IIEF-5 Formu – Sertleşme Sorunu Testi

0
806
iief 5 formu

Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF-5), erektil disfonksiyonun ciddiyetini tespit etmek ve değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. İşlev bozukluğunu ya da sertleşememe sorununu yok, hafif, hafif-orta, orta ve şiddetli şekilde değerlendiren sertleşmeme testi, kişinin cinsel ilişkiye girememe ya da sertleşememeye bağlı şikayetlerinden hareketle erektil disfonksiyon probleminin derecesini bulmaya yardımcı olmaktadır.

IEEF-5 formu, erektil disfonksiyon için faydalı bir tarama aracı olmasına rağmen, kesin tanı yerine geçmemektedir. Üroloji uzmanına yol gösteren sertleşmeme testi; mutlaka uzman tarafından değerlendirilmelidir.

IIEF-5 Testi – Sertleşme Sorunu Tanısı

Sertleşememe sorunu, en az 6 ay süre ile cinsel ilişkiyi başlatamamaya veya devam ettirememeye neden olan penil ereksiyon yetersizliğidir. Erkeklerde yaygın olarak görülen bu problem, basit testler yoluyla teşhis edilebilmektedir.

Eğer siz de cinsel sağlığınız hakkında şüphe duyuyorsanız sertleşmeme sorunu testini uygulayabilirsiniz. Online erektil disfonksiyon testi sonucunu aldıktan sonra üroloji uzmanına başvurabilirsiniz.

Sertleşmeme Sorunu Testi Nedir?

IIEF-5 testi, tüm dünyada üroloji uzmanları tarafından kullanılan sertleşme sorunu testidir. Kişide erektil disfonksiyon olup olmadığını belirlemek için doktora yol gösteren sertleşmeme sorunu testi, problemin boyutunun tespit edilmesini sağlamaktadır.

Cinsel birleşme sırasında sertleşmenin ne kadar sürdürüldüğü, ne kadar tatmin edici olduğu ve benzeri sorunların olup olmadığı hakkında hastaya detaylı bilgi verilmesini de sağlamaktadır.

Serleşmeme Testi Nasıl Yapılır?

IIEF-5 testi, cinsel birleşme sırasında gerçekleşen anormal durumların ne kadar sürdüğü ve sıklığı hakkında bilgi edinmek için yapılır. IIEF-EF testini uygularken hasta sorulara, 1’den 5’e kadar puan verir. Elde edilen puana göre uzmanın sonucu yorumlaması gerekir.

Şiddetli, orta, hafif orta, hafif ve ED yok olarak değerlendirilen testte tedavi alternatifleri üroloji uzmanı tarafından sunulacaktır.

IIEF-5 Ne Kadar Güvenilirdir?

Sertleşememe sorunu testi, tüm dünyada üroloji uzmanları tarafından kullanıldığı için güvenilir bir testtir. Ancak kesin tanı niteliği taşımamakta, sertleşme sorunun ciddiyeti hakkında bilgi vermektedir. Test sonuçlarının mutlaka üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, diğer tanı yöntemleriyle birlikte hastanın erektil disfonksiyon sorunu olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here