İşeme Bozuklukları Semptom Skoru – İBBS

0
863
işeme bozuklukları semptom skoru

İBBS ya da bir diğer adıyla İşeme Bozuklukları Semptom Skoru, özellikle çocuklarda görülen işeme bozukluklarının tanısını yapmak ve derecelendirmek için kullanılır. Üroloji uzmanlarının tercih ettiği işeme bozukluğu testleri arasında olan İBBS, nörojenik, anatomik, doğuşsal anomalilerin olmadığı çocuklarda işeme bozukluklarını ortaya çıkarması açısından önemlidir.

Ani sıkışma, idrar kaçırma ve diğer işeme bozukluklarının eksik tuvalet eğitimi ya da ürolojik bozukluk kaynaklı olup olmadığını tespit etmeyi sağlayan işeme bozukluğu testi, semptomun düzeyini belirlerken tedavi yönteminin de şekillenmesini sağlamaktadır.

İşeme Bozukluğu Testi – İBBS

Eğer siz de çocuğunuzda işeme bozukluğu görüyorsanız şüphelerinizin doğru olup olmadığını öğrenmek için çocuk üroloji uzmanlarına danışabilirsiniz. İşeme bozuklukları semptom skoru alarak da sonucun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.

İBBS Testi Nedir?

İşeme bozukluğu; mesane kontrolünün yapılamaması, pelvik kaslardaki fonksiyon bozukluğu ve tembel mesane gibi sorunlardan kaynaklanabilir. İşeme bozukluğunun kaynağını bulmak ve tedaviyi planlamak için İBBS testi uygulanabilir. Çocuğa ya da aileye, çocuğun idrar yaparken ya da sonrasında karşısına çıkan belli problemlerin olup olmadığı sorularak işeme bozukluğu durumu anlaşılabilir.

Gündüz ve gece idrar kaçıran, idrarı yaparken ağrı hisseden, idrarını tutan çocukların işeme bozukluğu boyutunu öğrenmeyi sağlayan İBBS testi, hastalığın derecesi hakkında bilgi verebilir.

İşeme Bozukluğu Testi Nasıl Yapılır?

“İşeme bozukluğu testi nasıl yapılır?” sorunuza gelecek olursak; ilk olarak soruların aile tarafından doğru bir şekilde cevaplanması gerektiğini belirtelim. İBBS testi soruları arasından emin olunmayan var ise çocukların birkaç gün gözlemlenmesi faydalı olacaktır. Online işeme bozukluğu testi uygulanırken sorulara Hayır, Bazen, Her Zaman gibi cevaplar verilmektedir. Elde edilen İşeme Bozuklukları Semptom Skoru, mutlaka çocuk ürolojisi hakkında bilgi sahibi bir üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

İBBS Ne Kadar Güvenilirdir?

İşeme bozuklukları Semptom Skoru ya da İBBS, tüm dünyada üroloji uzmanları tarafından kullanıldığı için güvenilir bir testtir. Ailenin sorulara ne kadar gerçekçi cevaplar verdiğine göre değerlendirilmektedir. Dolayısıyla çocuklardaki işeme anomalileri dikkatli şekilde gözlemlenmelidir. Kesin tanı niteliği taşımayan işeme bozukluğu testi, teşhis koymayı kolaylaştırdığı için kullanılmaktadır. Test sonuçlarının mutlaka üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, diğer tanı testleriyle birlikte çocuktaki işeme bozukluğunun kaynağının tespit ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here