür. Ağrısız kanama şeklinde kendini gösteren bu belirti; gözle görülen bir kanama varsa makroskopik hematuri, sadece laboratuvarda tespit edilen mikroskop ile tespit edilen kanama varsa mikroskobik hematuri olarak adlandırılır.

İdrarda kan görülmesi mikroskobik boyutlardaysa genel olarak başka sebeplerden kaynaklı yapılan idrar tahlillerinde ortaya çıkmaktadır. İdrarda kan görülmesi dışkıda kan görülmesi ya da balgamda kan görülmesi, kanser için uyarıcı bir belirti olduğundan göz ardı edilmeden üroloğa gidilmeli ve mesane kanseri incelemesi yapılmalıdır.

Mesane kanseri belirtisi olarak idrarda kan görülmesi her zaman kanser anlamına gelmese de dikkatli araştırılması gereken bir konudur. Birçok insanda idyopatik hematuri dediğimiz patolojik bir sebep olmadan idrarda kan görülmesi mümkündür. İdrarında kan olan hastalar mesane tümörü incelemesinden sonra herhangi bir sorun olmasa da belli aralıklarla takip edilmelidir.

  • İdrar yolunda enfeksiyon olması

İdrar yolunda enfeksiyon görülmesi de idrar kesesi kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları, kolay tedavi edilebilen hastalıklar olmasına karşın ihmal edildiğinde sonraki tedaviyi güçleştirebilmektedir. Mesane kanseri belirtileri arasında yer alan bu durumu göz önüne almak ve mutlaka doktora gitmek gerekir.

  • Böbrekte taşlar olması

Böbrekte taş olması sadece böbrek için değil mesane için de tehlikelidir. Mesane kanseri belirtileri arasında yer alan böbrekte taşların olması durumunun mutlaka incelenmesi gerekmektedir. İdrar tahlilleri yapılarak mesane tümörü belirtileri incelenebilir.

  • Sık idrara çıkma

Sık idrar çıkma iyi bir mesanenin göstergesi değil aksine mesane kanseri belirtisi olabilir. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız doktorunuza görünmenizde fayda var.

  • Ağrılı işeme

Ağrılı işeme durumu mesane kanseri nasıl anlaşılır diye merak edenler için bir gösterge olabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda belli yaşlarda ağrılı işeme görülse de bu durumun göz ardı edilmemesi ve mutlaka ürolojik muayenenin yapılması gerekmektedir. İrritatif belirtiler yani sık idrara çıkma ve idrar sırasında yanma olan bir insanda idrar yolu enfeksiyonu tespit edilemiyorsa mesane kanseri açısından mutlak araştırma gereklidir.

  • Gece boyunca birçok kez idrara çıkma ihtiyacı hissetme

Gün içerisinde çok su tüketmediyseniz gece boyu idrara çıkma ihtiyacınızın artması normal karşılanmayacaktır. Mesane kanseri belirtileri arasında olan bu durumun da incelenmesi gerekmektedir.

  • İdrarı boşaltmak için ıkınma gerekli olması

İdrar kesesi kanseri belirtileri arasındaki bir diğer durum da mesanenin tam olarak boşaltılamaması ve idrarı boşaltmak için ıkınmanın gerekmesidir. Eğer idrar yaparken ıkınma sık oluyorsa mesane kanseri riskinden söz edilebilir.

  • Bel ve sırt ağrısı

Bel ve sırt ağrılarının olması tek başına mesane kanseri belirtisi olmasa da diğer unsurlarla bir araya geldiğinde kanser belirtisi olarak kabul edilebilir. Sürekli olan ve diğer semptomlarla birlikte görülen ağrıların da araştırılması gerekir.

  • Alt ekstremitelerde ödem

Bacaklarda ve alt eksremitelerde görülen ödem de mesane kanseri belirtileri olarak görülebilir. Ödem halinde diğer belirtilerle birlikte mesane kanseri riskinin tahliller ve taramalarla ölçülmesi gerekir.

Mesane kanserinin ilk belirtileri ortaya çıktığı zaman kanserin yayılması muhtemel olduğu için semptomların kanserin yayıldığı yere göre değerlendirilmesi gerekir. Örneğin; kanser akciğerlere yayıldığında, öksürük veya nefes darlığına neden olabilir. Karaciğere yayıldığında; göz akı ve ciltte sararma, karın ağrısı ve sarılığa neden olabilir. Kemiğe yayıldığı zaman ise, kemik ağrısı ve kırığa neden olabilir. İleri evre mesane kanseri belirtileri olarak ağrı, açıklanamayan iştah kaybı ve kilo kaybı gösterilebilir.

Eğer yukarıda yer alan mesane kanseri belirtileri ve bulgularından bir ya da birkaçı hakkında endişeniz varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here