Erkeklerde Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Nelerdir?

0
929
erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları hemen her yaşta görülebilen ve kişinin hayatını etkileyen problemlerdir. Ereksiyon yokluğu, boşalma sorunları, penis sertleşmesinde eğrilik ya da ağrı, cinsel isteksizlik gibi farklı şekillerde görülen cinsel işlev bozuklukları, çiftlerin sağlıklı bir cinsel yaşam kurmalarını ve sürdürmelerini engelleyen tıbbi, psikolojik, sosyal ve kültürel tüm sorunları içerir.

Cinsellikle ilgili korku ve kaygılar, utanma ve suçluluk duyguları, soğukluk, cinsel birleşmeyi gerçekleştirememe, cinsel birleşme sırasında ağrı ya da kasılma, kadınlarda uyarılamama ya da orgazm sorunları diğer cinsel fonksiyon bozukluklarıdır.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluklarının Görülme Sıklığı Nedir?

Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları hemen her yaşta görülebilir. Ancak bütün dünyada ortalamaya bakacak olursak en sık görülen cinsel işlev bozukluğu ereksiyon (sertleşme) ile ilgilidir. 40-70 yaş arası erkeklerin yaklaşık %55’inde hafif, orta ve ağır derecede ereksiyon bozuklukları bulunmaktadır.

Bunun yanında yetişkin erkeklerde %15 oranında ve 50 yaş üzeri erkeklerin %30’unda cinsel istek kaybı görülmektedir. Erkeklerin %30’unda erken boşalma görülürken %10 erkekte aralıklı olarak boşalamama veya geç boşalma sorunuyla karşılaşılmaktadır.

Geç boşalma gibi cinsel işlev bozukluğu da daha az görülse de her 10 erkekten biri bu sorunla karşılaşmaktadır. Cinsel fonksiyon bozuklukları kişiden kişiye farklılık gösterdiği için ortalama genellemeler bunlardır.

Erkeklerde Cinsel İşlevlerle İlgili Bozuklukların Sebebi Nedir?

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu nedenleri genellikle psikolojik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında ilişkiye girme problemleri ya da hastalık durumları da cinsel işlev sorunlarına neden olmaktadır.

Hastaların az bir kısmında fiziksel nedenler saptanmaktadır. Bu nedenlerin başında da kullanılan ilaçların yan etkileri yer almaktadır. Diğer rastlanan fiziksel nedenler ise;

 • diabet (şeker) hastalığı,
 • damar hastalıkları,
 • sigara ya da alkol kullanımı,
 • endokrin (hormon) hastalıkları ve nörolojik hastalıklardır.

Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları her hasta için farklı nedenlere dayanmaktadır. Bu bozuklukların temelinde yatan sebeplerin araştırılması için hastanın doktoruna başvurması gerekmektedir.

Hangi Durumlarda Cinsel İşlev Bozukluğu Düşünülmelidir?

Cinsel fonksiyon bozuklukları olarak:

 • Partnere karşı bir cinsel ilgi ve istek azlığı ya da hiç olmaması
 • İlgi ve istek olmasına rağmen cinsel ilişki sırasında uyarılma ve ereksiyon (cinsel organda sertleşme) meydana gelmemesi
 • Cinsel birleşme sırasında sertleşmenin yeterince uzun sürmemesi
 • İstenilenden daha kısa sürede boşalma (ejakulasyon) gerçekleşmesi
 • Orgazm olma için geçen sürenin umulan ve istenilenden daha uzun olması durumlarının görülmesinden bahsedilebilir.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Nelerdir?

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları farklı şekillerde görülebilir. Genellikle sertleşme ve boşalma sorunları olarak görülür.

 • Sertleşme sorunu (Erektil disfonksiyon)

Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen sertleşme sorunudur. Sağlıklı bir cinsel ilişki için yeterli sertliğin oluşmaması ya da devam ettirilememesi durumudur. Erkeklerin hayatlarının bir döneminde hafif, orta ya da ileri düzeyde bu sorunla karşılaşmaları olasıdır. Yapılan araştırmalarda erkeklerin yaklaşık %69’unda bu sorunun ortaya çıktığı ve %2’lik kısmın tedavi olduğu tespit edilmiştir. Genellikle psikolojik kaynaklı bir sorun olarak görülmektedir. Ayrıca damarsal, sinirsel ve hormonal nedenler sertleşme sorunu yaratmaktadır.

Diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer yetmezliği olanlar özellikle bu sorunla karşılaşabilirler. Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları arasındaki sertleşme sorunu için ayrıca;

 • Beyin damar hastalıkları, multiple skleroz, parkinson, alzheimer hastalığı olanlar,
 • Troid hormonu bozukluğu olanlar,
 • Peyronie hastalığı, penil damar bozuklukları olanlar,
 • Depresyonda olanlar,
 • Obezite olanlar ve sigara kullananlar risk grubu olarak gösterilmektedir.

Cinsel işlev bozukluğu olan sertleşme sorunu için ağız yolu ile alınan ilaç tedavileri kullanılmakta olup bunun yanında cinsel organ yoluyla yapılan enjeksiyon  tedavileri de kullanılmaktadır. Bu tedavilerden sonuç alınmazsa penil protezler başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

 • Boşalma Sorunları

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu olarak özellikle erken boşalma sorunu gösterilmektedir. Erken boşalma sorununda, boşalma ereksiyondan hemen sonra ya da cinsel birleşmeden hemen önce olmaktadır. Cinsel birliktelikten ve orgazmdan önce gerçekleşen boşalma durumu erken boşalmadır.

Erken boşalma tedavisi, davranış tedavisi yöntemiyle yapılmaktadır. Aynı zamanda boşalma kontrolünün sağlanmasına yardımcı ilaçlar da kullanılmaktadır. Cinsel terapistler de hastalara yardımcı olmaktadır.

 • Libido (Cinsel İstek) Sorunu

Erkeklerde görülen cinsel fonksiyon bozuklukları arasında cinsel isteğin azlığı da yer almaktadır. Cinsel istek ya da libido sorunu yaşayan erkeklerde ereksiyon konusunda değil, sadece cinsel güdüler konusunda problemler vardır.

Libido sorununu en önemli nedenlerinden biri testosteron seviyesinin düşük olmasıdır. Beyinde hormon salgılayan hipofiz bezi hastalıkları, yaşlanma, depresyon ve testis hastalıkları bu duruma sebebiyet vermektedir. Cinsel fonksiyon bozukluğu tedavisi için de eksik olan hormonun yerine konması işlemi uygulanmaktadır. Testosteron tedavisi testosteron seviyesini arttırmaktadır.

Cinsel işlev bozukluğu ile ilgili ilk kime başvurulmalıdır?

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu beraberinde psikolojik sorunları da getirmektedir. Belirtilerle karşılaşıldığında ilk olarak cinsel işlev bozuklukları konusunda deneyimli bir üroloji uzmanına ya da psikiyatriste başvurulmalıdır. Yapılacak muayene ve değerlendirmede sorunun psikolojik, ilişkisel ya da fiziksel kaynaklı olup olmadığı belirlenerek uygun tedavi yöntemi seçilecektir.

Erkeklerin yapması gereken; cinsel problemlerini görmezden gelmemeleri ve tabu haline getirmemeleridir. Cinsel işlev bozuklukları tedavi edilmediğinde kişinin sosyal yaşamını ve psikolojik sağlığını derinden etkileyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here