Erken Boşalma Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
1481
erken boşalma nedir ve nasıl yapılır

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan erkeklerin %20’si erken boşalma sorunu yaşıyor. Bu da her beş erkekten biri erken boşalıyor demek. Peki, erken boşalma nedir ve nasıl tedavi edilir? Bu yazımızda bu çok merak edilen soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Erken Boşalma Nedir?

Toplumda oldukça yaygın görülen cinsel problemlerden biri olan erken boşalma nedir?

Prematür ejekulasyon, yani halk arasında erken boşalma olarak bilinen bu sorun, cinsel ilişki esnasında çok kısa bir süre sonra istemsiz olarak boşalma olarak tanımlanır. Bazı kaynaklarda bu erken boşalma süresi 1 dakika ve altı olarak verilirken, genel olarak boşalmanın istenmeyen bir zamanda denetimsiz olarak gerçekleşmesi erken boşalma olarak kabul edilir.

Erkekler hangi yaşta olursa olsun erken boşalma yaşayabilirler. Psikolojik, sosyal ve ekonomik sebepler, alkol ya da ilaç kullanımı gibi bazı durumlarda geçici olarak yaşanabilen bir durumdur. 3 ila 6 ay devam ettiği takdirde tedavi edilmesi önerilir.

Erken boşalmanın türleri nelerdir?

Erken boşalma üç ana başlık altında değerlendirilir:

Birincil erken boşalma: Ergenlikten itibaren ortaya çıkan ve tedavi edilene kadar hayat boyu devam eden erken boşalma durumudur. Ergenlikteki gizlice yapılan acele mastürbasyonlar zamanla erken boşalmaya dönüşebilir. Mastürbasyonun ardından gelen suçluluk hissi, cinselliğin tabu sayılması ve erkekliğe yüklenen anlamlar da erken boşalmaya neden olabilmektedir. Ayrıca cinsel tecrübe azlığı da uzun süren bu birincil erken boşalmaya sebep olabilir. Bunların yanında ergenlikte cinsellikle ilgili yanlış bilgiler edinilmesi, erken yaşlarda yaşanan cinsel travmalar da bu rahatsızlığa yol açar.

İkincil erken boşalma: Daha önce böyle bir problemi yokken daha sonradan erken boşalma yaşanması durumudur. Sonradan oluşan kronik hastalıklar, ilaç kullanımı, alkolizm, ilişkilerde yaşanan sorunlar, depresyon, psikolojik rahatsızlıklar, baskın eş davranışı, stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, düzensiz beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkabilen erken boşalma sorunudur.

Dönemsel erken boşalma: Belli bir partnere karşı oluşan erken boşalmadır.

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

“Erken boşalma tedavisi var mıdır?” sorusu bu problemle karşılaşan erkeklerin en çok merak ettiği sorulardandır.

Erken boşalan erkekler genelde bu durumu çözme konusunda isteksiz davranabilir, bunu olduğundan daha farklı boyutta algılayabilir ya da kendilerini yetersiz hissedip utanabilirler, ancak eş desteği ve uygun tedavi yöntemiyle rahatlıkla aşılabilen bir durumdur.

Erken boşalma tedavisi için kullanılan sıkıştırma tekniği, dur başlat tekniği ve Biofeedback tekniği gibi bazı teknikler bulunmaktadır. Ayrıca erken boşalma için psikolojik terapi de uygulanmaktadır.Bazı durumlarda ise doktorlar erken boşalma sorununu tedavi etmek için ilaç kullanmayı uygun bulabilirler. Gerekli motivasyon, eş desteği ve çabayla sağlık bir cinsel hayata dönmek kesinlikle mümkündür.

Erken boşalma tedavileri nelerdir?

Cinsel Terapi

Cinsellikle ilgili sorunların, korkuların, isteklerin, bir terapist eşliğinde konuşulması ve sağlıklı bir cinsel yaşam bazı tavsiyelerin alınması şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Erken boşalma tedavisinde psikolojik problemlerin çözümüne yönelik etkili bir tedavi biçimidir.

Sıkıştırma tekniği

Orgazm öncesi hisleri ve kasların nasıl çalıştığını anlayabilmek için aşamalı olarak uygulanan bir yöntemdir. Bu tekniğin erken boşalan erkeklerde %98’e kadar etkili olduğu düşünülmektedir.

Dur-başlat tekniği

Bu teknikte partner erkeğin cinsel organını üç kez art arda, boşalma anına kadar uyarır, ancak boşalma sağlanmaz, dördüncüsü ise boşalmayla sonuçlanır.  Kademeli olarak farklı uygulamalar da eklenerek sürdürülür ve boşalma süresinin uzaması hedeflenir.

İlaç tedavisi

Penis için kullanılan bazı krem ve ilaçlar ile birtakım antidepresif ilaçlar da erken boşalma tedavisinde etkili olabilmektedir.

Erken boşalan erkeklerde öfke, mutsuzluk, depresyon, özgüven problemleri, konsantrasyon sorunları gibi pek çok olumsuz durum ortaya çıkabilmektedir. Bu negatif özellikler kişinin sosyal hayatlarını, özel ilişkilerini ya da iş yaşamını kötü etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu sorunu yaşayanların uygulanan kolay ve etkili tedavi yöntemlerini kullanmak üzere doktora başvurmaları çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here