İnmemiş Testis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
678
inmemiş testis nedir

İnmemiş testis, bebeklerde anne karnındaki gelişim sırasında testisin skrotuma yerleşememesi nedeniyle oluşmaktadır. Anne karnında fetüsün büyüme evresinde ilerde testise dönüşecek dokular böbreklerinin hemen altında belirir. Bebek büyüdükçe bir yandan testisler gelişirken diğer yandan kasık kanalından testislerin yerleşeceği torbaya (skrotum) doğru hareket ederler. Tek veya her iki testisin bu inişi tamamlayamamasına inmemiş testis denir.

İnmemiş testis sendromu 3 tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar:

  • Anorşidi tip kriptorşidizm: İnmemiş testis türü olan ve testisin doğuştan olmaması anlamına gelen Anorşidi, genel olarak tek testiste görülmektedir. Bu tür vakalarda çocuğun dış cinsiyet organları dişi görünüme sahiptir. Cerrahi yöntem kullanılarak tedavi uygulanır.
  • Ektopik testis tipi kriptorşidizm: Testisin normal iniş yolunu takip edip inguinal kanaldan (kasık kanalı) geçerek eksternal ringden çıktıktan sonra, skrotum kısmında başka bir yere giderek yerleşmesi durumuna ektopik testis denir.
  • Retraktil testis (göçmen testis) tipi kriptorşidizm: Perinenin uyarılması sonucu ya da soğuğun etkisi ile ortaya çıkan kremasterik refleks çocuklarda daha belirgin haldedir. Bu refleks söz konusu uyaranlar ile testisin yukarı doğru çekilmesine neden olur. Ilık banyo yapıldığında testisin torbaya inmesi söz konusudur.

İnmemiş Testisin Görülme Sıklığı

İnmemiş testis problemi normal doğumlarda %3 oranında görülmektedir. 1 yaşına gelindiğinde bu oran % 1’e iner. Erken doğumlarda inmemiş testisin görülme sıklığı % 30’lara kadar çıkmaktadır. İnmemiş testis, elle yapılan muayede %20 oranında anlaşılamamaktadır. Bu nedenle elle hissedilmeyenler için herhangi bir tedavi gerekmemektedir.

İnmemiş Testis Neden Olur?

İnmemiş testis neden olur sorunuza belirli bir nedenden kaynaklandığı söylenmeyebilir. İnmemiş testis nedenleri arasında annenin tükettiği gıdaların ve bu gıdalardaki koruyucu maddelerin etkisi gösterilmektedir. Annenin hormonlarının sağlıklı olamaması bebeklerin testislerinin torbaya kadar inememesine sebebiyet verebilir.

İnmemiş testis nedenleri olarak:

  • Zamanından önce doğum
  • Testis inişini sağlayan hormonların yetersizliği
  • Testiste oluşan yapısal bozukluklar
  • Testisi besleyen kan damarlarında kan akımını bozacak bir anormallik
  • Annenin kullandığı ilaçlar ya da doğum öncesi yaşanan komplikasyonlar gösterilebilir.

İnmemiş testis nedenleri her bebek için farklı olduğundan, bebeğin doktorundan ya da ürologlardan inmemiş testisin neden oluştuğu konusunda aydınlatıcı açıklama istenmelidir.

İnmemiş Testis Belirtileri Nelerdir?

İnmemiş testis belirtileri genel olarak aileler tarafından kolaylıkla tespit edilebilir. Gözle görülür belirtisi olan inmemiş testis sendromunun bebeğin altını değiştirirken ya da banyo yaptırırken görülmesi olasıdır.

Fark edilmeyen inmemiş testis durumunda aileler çocuklarının bezlerini değiştirirken testislerin yerinde olup olmadığını muayene ederek tespit edebilirler. Bu durum fark edilir edilmez tedavi gerektirdiği için erken teşhis önemlidir.

İnmemiş Testis Kendiliğinden Düzelir Mi?

İnmemiş testis belirtileri ile karşılaşan ailelerin merak ettiği konuların başında inmemiş testis sendromunun kendiliğinden düzelip düzelmeyeceği gelmektedir. Öncelikle inmemiş testis ile doğan bir bebek için hemen tedavi gereksinimi yoktur. Yaklaşık bir yaşına kadar 3’er ay aralıklarla yakın takibi gereklidir. Bu süreçte testis kendiliğinden torbaya inmezse tedavi düşünülmelidir.

Doğumdan sonraki 6 ayda inmemiş testisli olguların üçte ikisinde iniş gözlemlenmektedir. Altı aydan sonraki dönemde inme ihtimali daha düşüktür.

İnmemiş Testis Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnmemiş testis tedavisi için ilk olarak acele edilmemeli ve bebeğin 6 ay kadar gözlemlenmelidir. 6 ay sonunda testisin torbaya inmemesi halinde inmemiş teşhis tanısı konabilir.

Bebeklerde inmemiş testis tedavisi için şu yöntemler kullanılabilir:

  • İnmemiş testis ameliyatı

İnmemiş testis ameliyatı; torbada olmayan, inip çıkan, torbada ele gelmeyen testis tedavisinde en kesin ve hızlı tedavi yöntemidir. Torba üzerinden girilen 1 cm’lik alandan pansuman ihtiyacı olmadan inmemiş testis ameliyatı yapmak mümkündür. Testisi uygun olmayan çocuklarda ise kasık üzerindeki 3 cm’lik bir kesiden testis torbaya indirilebilmektedir. Çocuklar aynı gün evlerine gönderilebilmektedir.

  • Laparoskopi

Laparoskopi, tek testisi ultrason ya da muayene ile kasık bölgesinde bulunamayan çocuklara uygulanabilir. İnmemiş testis tedavisi sırasında çocuğun uyutulup karın içerisine laparoskopi yapılıp testisin aranması ve bulunursa aynı seansta aşağıya indirilmesi söz konusudur. Eğer testis yeterince büyümemiş ve normal görünümde değilse de çıkarılmalıdır.

Karın içerisinde bulunamayan testisler için de yine kasık bölgesi ufak bir kesi ile açılmalı ve inmemiş testis aranmalıdır. Testisin torbaya indirilmesi halinde hastanın 1 gün kontrol altında tutulması gerekir.

Bebeklerde inmemiş testis ameliyatı sonrasında hastanın evinde birkaç gün dinlenmesi önerilir. Yarada kızarıklık ve şişlik fazlaysa, kan geliyorsa, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İnmemiş testis tedavisi için ailenin erken teşhisi çok önemlidir. Doğumdan sonra 6 ay içinde fark edilen inmemiş testislerin tedavisi daha kolaydır. Her hastanın ameliyatı inmemiş testis sendromunun durumuna göre değişeceği için özel olarak belirlenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here