Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Hangi Sorunlarla Karşılaşılır?

0
1277
mesane kanseri ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlar

Mesane kanseri ameliyatı, idrar kesesinde bulunan tümörün cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ya da biyolojik yöntemlerle iyileştirilmesi için yapılan uygulamalardır. İdrar tahlili ya da biyopsi gibi yöntemlerle kanserin belirlenmesinden sonra tedavi için farklı yöntemler uygulanabilir. Kanserli hücrelerin veya tümörün yoğunluğuna ve tipine göre mesane kanseri ameliyatı ya da diğer uygulamalar için karar verilir.

Mesane kanseri ameliyatı sonrası, her ameliyat ya da tedavide olduğu gibi çeşitli semptomlar görülebilir. Mesane kanseri ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlar, her kişide farklı gözlemlense de genel olarak benzerdir. Bu sorunlar neler diye merak ediyorsanız sayfamızı okumaya devam edin…

Mesane Ameliyatı Sonrası Problemler

Mesane kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süreci tamamlanana kadar bazı komplikasyonlar görülmeye devam edebilir. Genel olarak ağrı, hafif kanamalar, cinsel performansta düşüş görülebilir. Uzun süren ve rahatsız edici boyutlardaki problemlerde kişinin doktoruna başvurması gerekmektedir.

Mesane Ameliyatı Sonrası Ağrı

Mesane ameliyatı sonrası ağrı en sık görülen problemdir. Aşırı ve sürekli ağrılarda doktor tarafından hastaya ağrı kesici verilebilir. Doktor tavsiyesi dışında kişinin ağrı kesici alması önerilmemektedir.

Mesane Ameliyatı Sonrası Kanama

Mesane kanseri ameliyatı sonrasında karşılaşılan sorunlar arasında en önemlilerden biri kanamadır. Mesane kanseri teşhisinin konmasını sağlayan kanama, cerrahi müdahalelerden sonra da kısa bir süre görülebilir. Bu durum normaldir ve endişe edilmemesi gerekir. Mesane ameliyatı sonrası kanama maksimum bir iki hafta içerisinde aralıklarla görülebilir ancak yoğunluğu azdır.

Mesane Ameliyatı Sonrası İşemede Zorluk Çekme

Mesane ameliyatı sonrası işemede zorluk çekme de en sık görülen sorunlardandır. Mesane tümörünün boyutuna göre mesanenin tamamının ya da bir kısmının alınması gerekebilir. Mesanenin tamamının alınması halinde tekrar mesane yapılması söz konusudur. Bir kısmı alınan mesane ise zamanla aktif hale gelecektir. Hasta kısa bir süre idrar torbası kullanmak durumunda kalabilir. Sonraki süreçte ise işemede ağrı ve zorluk olsa da zamanla bu durum geçecektir.

Mesane Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Riski

Mesane ameliyatı sonrası enfeksiyon sondanın uzun süre kalmasına bağlı olarak artabilir. Enfeksiyonun tespit edilmesi durumunda uygun antibiyotikler ile tedavi uygulanır. Aynı zamanda ameliyat bölgesinin hijyeninin sağlanmaması halinde de enfeksiyon riski görülebilir.

Mesane Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Mesane ameliyatı sonrası problemler arasında idrar kaçırma da yer alır. Öksürürken, ağırlık kaldırırken idrar kaçırılacağı gibi tuvalete giderken de idrar kaçırmak söz konusu olabilir. Geçici olan bu sorun her hastada görülmeyebilir.

Mesane Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Mesane ameliyatı sonrası cinsel yaşam en çok merak edilen konulardan biridir. Mesane ameliyatı sonrasında en büyük dezavantaj erkeklerde prostatın ve kadınlarda da rahimin alınmasıyla birlikte çocuk sahibi olmanın mümkün olmamasıdır. Ancak cinsel hayat hem erkeklerde hem de kadınlarda devam edebilir. Ancak çocuk isteyen çiftler için bu durum büyük sorun yaratabilir.

Mesane ameliyatı sonrası problemler arasında uzun süre sonra kullanmak, idrar boşaltma kanalında yaralanmalar ve kalıcı tahribat maalesef olabilir. Ayrıca hastanın ellerinde ve gövdesinde titreme durumlarıyla da karşılaşılabilir. Mesane kanseri ameliyatı sonrasında karşılaşılacak tüm sorunlar hakkında doktorunuzun bilgilendirme yapması şarttır.

Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mesane kanseri ameliyatı olmuş hastalar, başarılı bir operasyon geçirmiş iseler kısa sürede normal hayatlarına dönebilirler. Kan da veya lenf dokusunda kanseri hücre varlığı tekrar tespit edilirse kemoterapi tedavisi görebilirler. Aynı zamanda enfeksiyon için antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Hastanın bu dönemde özellikle kişisel hijyene ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

  • Mesane ameliyatı sonrasında ilk 2-3 hafta yumuşak gıdalar alınmalıdır, daha sonra normal gıdaya geçilebilir.
  • Günde 6 öğün az ve sık yemek yenmelidir.
  • İyileşme döneminde kuru meyve, çiğ sebze ve meyve, baharatlı gıdalar, mısır, mantar, kuruyemiş, karbonatlı içeceklerden sakınmak gerekir.
  • Mesane ameliyatı sonrası günde en az 1.5 litre su içilmelidir.
  • Ameliyat sonrası eğer bir problem yoksa 4-6. gün banyo yapılabilir.
  • Kişisel hijyen için sabun ya da irritan maddeler ameliyattan sonra 5.günün ardından kullanılabilir.
  • Mesane ameliyatı sonrası yavaş ve basit egzersizler yapılabilir.
  • Ameliyattan sonra 3 ay süreyle ağırlık kaldırmamak gerekir.
  • Mesane ameliyatından sonra 1-2 hafta araba kullanılmamalıdır.

Mesane kanseri ameliyatı sonrası karşılaşabileceğiniz problemler genel olarak bahsettiklerimizdir. Ancak unutmayın ki; ameliyat sonrası görülecek sorunlar her hasta için farklı olacaktır. Yaşınız, tümörün boyutu, yaşantınız ve diğer etkenler iyileşme sürecinize etki edecektir. Sağlıklı bilgi almak için doktorunuza başvurmanız faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here