Hidrosel Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1278
hidrosel nedir

Halk dilinde torbaların şişmesi“, “su toplaması” ve “su fıtığı” olarak da adlandırılan hidrosel, testisleri çevreleyen zarlar içinde normalden daha fazla sıvı birikimi sonucu testis torbasının (skrotum) şişmesi durumudur. Normalde testis ile bu zarlar arasında, testisin kayganlığını sağlamak için 0,5 -1 ml. sıvı bulunurken hidrosel rahatsızlığıyla bu sıvı miktarı 100–200 ml. hatta bazen çok daha fazla hacimlere ulaşabilir.

Hidrosel, çoğu zaman herhangi bir sebep olmaksızın çıkar ve ağrısızdır. Tedavi gerektirmeyen bir rahatsızlık olduğu gibi testis iltihabı, testis travması veya testis tümörüne bağlı olarak da gelişebilir. Bu nedenle hidroselin kaynağının iyi bir şekilde araştırılması gerekir.

Hidrosel Tipleri Nelerdir?

Hidrosel oluşum nedeniyle farklılık gösterdiği için hidroselin tipine göre tedavi şekli de değişecektir. Hidrosel, 2 farklı tipte görülebilir. Bunlar:

  • Konjenital (Doğumsal) Hidrosel

Hidrosel tipleri arasında ilk olarak doğumsal kaynaklı hidrosel yer alır. Hamileliğin 14.haftasından itibaren testislerin karın içinden alt cinsel organa hareket etmesi söz konusudur. Bu hareket sırasında karın zarı, testisle birlikte iner. Karın zarı kapanarak iplik halini alır. Kapanmadığı durumlarda karın içi sıvısı buradan testis etrafında birikmeye başlar. Şişliğe neden olarak hidrosel ismini alır. Eğer açıklık büyükse karın içi organlar buradan sarkarak fıtık oluşturabilir. Yenidoğanların yaklaşık %6’sında görülen hidrosel; tümör, enfeksiyon veya dolaşım bozukluklarına da neden olabilir.

  • Erişkin Hidrosel

40 yaş üzeri erkeklerde görülen hidrosel türü, skrotumun maruz kaldığı travma, testis ve eklerinin iltihabi hastalıkları, testis tümörleri, varikosel ameliyatları ve radyoterapi nedeniyle görülebilir. Böbrek nakli olan hastaların % 70′inde tek taraflı hidrosel oluşur.

Hidroselin Nedenleri Nelerdir?

Hidrosel nedenleri arasında ilk olarak doğum öncesi problemler örnek verilebilir. Testis oluşumu sırasında testisler skrotum içine gelişmekte olan bebeğin karın boşluğundan inerler. Testis torbası da testisleri çevreler her iki testise eşlik eder. Kesenin açık kalması halinde boyutu değişerek içinde sıvı birikebilir bu da hidrosel dediğimiz hastalığın oluşmasına neden olur. Yaşlı erkeklerde ise hidrosel nedenleri skrotum içinde iltihaplanma veya yaralanma durumudur.

Hidrosel oluşumu için risk faktörleri şunlardır:

  • Skrotal( Haya)yaralanma
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar dahil olmak üzere enfeksiyon,
  • Sıvı veya spermatik kord bir kan tıkanması (hidrosel bu tip yaşlı erkeklerde daha sık görülür)

Hidrosel Belirtileri Nelerdir?

Hidrosel belirtileri, bu hastalığın yavaş ve sinsi ilerlemesi sebebiyle geç fark edilebilir. Hastalarda genel şikayetler olarak erbezi torbasında ağrısız ama ağırlık duygusu veren, ilerleyici nitelikte bir büyüme görülür. Erbezi torbasındaki şişliğin bir tarafından ışık tutularak bakıldığında, içindeki sıvının saydam olması nedeniyle testis ve epididime ait belirtiler görülür.

Ayrıca hidrosel belirtileri olarak erbezi torbasının gergin olduğu söylenebilir. İlerleyen hidrosel durumunda yürüme kusuru ve estetik görünüm bozukluğu ortaya çıkar. Özellikle sağ taraftaki hidroseller genellikle kasık fıtığı ile birlikte görülür. Eğer enfeksiyon yoksa testis torbasında kızarıklık veya renk değişikliğine rastlanmaz.

Hidrosel Nasıl Teşhis Edilir?

Hidrosel belirtileri görüldüğünde kesin tanı için doktor kontrolü şarttır. Hidrosel, genel olarak fizik muayene ile kolayca teşhis edilmektedir. Muayene sırasında torbalara ışık tutulursa içinde sıvı olan torbanın ışığı geçirdiği görülebilir. Işık geçirgenliği, kitlenin sıvı ile dolu olduğunun göstergesidir.

Ancak kesin tanı ve sıvı birikmesinin tümör ya da herhangi bir hastalığa bağlı olup olmadığının anlaşılması için ultrasonografi uygulanması gerekir. Testis ve eklerindeki anormallikler, kompleks kistik kitleler, spermatosel veya fıtık problemleri teşhis edilebilir. Sonuçların hızlı şekilde gözlenebileceği ultrasonografi sayesinde tanı konur ve tedavi aşamasına geçilebilir.

Ultrasonografide şüpheli bulgular varsa net tanıyı koymak için manyetik rezonans görüntüleme tetkiki yapılabilir.

Hidrosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaya hidrosel tanısının konmasından sonra yaşına ve hastalığın seyrine göre tedavi yöntemi belirlenir. Çocukluk çağı hidrosel oluşumu için tedavide uygun yaş 2 ve sonrasıdır. Bu sürede düzelme olmazsa cerrahi müdahale gerekebilir. Fıtık ile beraber görülen hidroseller için cerrahi uygulamalar tek çözümdür.

Erişkinlerde hidrosel tedavisi yapılırken cerrahi ya da ilaç tedavisi uygulanabilir. Ağrı ve günlük aktiviteyi engelleyen büyüklükte olan hidrosel durumlarında tedavi yaşa göre belirlenir. Hasta 35 yaşında ya da altındaysa, herhangi bir travma da söz konusu değilse, torbadaki şişlik çok kısa bir zamanda gelişmişse ultrasonla testisler incelenir. Testiste herhangi bir anormallik belirlenmediyse durumun iyi huylu hidrosel olarak kabul edilmesi gerekir.

Son olarak yaşlı hastalarda hidrosel geçmişinin eskiye dayanması nedeniyle sadece estetik amaçlı ya da cinsel ilişkiye engel olmasından dolayı açık cerrahi tekniklerle hidrosel şikayeti giderilebilir.

Hidrosel tedavisi, hastalığın iyi ya da kötü huylu olup olmamasına göre değişeceği için ilk olarak doktor muayenesini gerektirir. İyi huylu hidroseller için tedavi olmaya neden olarak sadece estetik beklentiler gösterilebilir. İyi huylu hidrosellerin de düzenli kontrol edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here