Kronik Prostatit Semptom İndeksi – Prostatit Testi

0
853
kronik prostatit semptom indeksi

Prostatit prostatın ya da prostatı çevreleyen dokunun inflamasyonudur. Erkeklerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri olan prostatit, genital ya da üriner problemlerde üroloji uzmanına giden her 10 erkeğin 4’ünde prostatit kaynaklı hastalıklar görülmektedir.

Kronik Prostatit Semptom İndeksi de prostatit şüphesinin doğru olup olmadığını ortaya koyan bir tanı testidir. Kronik prostat testi sayesinde hastalığın teşhisi daha hızlı yapılabilmektedir.

Prostatit Testi

Prostatit ya da bir diğer adıyla prostat iltihabı, erken dönemde tedavi edilmezse kronik hale gelebilir. Ergenlik çağından sonra her yaşta ortaya çıkabilen bu durumun fark edilir edilmez tedavi edilmesi gerekir. Oldukça sık görülen kronik prostatit, belirtilerinin belirgin olmaması ve çoğunlukla da diğer idrar yolları iltihaplarıyla birlikte görülmesi nedeniyle teşhis edilemeyebilir. Ancak üroloji uzmanlarının kullandıkları prostatit testleri sayesinde kolayca anlaşılabilir. Sizin de rahatlıkla uygulayabileceğiniz online prostatit testi:

Kronik Prostatit Semptom İndeksi Nedir?

Prostatit testi ya da bir diğer adıyla Kronik Prostatit Semptom İndeksi, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından geliştirilmiş olup tüm dünyadaki üroloji uzmanlarının kullandığı prostatit testidir. Hastaya; vücudunun belirli bölümlerinde ağrı olup olmadığı, işeme sırasında mesanenin boşalmaması ya da yanma olup olmaması gibi soruların sorularak prostatit riskinin belirlenmesi için kullanılmaktadır.

Yumurtalarda, belinin altında ve işeme sırasında ağrı hisseden, idrara çıkma sıklığı fazla olan hastaların prostatit problemleri hakkında bilgi vermektedir.

Prostatit Testi Nasıl Yapılır?

“Prostatit testi nasıl yapılır?” sorunuza gelecek olursak; ilk olarak tüm sorulara doğru cevap vermeniz gerektiğini belirtelim. Cevabını kesin olarak bilmediğiniz bir soru varsa belirtileri birkaç gün gözlemleyerek sorulara yanıt vermenizde yarar var. Online prostatit testini uygularken sorulara Evet, Hayır ile Hiç, Biraz, Orta Derece vb. şekilde yanıt verin. Elde ettiğiniz puan aralıkları, prostatit olup olmadığını ve hangi düzeyde olduğunu gösterecektir. Ağrı skorunuz ve işeme semptomlarınız yüksekse mutlaka üroloji uzmanına görünün.

Prostatit Testi Ne Kadar Güvenilirdir?

Kronik Prostatit Semptom İndeksi ya da prostatit testi, tüm dünyada üroloji uzmanları tarafından kullanıldığı için güvenilir bir testtir. Ancak unutmamak gerekir ki prostatit testi de diğer prostat testleri gibi kesin tanı niteliği taşımamaktadır. Hastadaki prostatit belirtilerini değerlendiren bu test sonuçlarına göre üroloji uzmanı tarafından prostatit olup olmadığına dair tanı konmaktadır.

Siz de prostatit belirtisi taşıyorsanız sayfamızdaki sorulara cevap vererek durumunuzun ciddiyetini ölçebilirsiniz. Yüksek skor aldığınızda ise mutlaka üroloji uzmanına görünmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here