Kasık Fıtığı Nedir? Sebepleri ve Tedavi Seçenekleri

0
1218
kasık fıtığı nedir

Karın kaslarının yetersizliğinden kaynaklanan kasık fıtığı, her yaştan kadın ve erkekte görülebilir. Yaklaşık yüzde 3-5 arasında olup prematüre bebek ve yaşamın ilk aylarında daha sık rastlanır. Tüm fıtıkların % 90’ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları erkeklerde, göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür.

Karnın tabanında bulunan kasık fıtığı (inguinal herni), kasık bölgesindeki bağırsak dokular veya over kasık kanalından geçtiğinde oluşur. Erkeklerde testisler doğumdan kısa süre önce inguinal kanalına iner. Kızlarda ise uterin bağının inguinal kanalın içinde yer alır. Fıtık olması halinde çocukta kasık bölgesinde bir şişkinlik veya çıkıntı oluşur.

Kasık fıtıklarının doğuştan ve sonradan olan çeşitleri vardır. Kasık fıtığı dolaylı ya da doğrudan olabilir.

Kasık fıtığının çeşitleri:

  • İndirekt Fıtıklar: Genellikle doğuştan olan kasık fıtığı çeşididir. Çocuklarda ve gençlerde sıklıkla rastlanır. Yetişkinlere göre hem tipi hem de tedavisi kendisine has özellikler gösterir. Anne karnındayken bebeğin yumurtalığının karın içinden bir kanal yoluyla aşağı inmesi ve sonrasında bu kanalın kapanması gerekir. Kanalın kapanmaması durumunda ilerleyen yıllarda ağır kaldırma, kabızlık, öksürme ve zorlama durumunda kanal daha da açılır ve karındaki organlar bu açıklıktan dışarı çıkarlar.
  • Direkt Fıtıklar: İleri yaşlarda görülen kasık fıtığı çeşididir. İleri yaşlarda kollajen sentezin zayıflamasıyla meydana gelir. Öksürük, kabızlık, ağır kaldırma gibi sebeplerle oluşabilir.
  • Femoral Fıtık: Kadınlarda daha sık görülen kasık fıtığı türüdür. Doğum kaynaklı da meydana gelebilir.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığı belirtileri arasında en sık görülen durum kasıkta şişlik olmasıdır. Ayakta iken belirginleşen şişlik durumu, uzanınca hafifler veya kaybolur. Bu şişlik yumruk büyüklüğüne kadar büyüyebilir. Nadiren bağırsakların torbaya indiği çok daha büyük şişliklere de rastlanabilir.

Şişlikle beraber ağrı görülmesi de söz konusu olabilir. Özellikle sıkışma ihtimali olan karın fıtığı kaynaklı oluşabilir. Ayrıca fıtığın içine karın içi organ ya da dokular girdiğinde karın ağrısı da oluşabilir.

Kasık fıtığı belirtileri görüldüğünde mutlaka cerrahi müdahalenin yapılması gerekir. İhmal edilen durumlarda hastayı daha tehlikeli sonuçlar beklemektedir.

Kasık Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

Kasık fıtığı teşhisi konurken basit bir muayene ile hasta ve hekim kasık fıtığı olup olmadığını anlayabilir. Kasık fıtığının oluşturduğu şişlik çok tipiktir; ayağa kalkınca veya karın içi basıncı arttıran durumlarda belirginleşirken, sırt üstü yatılınca kaybolmaktadır.

Kasık fıtığı bazı hastalarda karın ağrısı ve şişlik yaparken bu durum yemeklerden sonra kramp şeklinde de görülebilir. Henüz başlangıç aşamasındaki kasık fıtıkları özellikle sporcularda şişlik olmaksızın kronik ağrı ile ortaya çıkabilir. Bu durumda hastanın kasık bölgesine ultrasonografi uygulanır. Sporcuların kasık fıtıklarının tanısı için MR tetkiki de gerekebilir. Kasık fıtığı tanısı konduğunda vakit kaybetmeden doktora gitmek önemlidir.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığı tedavisi için herhangi bir ilaç kullanılmaz. Cerrahi yöntem, kasık fıtığı tedavisi için önerilen tek yoldur. Açık veya laparoskopik yöntemle kasık fıtığı ameliyatı yapılmaktadır. Açık ameliyatta fıtığın üzerinden yapılan kesiyle dışarı çıkan dokular yerine yerleştirilir. Bu kısım onarıldıktan sonra sentetik bir materyalden yapılan malzeme kullanılarak bölge sağlamlaştırılır.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı olan Laparoskopik yöntemde ise kasıktaki fıtık alanına göbekten ya da karın içine girilerek kamera ve aletlerle sıkışan dokuların yerine yerleştirilmesi söz konusudur. Özellikle iki taraflı kasık fıtığı olan hastalarda bu yöntem daha etkili olmaktadır.

Boğulmuş yani sıkışmış fıtıklarda laparoskopik yöntem kullanılamamaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki fıtık içine giren barsakların sıkışması acil tedavi gerektiren bir durumdur. Bu nedenle en kısa zamanda fıtık büyümeden ameliyat yapılmalıdır. Çocuklarda ve bebeklerde dokuların sıkışma eğilimi daha yüksektir. Ailelerin bu durumda oldukça dikkatli olması gerekir.

Kasık fıtığı ameliyatı ne kadar sürer sorunuza gelecek olursak doktorunuzun tercih edeceği yönteme ve fıtığın durumuna göre değişeceğini söyleyebiliriz. Sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Kısa Sürede İyileşmek Mümkün!

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası hasta aynı gün veya 1. günde evine dönebilir. 1-2 hafta içinde de işine dönebilecek duruma erişebilir. Günlük eylemler birkaç gün içinde yapılabilir ancak spor yapmak için hastanın 1 – 2 ay beklemesi gerekir.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası; enfeksiyonlar, erken egzersiz, kronik öksürük, sigara içmek, diyabet ve özellikle aşırı kilolu olma durumu ile doktorun kullandığı tekniğe göre hastalık tekrar ortaya çıkabilir. Bu tür risk faktörlerine dikkat etmek gerekir.

Kasık fıtığı belirtileri kolaylıkla anlaşıldığı için hastanın vücudunda göreceği anomalileri mutlaka araştırması ve ilgili doktora görünmesi önemlidir. Aksi halde yaşam kalitesini düşürecek ciddi sorunlarla karşılaşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here