Menopozda Ürolojik Sağlık İçin Dikkat Edilecekler

0
606
menopozda ürolojik sağlık

Menopoz, zamanla bedenimizin karşılaştığı değişikliklerden biridir. Ortalama menopoz yaşı 48-52 arasındadır. Genellikle kalıtıma bağlı olan bu durum için anne ne zaman menopoza giriyorsa kızı da yaklaşık aynı yaşlarda menopoza girer denmektedir.  40’lı yaşlardan sonra kadınların yumurtalıklarındaki kadınlık hormonunu salgılayan yumurtaların sayısında azalma olması ve sonrasında tamamen bitmesi durumu menopozdur.

Menopoz bir kadının üreme döngüsünün sonudur.  Kadınları hem fiziksel hem de psikolojik açıdan etkilemektedir. Bu nedenle menopozda ürolojik sağlık için dikkat edilecek belli başlı hususlar olabilir. Menopoz döneminde idrar yolu enfeksiyonlarıyla karşılaşma riskinin daha fazla olması önlem almayı gerektirebilir.

Kadınların menopoz döneminde vajinal ve ürolojik sağlığındaki değişikliklerle ilgili endişeleri olabilir. Bu endişeleri doktoru yardımıyla giderebilir ve sağlıklı bir hayat sürmeye devam edebilir.

Menopoz Kaynaklı Ürolojik Durumlar

Menopoz döneminde ürolojik sağlık kadınların ayrıca dikkat etmesi gereken bir husustur. Kadın üroloji hastalıkları alanına giren problemler, kadınların hem sağlığını hem de psikolojisini bu dönemde etkileyebilmektedir.  Karşılaşılan sorunlar:

 • Enfeksiyonlar

Menopozda ürolojik sağlık açısından kadınların çok hassas bir süreçte olduğu kesindir. Bu dönemde en çok karşılaşılan sorun idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yollarındaki östrojen eksikliğinden kaynaklanan değişiklikler nedeniyle menopozda kadınların enfeksiyonlara yakalanma riski fazladır. Bol miktarda su içmek, kötü bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. İlerleyen enfeksiyon durumunda antibiyotik kullanmak gereklidir.

 • İdrar kaçırma

Kadın ürolojisi alanına giren idrar kaçırma problemleri menopoz döneminde daha çok görülmektedir. Üriner sistem içindeki dokuları destekleyen östrojen eksikliğinin bir sonucu olan idrar kaçırma, hemen her kadının hayatında bir kez karşısına çıkmaktadır. Menopozda ürolojik sağlık için dikkat edilecekler arasında olan bu durum; idrara çıkma saatlerinin belirlenmesi, Kegel egzersizlerinin yapılması, sigaranın bırakılması ve fazla kilo vermek gibi değişikliklerle önlenebilmektedir.

 • Cinsel isteksizlik

Menopoz döneminde kadınlarda cinsel isteksizlik de görülebilir. Bu problemin çözülmesi için üroloğa ya da ilişki terapistine başvurmak gerekir. Çiftlerin birlikte olamama sebepleri incelenerek uygun tedavi yapılır.

 • Kanser

Menopozda ürolojik sağlık açısından dikkat edilecekler arasında kanser de yer almaktadır. Menopozda kadınların bağışıklık sistemlerinin zayıflaması, vücutlarının enfeksiyona karşı tam direnç gösterememesi nedeniyle idrar yollarında kanser riski artmaktadır. Bu nedenle kanser taraması yapılması gereklidir.

Kadın üroloji hastalıkları menopoz döneminde daha sık karşımıza çıksa da her kadında bu hastalıkların görüleceğinin garantisi yoktur. Yine de menopozda kişisel temizlikten cinsel sağlığa kadar her türlü sorunu göz önünde bulundurmak gerekir. Düzenli kontroller hayat kurtarıcı etkiye sahiptir.

Menopoza girdim, cinsel hayatım bitti mi?

Menopoza giren kadınların en büyük korkularından biri cinsel hayatlarının biteceğidir.  Menopozda vajinal sıvının miktarındaki azalma ve vajinanın elastik yapısını kaybetmesi kuruluk ve darlık hissine neden olur. Bu da yanma ve ağrı gibi sorunlarla karşılaşma riskini arttırır. Ayrıca menopozda ilaç kullanımı, psikolojik sorunlar ve diğer hastalıklar cinsel isteksizliğe neden olabilir. Dolayısıyla menopoza bağlı cinsel hayatın sonlanması gibi bir kesin durumdan bahsedilemez.

Kadınlarda ürolojik sağlık açısından menopoza bağlı cinsel isteksizliğin incelenmesi için doktorun muayenesi ve kişinin sağlık geçmişinin öğrenilmesi önemlidir. Uygun tedavilerle vajinal kuruluk, ağrı ve diğer problemlerle baş edilebilir.

Menopozdaki kadınlarda yapılması gereken incelemeler nelerdir?

Menopoza girmiş olanların kadın üroloji hastalıkları açısından değerlendirmesini yapmadan önce aile öyküsü ve kişisel sağlık geçmişi dinlenmelidir. Laboratuvar tetkikleri arasında belli aralıklarla yapılması gerekenler:

 • PAP Smear testi,
 • Ultrason ile yumurtalıkları ve rahim iç tabakasının değerlendirilmesi,
 • Tam kan sayımı,
 • Lipid profili (total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliseridler),
 • Karaciğer fonksiyon testleri (ALT, AST),
 • TSH,
 • Mamografi,
 • Meme ultrasonu ve kemik yoğunluk ölçümüdür.

Bu testler için üroloğa ve kadın doğum uzmanlarına başvurabilirsiniz. Menopozda ürolojik sağlık ve kontrollerinizi ihmal ederseniz dönüşü olmayan hastalıklarla uğraşabilirsiniz.

Menopoz, bir hastalık değil fizyolojik bir durumdur. Bu nedenle tehlikeli bir süreç olarak görülmemelidir. Kadınlar bu dönemde kendilerini yaşlanmış ya da hastalanmış gibi hissetmemelidir. Menopozda ürolojik sağlığa dikkat edildiğinde mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmek mümkündür.

40 yaşından sonra her kadının düzenli muayenelerini yaptırarak menopoz sürecine hazır olmaları avantaj sağlayacaktır. Doğum kontrol ihtiyacının olmaması cinsel açıdan daha rahat bir hayat geçirmelerini sağlarken erken teşhisle pek çok hastalığın da önüne geçilecektir. Menopozda ürolojik sağlık için dikkat edilecekler:

 • Genital bölgenin temizliği düzenli yapılmalı.
 • Genital bölge temizliğinde kozmetik ürünler kullanılmamalı.
 • Bol su içilmeli.
 • Sağlıklı beslenilmeli.
 • Doktorun önereceği vitaminler alınmalı.
 • Düzenli kanser taramaları yaptırılmalı.
 • Psikolojik destek alınmalı.

Sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmek için kadınların mutlaka bilinçlendirilmesi şart. Menopozu bir tehlike ya da son olarak değil başlangıç olarak görmeleri daha mutlu olmalarını sağlayacak…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here