Fimozis Nedir? Nedenleri Nelerdir?

0
2711
fimozis nedir

Fimozis, çocuklarda penis üzerindeki derinin çok dar olması nedeni ile penis başından geriye doğru sıvazlanamaması durumudur. Fimozislerin büyük kısmı fizyolojiktir az bir kısmı da patolojiktir. Fizyolojik fimoziste penisin dış görünüşü normal olsa da sünnet derisi aşağıya çekilmeye çalışıldığında başarılı olunamaz. Bu durum 5 yaşındaki erkeklerin %10′unda, 10 yaşlarında ise %1 oranında görülmektedir. Patolojik fimozis durumunda ise sünnet derisinin deliğinde darlaşma söz konusudur. Bu durumda kesinlikle cerrahi müdahale gereklidir.

Sadece bebeklerde ve çocuklarda değiş 16 – 17 yaş erkeklerde fimozis görülebilir. Fimosis (Fimozis)  genellikle sünnetsiz erkeklerde görülür ancak aşırı deri oluşumu meydana gelen kişilerde de görülebilmektedir.

Fimozis Hastalığı Belirtileri

Fimozis genellikle sünnetle birlikte ortadan kalkan bir durum olsa da 8 – 10 yaşlarına kadar görülebilmektedir. Doğal bir süreç olan fimozis sıklıkla yanlış yorumlara neden olmaktadır. Sünnet derisi darlığı olarak da bilinen fimozis, altında dışardan da kolaylıkla görülebildiği için aileleri endişelendirmektedir. Aileler doktora iltihap şüphesi ile başvurmaktadır.

Fimozis belirtileri, sünnetsiz çocuklarda 3 yaşına kadar görülürken yaşla birlikte ortadan kaybolmaktadır. Fimozis hastalığı devam ettiğinde idrar yapmada zorluk ve sünnet derisinin işeme sırasında şişmesi ile karşılaşılabilir. Sünnet derisinde şişme, kızarma ve hassasiyet de ortaya çıkabilir.

Fimozis hastalığı belirtileri arasında:

  • Ergenlik çağındaki çocuklarda ereksiyon sırasında aşırı ağrı
  • Ereksiyon olamama
  • Penis başının temizlenememesi
  • Sünnet derisinin penis başı üzerinden geri çekilmesi
  • Penis başı üzerinde gergin ve ağrılı deri halkası
  • Enfeksiyon ve kızarıklık
  • Akıntı ve hassasiyet yer alır.

Küçük çocuklarda ailelerin bu belirtilere karşı dikkatli olması ve herhangi bir anormal durumda doktorlarına başvurması gerekir. Tedavi sürecinde de kullanılması gereken ilaçları aksatmamaları ve çocuklarına destek vermeleri önemlidir.

Fimozis Tanısı Nasıl Konur?

Fimozis, genel olarak fiziki muayene sonucu anlaşılır. Ailenin fark etmesi ve doktorun muayenesi neticesinde tanı konur. Genel olarak Prepisyumun kısmi veya tam geri çekilememesi fimozis için yeterli görülmektedir. Ancak tanı koyarken doktorlar sadece bu duruma değil, sünnet derisindeki açıklık çapının 0.5 cm’den dar olmasına ve işeme sırasında sünnet derisinin şişip şişmemesine de dikkat etmektedirler.

Fimosiz belirtisi olarak çocuk, idrarını damla damla yapar. Aynı zamanda penisin ucunda iltihap görülebilir. Sünnet derisi altındaki smegma (sünnet derisi incileri) denilen beyaz, yoğun içerikli birikintiler ailelerde telaş oluştursa da doktorlar tarafından normal karşılanmaktadır.

Çocuğun penisinde şişlikler, idrar yapamama ve kızarıklık gibi şikayetler incelenerek tanı konur. Fimozis teşhisi yapıldıktan sonra hastaya uygun tedavi yöntemi seçilerek uygulanır.

Fimozis Hastalığı Tedavisi

Fimozis hastalığı tedavisi farklı yöntemlerle yapılabilir. Başlangıç ve ilerlemiş fimozis için tercih edilecek yöntemler değişmektedir. Ailelere sunulan fimozis tedavi seçenekleri:

  • Su ve sabun

Fimozis tedavisi için ilk olarak basit yöntemler kullanılabilir. Çocuk üç yaşından büyük ve sünnet derisi yine de gergin ise, banyoda su ve sabun kullanarak derinin geri çekilmesi sağlanabilir. Derinin zedelenmemesine ve zorlanmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu tedavi yöntemi işe yaramazsa çocuğun doktora götürülmesi şarttır.

  • Sünnet

Fimozis tedavisi olarak en çok kullanılan yöntem sünnettir. Sünnet işlemi küçük çaplı bir cerrahi uygulamadır ve çocuk aynı gün eve dönebilir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, penisin uç kısmı ya da beraberinde sünnet derisinin tekrarlayan enfeksiyonu (balanitis, balanopostitis) ve işeme esnasında sünnet derisinde balonlaşma olması halinde mutlaka sünnet yapılması gerekir.

Aile sünneti tercih etmezse ve çocukta aktif bir enfeksiyon bulunmuyorsa 4 ile 6 hafta süreyle günde 2-3 kez sünnet derisinin uç kısmına sürülecek steroid içeren krem tedavisi uygulanabilir. Bez kullanan çocuklarda ve bebeklerde önerilmeyen bu yöntem en son tercih edilmelidir.

Fimozis, doğal olarak gelişen ve endişe edilememesi gereken bir rahatsızlıktır. Belirtilerin görülmesi halinde kısa sürede doktora başvurulması çocuğunuzun şikayetlerinin hızlı şekilde ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here