Mesane Hastalıkları Nelerdir?

0
751
mesane hastalıkları nelerdir

Mesane yani idrar kesesi, erkeklerde bağırsakların ön kısmında kadınlarda rahmin hemen altında yer alan, böbrekten gelen idrarın toplanma yeridir. Böbrekten gelen idrar, idrar kanalı vasıtasıyla mesaneye gelmekte ve buraya boşalmaktadır. İdrar kesesi doldukça beyne sinyaller iletilerek idrarın boşaltılması sağlanmaktadır.

Kadınlarda rahimden dolayı ön tarafta olan mesane kapasitesi 400 – 500 CC’dir ve genişlemeye müsaittir. Vücudumuzdaki diğer organlar ve dokular gibi mesanede de çeşitli hastalıklar oluşmaktadır. Bazen dış faktörlere bağlı olarak mesanenin çalışma fonksiyonu bozulabilir. Bu durumda mesane hastalıkları enfeksiyonlara ve bakterilere bağlı gelişebilir. Mesane hastalıkları hemen herkesin hayatında 1 kez yaşadığı bir problemdir.

İdrar Kesesi Hastalıkları

“Mesane hastalıkları nelerdir?” sorunuz için belli başlı mesane hastalıklarından bahsedebiliriz. Mesane hastalıkları:

  • Mesane kanseri
  • Mesane taşları
  • Aşırı aktif mesane sendromu
  • İdrar inkontinansı
  • Stres idrar inkontinansı
  • Nörojenik mesane
  • Mesane ekstrofisi (Doğuştan mesanenin karın duvarına açık olması)
  • Akut idrar retansiyonu (Ani idrar yapamama durumu)
  • Akut sistit
  • İntersistiyel sistit

Mesane iltihabı (Sistit)

Mesane hastalıkları arasında en sık karşılaşılan durum sistittir. Hemen her yaştan insanın karşılaştığı mesane iltihabı, anatomik yatkınlıkları nedeniyle kadınlarda daha fazla görülür. Kendi arasında akut, kronik ve interstisyel sistit olarak ayrılmaktadır.

Akut sistit aniden gelişen ve idrarda kanama, sık idrar çıkma, idrarda yanma, karın ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Uzun süre devam eden kronik sistit ise daha hafif belirtiler gösterebilir. Tedavide antibiyotiklerin uzun süre kullanılmaması, bilinçsiz ilaç kullanımı gibi etkenler hastalığın kronikleşmesine neden olabilir.

İnterstisyel sistit ise kronik sistit türüdür. Mesane duvarının belirgin şekilde kalınlaşması ile kendini belli eden interstisyel sistit, idrarın iç dokulara geçerek iltihaba yol açmasıyla oluşmaktadır. Sık idrara çıkma, yanma, geceleri idrara çıkma, ağrı gibi belirtiler göstermektedir.

Mesane tümörü

Mesane hastalıkları arasında tümörler de gösterilmektedir. Mesanedeki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması nedeniyle oluşan mesane tümörü, yüzeysel ve derin mesane kanseri olarak tanımlanabilir. Mesane tümörü çeşitli muayene ve tanı yöntemleriyle teşhis edilir. Tedavide hastanın 3 ayda bir sistoskopi ile takip edilmesi, mesaneye kemoterapi ilaçlarını verilmesi söz konusu olabilir. Derin tümörlerin mutlaka ameliyatla çıkarılması gerekmektedir.

İdrar kaçırma

İdrar kaçırma sorunu hemen her yaşta görülebilen bir mesane hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Kadınlarda daha sık görülen idrar kaçırma durumu, sistit, zor doğumlar, tümörler, vajina enfeksiyonu, mesane taşları, hormon düzeni, sinirsel rahatsızlıklar, prostat büyümesi ve karın bölgesine uygulanan ışın tedavisinden kaynaklanabilir. İdrar kaçırma rahatsızlığı tedavi edilirken pasif egzersizler, kegel egzersizleri yapılır. Mesane yapısından kaynaklanan sorunlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Üretrit

İdrar kesesi hastalığı olarak gösterilen üretrit, üretrada oluşan iltihaplanmadır. Genellikle cinsel yolla bulaşan üretrit, akıntı şeklinde kendini gösterir. İdrara çıkarken veya boşalırken sancı, sık idrara çıkma ihtiyacı şeklinde de anlaşılır. Birçok vakada üretrit tedaviden sonra kaybolur. Bazen tedaviyi tekrarlamak gerekebilir.

İdrar yolu taşları

Uzmanların mesane hastalıkları arasında gösterdikleri idrar yolu taşları, böbrekte oluşur, üreterler boyunca aşağıya iner ve en sık olarak mesane girişinde takılırlar. Bu taşlar sık idrara çıkma, idrar yapamıyor hissi gibi belirtiler gösterirler. Şiddetli ağrıya neden olan bu taşların alınması ya da düşürülmesi gerekir.

Aşırı aktif (overaktif) mesane

Mesane kaslarının istemsiz olarak kasılması durumu ve idrar kaçırma olarak adlandırılabilir. drar kaçırma olmadığında ani idrara sıkışma, tuvalete gitme hisleri olabilir.

Sistosel

Mesane hastalığı olarak bilinen sistosel, pelvik kasların vajinal doğumlar ya da karın içi basınç arttıran durumlar sonrası zayıflaması ya da yırtılması nedeniyle mesanenin vajen içerisinden vajen ön duvarına baskı yapması ve vajen içerisinden dışarı doğru çıkması durumudur. İdrar kaçırma ve sık idrar yolu enfeksiyonu durumlarıyla kendiri belli etmektedir.

Gece alt ıslatma (Nokturnal enürezis)

Gece altını ıslatma mesanenin tam olarak kontrol edilememesinden kaynaklanır. Altında yatan sebepler incelenerek tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ağrılı idrar yapma (Dizüri)

Mesane hastalıkları arasında ağrılı idrar yapma durumu da yer alır. Enfeksiyon, radyoterapi, mesanede veya üretrada tahrişlerin olması ağrıya neden olabilir. Buna bağlı olarak da kanser riski oluşabilir.

İdrar kesesi hastalıkları hemen hemen herkesin hayatında 1 kez yakalandığı hastalıklardandır. İhmal edildiğinde başka hastalıkları tetikleyecek olan mesane rahatsızlıklarının ilgili doktorlarca tedavi edilmesi önemlidir. Herhangi bir anormallikte üroloğa başvurmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here